Burdur, Valiliğin eylem genelgesiyle yasaklı kent haline geliyor

Önceki gün Burdur Valiliğinin yayınladığı “İlimizde Basın Açıklamaları, Gösteri, Protesto vb Etkinliklerin Yapılamayacağı Yerlere İlişkin Burdur Valiliği Kararı” tartışma yarattı. Burdur Sivil Toplum Platformu Başkanı Kemal Arslan yaptığı yazılı ve KıvılcımHaber kamerasına yaptığı açıklamada, alınan kararla “basın açıklamaları, toplantı ve gösterilerin yapılamayacağı yerleri kamu kurumlarının, eğitim kurumlarının ve ibadet yerlerinin ‘çevresi’ olarak tanımlanan yasaklama ile Burdur adeta yasaklı bir kent haline getirilmekte olduğu”nu, “Burdur’un adının Teksas’tan değil, ‘Burada Dur’dan geldiği”ni iddia etti.

“Vali olarak görev yaptığı Kastamonu, Kayseri ve Kütahya illerinde yurttaşların yoğun tepki gösterdiği Şerif Yılmaz”ın, “AK Parti milletvekilleri arasındaki gerginliği ve OHAL yetkilerini kullanarak sergilediği keyfi ve hukuksuz uygulamalarıyla Burdur’da sıkıntı kaynağı olmuş bir kamu görevlisi olduğu”nu vurgulayan Kemal Arslan, Valiliğin, “25.9.2017 tarihinde Valilik internet sayfasında yayınlanan 2017/ 4 Sayılı basın açıklamaları, toplantı ve gösterilerin yapılamayacağı yerleri kamu kurumlarının, eğitim kurumlarının ve ibadet yerlerinin ‘çevresi’ olarak tanımlanan yasaklama”sına tepki gösterdi. Arslan, Valiliğin toplumsal eylemlerin yapılamayacağı yerler kararının, karara dayanak olduğu belirtilen 2911 Sayılı Kanuna aykırı olarak düzenlenmiş olduğunu ileri sürdü. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 6’ncı maddesinde, “il ve ilçelerde toplantı ve gösteri yürüyüşü yer ve güzergâhı (…) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ile güzergâhın geçeceği ilçe ve il belediye başkanlarının, en çok üyeye sahip üç sendikanın ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının il ve ilçe temsilcilerinin görüşleri alınarak mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenir (…)” denildiğini belirten Arslan, “Anamuhalefet partisi il başkanının bile haberinin olmadığı bu yasaklamanın, Kanunun öngördüğü biçimde düzenlenmediğini göstermektedir. Bu yönüyle de Sayın Şerif Yılmaz’ın yeni bir dayatması ile karşı karşıya olunduğu görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

BSTP, BURTÜKODER ve BURTED Başkanı Kemal Arslan açıklamasının devamında şu görüşleri savundu:

“Ülkemizin en huzurlu-sakin kentlerinden birisi olan Burdur’da devletin önlemekte zorlandığı toplantı ve gösteriler mi oldu da böylesi bir yasaklamayı getirme gereği duyulduğunu sormak isteriz.

“Osmanlı’da padişahın emir ve buyruğu olarak tanımlanan fermanın Cumhuriyet yönetiminde yeri ve karşılığı yoktur ve de olmamalıdır.

“Ama oluyor, öğle saatlerini sınırlayıp çocukları aç ve aileleri mağdur edip, binlerle anılan şikâyetler üzerine geri adım atışını “halkı dinledi” pişkinliği ile sunabilen bir Vali tarafından yönetilmekte “gadın Burdur’um”.

“Tüm ülkede Halk Eğitim bünyesinde meslek edindirme kursları faaliyetlerini serbestçe sürdürmekte iken Burdur’da Valinin “fermanı” ile hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanabilmektedir!

Kendisini ilin tek yöneticisi zanneden Valimiz, Belediye Meclisinin meşru kararlarını da yok saymaya kalkışmaktadır!”

Başkan Arslan sözlerine, “öğle saatlerini sınırlayıp çocukları aç ve aileleri mağdur eden, binlerle anılan şikâyetler üzerine geri adım atışını ‘halkı dinledi’ pişkinliği ile sunabilen, tüm ülkede Halk Eğitim bünyesinde meslek edindirme kursları faaliyetlerini serbestçe sürdürmekteyken (…) hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklayabilen, kendisini ilin tek yöneticisi zanneden ve Belediye Meclisi’nin meşru kararlarını da yok saymaya kalkışan ”Vali Yılmaz’ı, yasaların sınırları içinde durmaya ve kararı geri almaya çağırdığını, aksi takdirde mahkemeye taşıyacağını belirterek son verdi. (AÇIKLAMAYA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ)

VALİLİK KARARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir