Burdur üzerinde eski Vali Yılmaz’ın hayaleti dolaşıyor

Burdur üzerinde eski Vali Yılmaz’ın hayaleti dolaşıyor

BAKA, BALONU TURİZM FAALİYETİ OLARAK GÖRMEDİ!

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Ekim ayı toplantısında dönem başkanı Isparta Valisi Şehmus Günaydın, ihracat ve turizm alanında Ajans’ın yapmış olduğu “çalışmaların meyveleri”nin toplandığını, BAKA illerinde turizmin hızla geliştiğini, Isparta ve Burdur’da iç turizm, lavanta, gül ve ekoturizmde önemli bir artış sağlandığına vurgu yaptı. Bu alanlarda işletme ve şirketlere destek olunması gerektiğinin altını çizdi. (Tam metin için tıklayınız)

Öte yandan 2015 yılında Türkiye’de sadece Kapadokya’da faaliyet gösteren Sıcak Hava Balon uçuşlarını Pisidia Balloons adlı bir şirket Burdur’da da faaliyete geçirdi. Bir yıllık bir süreç sonunda Burdur Balonculuğu il ve bölge sınırlarını aşarak ülke genelinde hatta yurt dışına kadar yayılıp tanıtıldı. Gelen yerli ve yabancı turistlerin kalabalığına yetişemez hale geldi.

Şirket, 2016 yılında BAKA’dan destek isteyen bir başvuru yaptı. Ancak destek talebi BAKA Yönetim kurulunca reddedildi. 2017 programının dışına çıkılamayacağı gerekçe gösterildi. Oysa başta Denizli olmak üzere diğer yerlerde destek programına alınıyordu.

BAKA Yönetim Kurulu Başkanlarının Valilerden oluştuğu ve Pisidia Balloons’un sahibiyle dönemin Burdur Valisi Şerif Yılmaz arasındaki yer yer adli vaka haline gelen husumet düşünüldüğünde reddetme gerekçesinin ne kadar uydurukça bir malzeme olduğu anlaşılır.

Üç yıl aradan sonra şimdi BAKA’nın, Ekim ayı toplantısında turizmin destelenmesi zorunluluğu noktasına geldiği görülüyor. Ama bölgede bir yılı aşkın bir süre yapılan uçuşlarla dürdürülebilir olduğunu kanıtlanan balon uçuşları görmezden gelinmiştir.

Balon uçuşlarının hala serbest bırakılmaması da düşünüldüğünde eski Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın hayaletinin ilimiz üzerinde dolaşmaya devam ettiği anlaşılıyor.

BURDUR’UN SEMALARINDA ESKİ VALİ ŞERİF YILMAZ’IN HAYALETİ DOLAŞIYOR

Bu kapsamda Pisidia Balloons sahibi Kemal Arslan konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada,

Balon uçuşlarını dönemin Valisi Şerif Yılmaz’ın yasakladığını, BU DURUMDA BAKA Yönetim Kurulu üyelerinin Şerif Yılmaz’ın hatırını saydıklarından dolayı balona desteği gündeme getirmediklerini akla getirdiğini belirterek, “şayet böyle ise bölgenin menfaatinin Şerif’in hatırına kurban edildiği anlaşılmaktadır. Böyle bir düşünce saiki şahısların BAKA yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürmeleri bölgenin hayrına olmayacaktır” değerlendirmesinde bulunuyor. Ardından bir çağrı yapıyor: “Kamu görevinde bulunanları ve BAKA yönetiminde görev alan yetkilileri, önyargılarını aşarak, Ajansın ilkeleri doğrultusunda bölgenin yararını gözeterek sorumlu davranmaya çağırıyoruz.”

GENEL MÜDÜRLÜK, BALON TAŞIMACILIĞINA BURDUR DAHİL YENİ İLLER EKLEDİ

İlimizde yaşanan bu olumsuz şartların üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), sıcak hava balon taşımacılığının Nevşehir-Kapadokya’nın yanı sıra Burdur-Bucak, Denizli-Pamukkale, Adana-Kozan, Bitlis-Ahlat, Ankara-Polatlı, Afyonkarahisar-İhsaniye, Eskişehir-Seyitgazi, Samsun-Bafra, Aksaray-Ihlara’da da yapılacağı duyuruldu.    (Habere gitmek için tıklayınız)

KAPADOKYA EKONOMİSİNE 85 MİLYON

EURO (600 MİLYON LİRAYI AŞKIN) KATKI SAĞLIYOR

Kapadokya ekonomisine azımsanmayacak bir katkı sağlayan balon işletmeciliği, 329 bin turistin 195 balonla yukardan temaşa ettiği Kapadokya’nın 600 milyon dolarlık turizm gelirinin 85 milyon Euro’sunu karşılıyor.

KAMUOYU VALİLİĞİN AKLISELİMLE ÇÖZÜM BULMASINI DÖRT GÖZLE BEKLİYOR

Böylesi alternatif bir turizm dinamiğinin üzerindeki yasağın hala sürdürülmesi, öte yandan BAKA desteklerinden yararlandırılmaması, Burdur ekonomisine vurulan ağır bir darbedir. Burdur kamuoyu, ilin ekonomisinin geliştirilmesi konusunda baş aktörlerden biri olan Burdur Valiliğinin bu konuya aklıselimle düşünerek daha fazla kangren olmadan bir çözüm yolu bulmasını ve Burdur semalarında balonların yeniden uçuşa geçmesini sağlamasını dört gözle beklemektedir.

Bekleyip göreceğiz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir