“Kahvaltımı yapıyorum, güne sağlıklı başlıyorum”

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kışla İlkokulu’nda öğrencilerin kahvaltı alışkanlığı kazanmasına yönelik, kahvaltının önemine dikkat çekmek amacıyla “Kahvaltımı Yapıyorum, Güne Sağlıklı Başlıyorum” etkinliği düzenlendi. Etkinlik programında ayrıca “Beslenme Dostu Okullar Programı” kapsamında sertifika almaya hak kazanan Kışla İlkokulu’na sertifikası teslim edildi.

Programa Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sevinç Sütlü, Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ferunda Demir, Kışla Mahallesi Muhtarı Kemal Gültekin, Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Vali Yılmaz ve protokol, öğrencilerle yer sofrasında kahvaltı yaptı. Vali Yılmaz, öğrencilere kahvaltının önemi hakkında öğütler verdi ve telkinlerde bulundu.

Kahvaltıyı müteakiben öğrenci Ahmet Keskin, “Kahvaltımı Yapmadan Beni Okula Gönderme” isimli mektup okundu. Vali Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü “Beslenme Dostu Okullar Programı” kapsamında sağlıklı beslenme ve hareketli yaşama koşullarına uygun bulunduğundan dolayı “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanan Kışla İlkokulu Müdürü İmran Elay’a sertifikasını teslim etti.

Vali Yılmaz ve protokol daha sonra Kışla Mahallesi sakinlerinin desteği ile okul içinde açılan Okul Müzesini gezdi. Vali Yılmaz ve beraberindeki heyet, Burdur’un yakın tarihine ışık tutan ve teknolojinin gelişmesiyle kullanılmayan ev eşyası ile tarım eşyalarından oluşan müzeyi gezerek okul müdüründen bilgi aldı.

Vali Yılmaz, basına yaptığı açıklamada, “okulumuz özellikle yöremizde ve bölgemizde kullanılan eserleri toplamış. Aslında gençler için güzel bir müze olmuş. Geldiğimiz, yaşadığımız ve yaşanan süreçlerin tamamını görebiliyorsunuz. Çocukluğumuza gittik, çocukluğumuzda gaz lambalarının altında ders çalışırdık. Bizim içinde nostalji oldu. Türkiye’nin geldiği nokta açısından da bu tip etnografik müzelerin artırılmasının önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir