Burdur ZO Başkanı: Domates tarlada kaldı

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, fiyatların salçalık domateste 30, sofralık domateste 60 kuruşa kadar düştüğünü, fiyatların üretim maliyetinin altında kaldığını belirterek, “Genel Başkanım Şemsi Bayrak’ın dediği gibi ihracatın açılması gerekir” dedi.

Domates fiyatları tarlada çakıldı.

Fiyatlar, üretim maliyetini karşılamıyor.

Üreticinin mağdur olmaması için ihracat izni talep edildi.

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin salçalık domates alım kotasının kaldırılması da isteniyor.

Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan sonra Ziraat Odaları başkanları da bölgelerindeki domates üreticilerinin hali perişanına tercüman olmak ve çare üretmek için açıklama yapmaya başladılar. Bu kapsamda domatesle ilgili olarak KıvılcımHaber’e konuşan Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, yeni tip Koronavirüs (Kov,id19) salgınıyla birlikte gıda güvenliğinin öneminin daha iyi anlaşıldığını, Türk çiftçisinin bu süreçte büyük fedakârlık göstererek tarlasında kaldığını, üretime devam ettiğini hatırlatarak, vatanı için, vatandaşlarını doyurmak için büyük bir fedakârlıkla üreten çiftçilerin, bu süreçte çeşitli olumsuzluklarla karşılaştığını belirtti. Başkan Kubilay, “doğal afetler ve bitki hastalıkları ile mücadele eden, aralarında domates üreticilerimizin de bulunduğu çiftçilerin birçoğu fidelerini yeniden dikmek zorunda kaldı. Bu durum üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdı” dedi.

DOMATES TARLADA KALMAMASI İÇİN İHRACAT AÇILMALI

Her türlü olumsuzluğa rağmen yılmadan üretime ara vermeyen çiftçilerin gelinen aşamada pazarlama sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Başkan Kubilay, domates fiyatlarındaki düşüşün sürmesi durumunda domates üreticisinin üretimden çekilebileceğini veya alternatif ürünlere yönelebileceğinin altını çizerek, “domatesin tarlada kalmaması için ihracatın acilen açılması gerekiyor. Sofralık domateste sorunun çözümü için Irak ve Suudi Arabistan’a ihracatın yolu açılmalı, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Büyükşehir Belediyeleri de alım yaparak zor durumdaki üreticilerimize destek olmalıdır” dedi.

ZİRAAT ODALARIMIZA SÖZLEŞMELERE UYUMU KONTROL YETKİSİ VERİLMELİ

Salçalık domates üreticilerinin maliyetin altına düşen fiyatlar nedeniyle zarara uğradığını kaydeden Başkan Kubilay, sözleşmenin esaslarına uymayan salça fabrikalarını insafa davet etti. Sorumluluklarını yerine getirmeyen bazı salça fabrikalarının üreticilerin zararına göz yumduğunu ifade eden Başkan Kubilay, “sözleşmenin gereğini yerine getirmeyip maliyeti karşılamayacak fiyatlardan alım yapan fabrikalar, fiyatların düşmesine neden olmuştur. Fabrikalar şunu çok iyi bilmelidir ki, eğer çiftçilerimiz üretimden uzaklaşırsa önümüzdeki yıl domates bulmak hayal olacak. Üreticimiz fabrikaların insafına bırakılmamalı, Genel Başkanımızın dediği gibi Ziraat Odalarımıza sözleşmelere uyumu denetleme yetkisi verilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

KOTA KALDIRILMALI

Salçalık domateste TürkŞeker’in piyasaya girmesini olumlu karşıladıklarını ifade eden Başkan Kubilay, sözleşmeli olarak salçalık domates alan Tarım Kredi Kooperatiflerinin de kotalarını artırarak üyeleri olan çiftçilere yardımcı olmaları gerektiğini vurguladı. Kubilay, çiftçilerin sorunlarının çözümü için ilgili bakanlıklar nezdinde Genel Merkezlerinin girişimlerde bulunduğunu da ifade ederek, “Sofralık ve salçalık domates üreticisi çiftçilerimizin sorunlarını ilgili bakanlıklarımıza Genel Merkezimiz iletmiştir. Aktarılan sorunların bir an önce çözüme kavuşmasını bekliyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir