Burdur’da kaç kişi aşılandı?

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan,  enfekte olma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleriyle hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek planlanan Covid19 aşısı uygulanacak öncelikli grupların aşılama süreci ülkede ve ilimizde devam ediyor. Bu kapsamda toplam nüfusu 268 bin 279 olan Burdur’da toplam 113 bin 212 doz aşı yapıldı.

Burdur’da 14 Ocak’ta başlayan ve Kovid19’a karşı mücadelede önemli bir koruma kalkanı olduğu belirtilen aşılama çalışmaları hızla ilerliyor.

Burdur Valiliği’nden alınan bilgiye göre, aradan geçe geçen 4,5 aylık sürede Burdur halkının yarıya yakını aşılandı.

İl genelinde 1’inci doz 64 bin 204, 2’inci doz 49 bin 008 olmak üzere toplam 113 bin 212 doz aşı uygulandı.

85 yaş ve üzeri vatandaşların tamamıyla yatalak ve özürlü vatandaşlar, Toplum Sağlığı Merkezlerince oluşturulan mobil ekiplerle ve Evde Sağlık Birimlerince evlerinde aşılandı. Ayrıca muhtarlarla yapılan planlamalar çerçevesinde köylerde yerinde aşı uygulamaları yapıldı.

Tüm ilçelerde Toplum Sağlığı merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlüğü, hastaneler ve Aile Sağlığı merkezlerinde aşı uygulaması yapılmaktadır.

Vatandaşlara, Biontech ve Sinovac aşılarından herhangi birini tercih hakkı tanınmaktadır.

Vatandaşlar, aşı için randevularını Alo 182 ve internet ortamında MHRS sistemi üzerinden alabilmektedir.

Aşı, Aile Sağlığı Merkezinde yapılacağı zaman, kişinin kayıtlı bulunduğu aile hekimliği biriminde uygulanmaktadır. Kişinin çeşitli nedenlerle bağlı bulunduğu aile hekimine ulaşamadığı durumda ise en yakın aile hekimliği biriminden veya hastanede aşı uygulamaları için hali hazırda hizmet vermekte olan erişkin aşılama kliniklerinden/ birimlerinden randevu alması durumunda aşılanması sağlanmaktadır.

Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş ilimizde devam eden Covid-19 aşılama süreciyle ilgili yaptığı değerlendirmede, sırası gelen vatandaşlarımızın hiç tereddüt etmeden randevularını alarak, aşılarını yaptırmalarının pandemiyle mücadelede çok önemli olduğunun altını çizdi.

Sağlık Bakanlığı’nca titiz bir aşı planlama süreci yürütüldüğünü ifade eden Vali Arslantaş, ilimizde de sağlık teşkilatı tarafından sürecin başarılı bir şekilde uygulandığını görmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek, aşılama sürecinde görev alan bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür etti.

Sırası gelen vatandaşların mutlaka aşılarını yaptırmalarını isteyen Vali Arslantaş, ayrıca alınan randevulara da riayet edilmesinin aşılama süreci açısından zaman kaybının önüne geçilmesini sağlayacağını ifade etti.

Ramazan süresince de saat 24:00’e kadar aşılamanın yapıldığını belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir