Burdur Valisi’nin alet edildiği skandal

AK Parti Burdur İl Başkanlığı ile Burdur Belediyesi arasında epey zamandır devam eden bazı tesisler üzerindeki sahiplenme mücadelesi yeni bir aşamaya ulaştı ve AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi, bugün Senir Suyu projesi üzerinden Burdur Valisi Ali Arslantaş’ı da içine alan bir skandala dönüştürdü. Adli bir süreç içinde bulunan Senir Suyu projesi alanında Burdur Valisi Ali Arslantaş’la birlikte incelemelerde bulunarak Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e laf çakmak için “ıssız” deme skandalına imza attı. Cevaplar ise Başkan Ercengiz, Akbulut ve Merkez İlçe’den ardarda geldi.

Senir Suyu projesi 2021 yılı AKP Belediyesi’nin ucube projelerinden biridir.

Burdur Belediyesi’ne, dolayısıyla Burdur halkına 40 milyon liraya yakın bir kazık anlamına gelmektedir.

Eski Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’nın son döneminde hayata geçirilmiş olan proje çok kısa sürede yanlışlığının kurbanı olarak tabiatın hışmına uğramış ve çökmüştür.

Belediye Başkanlığı CHP’ye geçip Ali Orkun Ercengiz Başkanlık koltuğuna oturduğunda çökmek üzere olan projeyi kucağında buldu.

Senir Suyu musluklardan ancak birkaç ay akabildi.

İlerleyen süreçte B urdur belediyesi İller Bankası düzeyinde hakkını arama çabasına girdi.

İller Bankası projenin yanlışlığını saptayarak yüklenici firma hakkında dava açtı.

Dava hala sürmekle birlikte Burdur Belediyesi projeden ileri gelen borcunu bugünkü rayiçle 40 milyon lira olarak ödedi.

Bu konuda Senir Belediye Başkanıyla Başkan Ercengiz biraraya gelerek görüş alışverişinde bulunmuştur.

Geçen günlerde Burdur’u ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a başkan Ercengiz bir dosya sunmuştur.

CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada konunun bu yanına parmak bastı.

“Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in geçtiğimiz günlerde Senir Belediye Başkanı ile görüşmesi ve Burdur’a ziyarete gelen Murat Kurum’a sunduğu dosya sonrasında paniğe kapılan ve kendini devlet sanan AKP il Başkanı, Milletvekili yapılacak çalışmaları üstlenmek için Senir içme suyun pompalarının başında poz vererek, suyun siyasetini yapmak adına bir paylaşımla bizlerin ve sizlerin aklıyla alay etmeye kalkmıştır.”

Başkan Ercengiz, skandal tutum ve açıklamayla ilgili olarak sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

Hakikaten birisi bu arkadaşa sadece kendi partisinin il başkanı olduğunu hatırlatsın.

Belediyenin hiç bir projesi ıssız değil.

Yargıya intikal eden ve her dakikası takip edilen projenin senin takibine ihtiyacı yok sen kendi işine bak projeleri devlet yetkileri konuşur…

CHP İl Başkanı İzzet Akbulut da sosyal medya hesabından Vali Arslantaş’a hitabetti:

Sayın Valim Ali Arslantaş

 Belediyenin tesisine gelirken haberimiz olsaydı bizde gelir bilgi verirdik. Yani siz ki memleket konusunda parti ayrımı yapmazdınız. Sizin olduğunuz yerde AKP il başkanı durumdan nasıl vazife çıkarabilir?

CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

                Kıymetli Basın mensupları;

                Kısa bir süredir Burdur içme suyunda yaşanan basınç sorunları nedeniyle zaman zaman yüksek kotlu mahallelerde yaşanan su problemleri, kullanıcıları olduğu gibi bizleri de derinden etkilemekte ve zaman zaman suların daha bilinçli kullanılması adına bizlerde hem sosyal medya aracılığıyla, hem de yaptığımız ziyaretlerde halkımıza bunu anlatmaktayız.

                Yer altı su kaynakları ne yazık ki tim Dünya’da sorun teşkil ederken Burdur’umuzu daha da fazla etkilemektedir. Bunun birinci sebebi Burdur’un geçtiğimiz günlerde Burdur Milletvekilimiz Mehmet Göker’in de açıkladığı gibi Burdur’un birinci derecede kuralık bölgesinde yer almasıdır. Ne yeteri kadar yağmur, ne de yeteri kadar yer altı sularını beslemesi için kar yağışı almaktadır.

                Geçtiğimiz günlerde doğanın siyasete malzeme yapılmaması ile ilgili bir paylaşımı olan AKP İl Başkanı Volkan Mengi ve AKP Milletvekili Bayram Özçelik’in bugün Burdur Valisi Ali Arslantaş’ı da yanlarına alarak su üzerinden siyaset yapma ve bununla birlikte Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’i yıpratma çalışmaları elbette bizleri şaşırtmadı.

                Çok değil birkaç yıl önce basına “Burdur’un içme suyu sorununu 2053 yılına kadar çözdük” diyen iktidar mensuplarının bu gün yeniden su üzerinden Burdur Belediyesini yıpratma çalışması tabi ki bizleri şaşırtmadı, günün şartlarında bedelini yine Burdur halkının ödediği 2 depoyu yaptırmakla övünen ve Burdur’un içme suyu sorununu 2053’e kadar çözdük diyenlerin yaptığı çalışmaların yalan olduğu ortaya çıkınca, bu gün farklı bir şov peşine düşmüş ve yine kendilerinin bedelini Burdur halkına ödettikleri bir yatırımla ilgili paylaşım yaparak şov peşine düşmüşlerdir.

                Bir İller Bankası Projesi olan ve AKP İktidarı tarafından Burdur’umuza her gelen bakana defalarca açılışı yaptırılan Senir suyu içme projesi bu günün maliyeti ile yaklaşık 32 milyon liralık bir bedele sahiptir. Ve bu bedel Burdur halkı tarafından İller Bankasına ödenmiş ama bu AKP projesinin suyu ne yazık ki 10 aydan fazla kullanılmamıştır. Göl içerisine döşenen boru hattı 10 ay sonunda patlamış, kopmuş, ziyan olmuş ve kullanılmayan hat ne yazık ki İller Bankasının projeyi yapan firmayı mahkemeye vermesinden dolayı kullanılmamakta ve şimdilik yeni bir işlem yapılamamaktadır.

                Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’in geçtiğimiz günlerde Senir Belediye Başkanı ile görüşmesi ve Burdur’a ziyarete gelen Murat Kurum’a sunduğu dosya sonrasında paniğe kapılan ve kendini devlet sanan AKP il Başkanı, Milletvekili yapılacak çalışmaları üstlenmek için Senir içme suyun pompalarının başında poz vererek, suyun siyasetini yapmak adına bir paylaşımla bizlerin ve sizlerin aklıyla alay etmeye kalkmıştır.

                AKP İl Başkanı ve buna alet olan bürokratlar ve siyasiler şunu iyi bilmelidir ki bedeli Burdur halkının cebinden çıkan hiçbir projeyi üstlenemez ve bunun şovunu yapamazsınız.

                Bugünün bedeliyle yaklaşık 32 Milyon liralık bu yatırım 2013 yılı Haziran ayından bu yana atıl durumdayken neden 10 yıldır bu iş için bir adım atmadınız da bu gün şov peşindesiniz diye sizlere sorarız. Çünkü Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz yönetime geldiği ilk gün konunun gereğini yapmış ve bedelini Burdur halkının ödediği İller Bankasına davasını açmış ve o gün bu gündür takipçisidir.

                Genel merkezinizin sizlere verdiği talimatla ülke gündemini ekseninden kaydırmayı başaramaz bu tür yapay gündemlerle halkın aklında dolaşan soruları silemezsiniz.

                Her şeye söyleyecek lafı olan AKP İktidarının yetkilileri daha düne kadar evet mitingleri ile Recep Erdoğan’a destek mitingleri yaptırdığınız Sedat Peker’in iddialarını da yanıtlarsanız memnun oluruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir