Kovid19 mutasyona uğradı; yenisi daha bulaşıcı ama daha az öldürücü

Koronavirüs salgınının yayılma hızının artmasına karşın, öldürücülük etkisinin azaldığına dikkat çeken Singapur Üniversitesi’nde danışmanlık da yapan Paul Tambyah, ‘daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül bir virüse sahip olmak iyi bir şey olabilir’ dedi.

Singapur’un Uluslararası Salgın Hastalıklar Birimi’nin Başkanından Koronavirüse dair önemli bir iddiayı içeren önemli bir açıklama geldi.

Aydınlık Gazetesi’nin NTV’ye dayandırdığı haberinde, Singapur Üniversitesi’nde danışmanlık da yapan Paul Tambyah, Çin’de görülen SARS benzeri yeni tip Koronavirüsün geçirdiği mutasyon hakkında konuştu.

D614G adı verilen mutasyon, başta Avrupa ve Amerika kıtaları olmak üzere dünya genelinde en yaygın görülen Kovid-19 türü.

YAYILMA HIZI YAKLAŞIK 4 KAR ARTTI

Araştırmacılar erken dönemde gerçekleşen bu mutasyon nedeniyle Kovid-19’un yayılma hızının yaklaşık dört kat arttığını duyurmuştu.

ANCAK DAHA AZ ÖLDÜRÜCÜ

Paul Tambyah’a göre ise bu mutasyonun olumlu bir sonucu oldu. Tambyah verilerin bazı bölgelerde D614G mutasyonunun daha az insan öldürdüğünü gösterdiğini aktardı.

Tambyah, “daha bulaşıcı ancak daha az ölümcül bir virüse sahip olmak iyi bir şey olabilir” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir