BUTSO’dan ‘Başarıya Giden Yolda Meslek Liseli Olmak’ WebKonferansı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) öğrencilerine “Başarıya Giden Yolda Meslek Liseli Olmak” konusunda çevrimiçi eğitim düzenledi. Eğitimci Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’nun zoom programı üzerinden online sunum yaptığı eğitime MTAL öğrencileri kendi dersliklerinde katılım sağladı. Öğrencilere geleceklerinde kariyer sahibi olmaları için yön gösteren çeşitli örnekler ve bilgiler verildi.  Eğitimin sonunda öğrencilere webinarla ile ilgili anket de düzenlendi.

“EĞİTİM AMACINA UYGUN GERÇEKLEŞTİ “

WebKonferansın amacına uygun gerçekleştiğini kaydeden BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, “Hedef kitle olan öğrencilere hitaben düzenlediğimiz çevrimiçi eğitim amacına uygun olarak gerçekleştiğini gördük. Öğrenciler açısından da MTAL tercihlerinin doğru olduğunu destekleyen bir eğitim oldu. Bu çalışmalarımızı İnşallah önümüzdeki günlerde öğrencilerimizle bir araya gelip, ‘Kariyer Günleri’ adlı programımızla devam edecek. Odamızın ücretsiz ve online eğitimleri sürecek” dedi.

İŞ BİRLİĞİ VE KOORDİNASYON SAĞLAMAK

Başkan Keyik, “İdeal bir tercih kabul edilen Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin mezunları bilimi, tekniği öğrenerek iş hayatına daha hızlı entegre olacaklar. Odamız bu kapsamdaki iş birliği ve koordinasyonu sağlamaya devam ediyor. Bugün ‘Başarıya Giden Yolda Meslek Liseli Olmak’ konulu ücretsiz ve online bir eğitim düzenledik” diye konuştu.

Başkan Yusuf Keyik, “Mesleki ve Teknik Liseleri ülkemizin ticaret ve sanayi alanlarında son yıllarda daha fazla ön planda yer almaya başladı. Eğitim- öğretim yılının başlangıcında düzenlenen açılış törenine katılarak onların yanında olduğumuzu vurguladım. Yine birinci eğitim- öğretim döneminin açılışında, okulumuzun önemini en geniş tabana yaymak için kooperatif başkanlarına ve köy muhtarlarına mektup yazarak, ilimiz genelindeki tüm öğrencileri ve velilerini MTAL’i seçmeye davet ettim” ifadelerini kullandı.

REHBERLİK ÇALIŞMALARI

MTAL öğrencilerine istihdam ve kariyer alanlarında rehberlik ettiklerini vurgulayan Başkan Keyik, “Okulumuz, potansiyelindeki teknik ekipman ve kadrosuyla gelecek vaat eden meslekler için istihdam gerçekleştirirken, sanayicilerimizin de ara eleman ihtiyacını direkt olarak karşılamaktadır. Farkındalığı daha geniş kitlelere ulaştırmak ve de eğitim hayatına dair taleplere her zaman açığız. Odamızın yoğun çaba ve gayretleriyle ‘Proje Okulu’ olan Burdur Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin iş sahibi olmaları, ticaret ve sanayi hayatında ara eleman ihtiyacını tamamlamalarını istiyoruz. İlimizdeki işletmelerin donanımlı eleman ihtiyaçlarını MTAL mezunu öğrenciler karşılayabilecek kapasitededir. Bizler bu minvalde de rehberlik çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. İstihdam garantili bölümlerden mezun olan öğrenciler kariyerlerine iş hayatına adım atarak devam edecek. Kendi işletmesini açmayı tercih eden öğrencilerimiz de bunu rahatlıkla yapabiliyor. İş insanlarımız da öğrencilerimizin pozitif oldukları branşlarda onları takip ediyor. Laboratuvar ve atölyelerinde gelişmiş teknoloji kullanılan Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, öğrencilerine mesleklerinde uzmanlaşma, sanayi bölgelerindeki istihdam, işletme sahibi olma, donanımlı ara eleman gibi faydalar sağlamaktadır. Bu liselerimizin Anadolu Liseleri düzeyinde ve hatta onlardan daha başarılı olmaları için hep birlikte gayret ediyoruz. Böyle bir desteğimizin neticelerini yılsonundaki mezuniyetlerden sonra alacağımıza inancımız tamdır. Bugünkü eğitimde emeği geçen değerli eğitimcimiz Dr. Cengiz Tavukçuoğlu’na, kıymetli Burdur MTAL Müdürümüz İbrahim Çelikkaya’ya ve saygıdeğer MTAL öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.  

DR. TAVUKÇUOĞLU’NDAN ÖĞRENCİLERE KARİYER AVANTAJLARI SUNUMU

Dr. Cengiz Tavukçuoğlu da katılımcılara Meslek Liselerinin kariyer avantajları, gelişmiş ülkelerde devreye alınan Endüstri 4.0’ın aktivasyonlarını, öğrencilerin başarıya giden yoldaki meslek seçimleri, onların yaşam biçimlerini belirleyecek olan meslek seçimlerinde dikkat edilmesi gereken konular ve Meslek Liselerinin avantajları hakkında detaylı bilgiler anlattı. 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.