Burdurlu veterinerler özelleştirmeye veryansın etti

Burdur Veteriner Hekimler Odası üyeleri, Şeker işçilerinin, özelleştirme kıskacında olan Burdur Şeker Fabrikasının özelleştirilmemesi için Şeker İş önderliğinde Cumhuriyet Meydanı’nda açtıkları imza standını ziyaret ederek destek verdi. Burada yaptığı konuşmada, ABD “canavar şeker” NBŞ üreticisi Kargil’in raporu ve bütçe açıklarının yarattığı sıkışmışlığın üzerine özelleştirmenin düğmesine basan AKP Hükümeti’ne seslenerek, “15 Günde 15 Yasa kapsamında tütün ve şeker konusunda yasaları çıkartan hükümetlerin partileri bir bir yok olmuştur” dedi.

Destek ziyaretine, Veteriner hekimler Odası Başkanı ve 23’ncü dönem Burdur Milletvekili Kazım Üstüner, Burdur Ticaret Borsası Başkanı ve veteriner hekim Yılmaz Başar, Vatan Partisi İl Yönetim kurulu üyesi Selahattin Aşkar ve veteriner hekimler katıldı.

Günlerdir ülke gündemini meşgul eden, şeker fabrikalarının özelleştirilme tehlikesi içinde, yani can damarlarının kesilmesi tehlikesi içinde bulunmasından dolayı 14 ilin halkı infial içinde bulunan ülke kamuoyu hop oturup hop kalkıyor. Hemen hemen her konuda fikir sahibi olan, yetkili yetkisiz konuşmadan ve emirler vermeden duramayan Cumhurbaşkanının ise günlerdir ağzından tık çıkmıyor. Ordusu sınır boylarında vatan savaşı veren hiç bir ülkenin siyasi iktidarının iç cepheyi bu kadar germemesi gerektiği belirtiliyor. Bu kapsamda Burdur halkı da günlerdir infial içinde şah damarının kesilmesini önlemek için çırpınıp duruyor. Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesinin ne anlama geldiğini geçmişindeki özelleştirmelerden iyi bildiğinden dolayı en küçük faaliyetin bile peşine düşüyor. Şeker İş’in birkaç gündür Cumhuriyet Meydanı’nda “Şeker Vatandır; Vatan satılmaz” sloganıyla açtığı imza kampanyası standına arı oğulu gibi sahip çıktı. İmza standının çevresi düğün evi gibi şenlendi. Her gün farklı bir kitle örgütü, sendika, meslek odası ve siyasi parti üyeleriyle birlikte gruplar halinde ziyarette bulunarak imzalarını atıyor, desteklerini açıklıyor; siyasi iktidara nefretlerini haykırıyorlar.

Bugün de imza standı, Burdur BARO’suna kayıtlı avukatlar ile Burdur Veteriner Odası’na kayıtlı veteriner hekimlerin desteğine sahne oldu.

BURDUR’IN TEK TÜTEN BACASI

Veteriner Odası Başkanı 23’ncü dönem Milletvekili Kazım Üstüner Başkanlığında standı ziyaret eden veteriner hekimler, mesleklerinin maddi zemini olan hayvancılığın can damarı olan Şeker Fabrikası’na sahip çıktılar. İmzalarını attıktan sonra bir konuşma yapan Veteriner Hekimler Odası Başkanı ve 23’ncü dönem Burdur Milletvekili Kazım Üstüner, “tek tüten bacamız” diye nitelediği Şeker Fabrikası’nın özelleşmesinin, ülke ekonomisine, il ekonomisine ve halkımızın sağlığına vuracağı darbeye dikkat çekerek, “biz Veteriner Hekimler Odası olarak şeker İş Sendikamızın bu satışa karşı çıkan eylemini desteklemek üzere buradayız” dedi.

Üstüner şu görüşleri savundu:

“Burdur, özelleştirme politikalarından en büyük zararı gören illerin başında gelmektedir. İlimizin sanayileşmesinde başta Şeker Fabrikamız olmak üzere Süt Endüstrisi Kurumu (SEK), Et Balık Kurumu (EBK) gibi hayvancılığın ve Burdur ekonomisinin gelişmesinde tarihi rol oynayan bu kurumların ikisi daha önceki yıllarda satılmıştı. Şimdi de halkımızın sağlığı ülke hayvancılığı ve ekonomisi açısından da büyük öneme haiz Şeker Fabrikası satılmaya kalkılıyor.”

15 GÜNDE 15 YASA ÇIKARARAK TÜTÜN VE ŞEKER

YASALARINI ÇIKARAN HÜKÜMETLERİN PARTİLERİ TARİH OLDU

Türkiye’de genelde siyasi iktidarların ömrünü ekonominin belirlediği tunç yasasını hatırlatırcasına AKP Hükümeti’ne iktidara gelmesini sağlayan şartları hatırlatan Üstüner, “15 Günde 15 Yasa kapsamında tütün ve şeker konusunda yasaları çıkartan hükümetlerin partileri bir bir yok olmuştur. Bu Şeker Fabrikası satışında da bu uygulamayı hayata geçiren yönetenler, Hükümetimiz bu işten büyük zarar göreceği aşikârdır. Biz buradan Veteriner Hekimler Odası olarak gelin bu işten yolun başındayken vazgeçelim. Niçin derseniz? Amerikan büyükelçisi Amerikan Dışişleri bakanının Cumhurbaşkanını ziyaretten sonra bir anda Şeker fabrikalarının gündeme gelmesini çok manidar buluyoruz. Gelin hep birlikte dış dayatmalara boyun eğmeyelim. Şeker Fabrikamıza sahip çıkalım diyoruz. Bu konuda mücadele veren Şeker İş sendikamıza, çalışanlarına, destek verenlerine veteriner Hekimler odası olarak saygıyla selamlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

Şeker İş Başkan ı Mustafa Onay da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz de veteriner Hekimler Odası’na standımızı ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Biz 14 şeker fabrikasının satışının yanlış bir karar olduğunu açmış olduğumuz stantlarda belirttik. Hükümetimizin bu yanlıştan döneceğini tahmin ediyoruz. Eğer bu 14 şeker fabrikası ihaleye çıkarda birkaçı satılır diğerleri çalışmaya devam ederse bakın Süt Kurumu gibi, Et Balık Kurunu gibi Burdur değerli bir fabrikası daha kaybedecektir. Bundan dolayı biz üreticilere, nakliyecilere, besicilere, tüm Burdurlulara, Burdur sevdalılarına buradan bir kez daha duyuru yapmak istiyoruz. Gelin bu özelleştirmeye hep beraber hayır diyelim. Gelin bu özelleştirmeye hep beraber dik duruş sergileyelim. Bu milli şekerimize sahip çıkalım. Burdur’umuza sahip çıkalım. Hepinize teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir