Burdur semalarında artık balon uçuşu gerçekleşiyor

Genel olarak Kapadokya’da yoğun olarak yaşanan balon turizmi artık ilimizde de başladı. Karamanlı-Gölhisar-Altınyayla -Tefenni hattı semalarında her gün balon uçuşu görmek artık mümkün. Pisidia Baloons firması yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilimizin batı yakasında Karamanlı-Karataş Gölü, Tefenni-Yarışlı Gölü ve Gölhisar-Kbyra-Altınyayla gibi üç merkezde hafta içinde sabah erken saatlerde ve ikindiden sonra balon uçuşları gerçekleştirilecek.

Bayram öncesi test uçuşlarına başlayan Pisidia Baloons yetkililerine göre, batı yakasındaki 4 ilçeye turist akını olacak. Bu yörelerde turistler yerel coğrafi güzellikleri ve tarihsel değer ve varlıkları havadan izleme imkânına kavuşacak.

Karamanlı Kaymakamı Yusuf Altun bölgedeki tanıtım turunda Karamanlı Haber İnternet Gazetesine yaptığı açıklamada, balon turlarının turizm açısından çok faydalı olacağını söyledi.

İlerleyen süreçte Karataş Gölü’ne ilginin artmasıyla, başta Antalya olmak üzere çevre illerden yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekmek istediklerini anlatan Altun, balonlarla gezdirerek turistlere güzel bir deneyim yaşatmayı hedeflediklerini belirtti.

Altun, özel sektörün bu konudaki girişimlerini desteklediklerini kaydetti.

İlçe Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu ise balon turlarının bölgelerinde turizmin gelişmesi açısından önemini vurgulayarak, “halkımız da bu turizm dalına destek verirse, Burdur ve ilçelerimiz açısından iyi olacak” diye konuştu.

BÖLGEYE CİDDİ MİKTARDA KATKI SAĞLAYACAK BİR GİRİŞİM

Bölgede balonla uçuş izni alan Pisidia Baloons sahibi Kemal Arslan Burdur’un, bu alternatif turizm dalı için uygun bir yer olduğunu ifade etti.

Burdur’un, yılda 12 milyon turistin geldiği Antalya’ya bir saatlik mesafede bulunduğuna işaret eden Arslan, bu yakınlığı kullanarak, balon turizmini geliştirmek istediklerini söyledi.

Balon turlarının, alternatif turizm faaliyetleri arasında en pahalı etkinliklerden biri olduğuna dikkati çeken Arslan, gelen turistlerin bölgeye ciddi miktarda katkı sağlayacağını belirtti.

Test uçuşlarını gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan, bayramdan sonra turların başlayacağını bildirdi.

KIRSAL TURİZME KATKI SAĞLAYACAK; MUHTEŞEM BİR UÇUŞTU

Karamanlı belediye Başkanı Fatih Selimoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “muhteşem bir uçuştu” dedi. “Kırsal turizme büyük katkı sağlayacağına inandığı”nı belirten Selimoğlu

balonun, Kağılcık köyünden kalktığını, 850 m yüksekliğe çıktıklarını, Karataş gölü, Karamanlı Barajı,

Karamanlı, Kağılcık Köyü, Kılavuzlar Köyü, Manca Köyü, Salda Gölü, Kılçan, Sazak, Ece Köyleri üzerinde muhteşem, güzel ve heyecanlı bir uçuş yaşadıklarını, Tefenni ovasına indiklerini ifade etti.

Başkan Selimoğlu, balon uçuşuna katılan ve firma yetkililerine sabahın serinliğinde Karamanlı Barajı manzaralı kahvaltı verdi. Ve Pisidia Baloons Şirketi yetkililerine teşekkür etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir