Büyük Savaş Çıkar mı?

‘ABD’nin Türkiye’ye karşı aksiyon alması mukadderdir’

Teori Dergisinin organize ettiği, İsrail’in Gazze’ye saldırısı ve ABD’nin Doğu Akdeniz’e gönderdiği savaş gemileri ile başlayan sürecin masaya yatırıldığı çalıştayda ABD ve İsrail’in hedefinin Türkiye olduğu saptaması yapıldı.

TEORİ Dergisinin düzenlediği çalıştayda, dünyayı heyecan ve korkuya boğan, İsrail’in ABD ve AB’nin desteğiyle Filistin’e yönelik yaptığı saldırılar ve muhtemel sonuçları masaya yatırıldı. Çalıştayda “Bölgemiz ve dünya, İsrail Siyonizmi ve ABD emperyalizminin sürüklediği büyük savaşa mı gidiyor?” ve “Türkiye bu savaşın neresinde?” soruları tartışıldı. ABD ve İsrail’in bölgedeki en büyük hedefinin Türkiye olduğu olgularla anlatıldı, olası “büyük savaş”ın da Türkiye’ye karşı olabileceği kaydedildi. Çevrimiçi yapılan çalıştayda, öneriler de sıralandı.

Aydınlık Gazetesinin haberine göre, “Büyük Savaş Çıkar Mı?” başlıklı internet üzerinden düzenlenen çalıştayda, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı sunum yaptı, soruları yanıtladı. Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği görevlisi Aleksandr Sotniçenko da çalıştaya katıldı.

Müstafi Amiral Cihat Yaycı

“ABD’NİN BİR AKSİYON ALMASI

MUKADDERDİR; TÜRKİYE MİĞFERİN ÇOK SIKI GİYMELİDİR”

Yaycı, ABD’nin Doğu Akdeniz’de uçak gemileri konuşlandırmasının anlamlı olduğuna dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD veya başka bağımsız devletler, bir tehdit algılaması tanımında bulundukları takdirde bunun arkası bir aksiyon gerektirir. O aksiyon o tehdidin ortadan kaldırılması şeklindedir. O zaman Türkiye’ye karşı ABD’nin bir aksiyon alması mukadderdir. Muhtemel değil, bu sözlerden sonra bu mukadderdir. O nedenle Türkiye miğferini çok sıkı giymelidir.

BİDEN’IN AÇIKLAMASI Amiral Yaycı konuşmasının devamında, “Amerikan iki uçak gemisi bölgeye intikal ettirilmiştir. Gazze’de Hamas’ın hava kuvveti, kara kuvveti deniz

kuvveti mi vardır? Niye bu kadar büyük güç geliyor buraya? Soru budur. ABD Başkanı bundan üç gün önce yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında ifade ederek ‘Orta Doğu’ya yeni bir şekil, düzen vereceğiz’ demiştir. ABD’nin gönderdiği görev grubu içerisine yer alan uçak gemisi, rotasını değiştirerek Abdülhamidhan sondaj gemisinin yanına gelmiştir.” ifadelerine yer verdi.

BARAJIN KAPAĞI AÇILIR

Amiral Yaycı sözlerine, “Çok ciddi şekilde Türkiye tehdit altındadır. Eğer Orta Doğu dizayn edilecekse bunun en önemli engeli Türkiye’dir. ABD ve İsrail Orta Doğu’ya yeni bir elbise dikmeye çalışıyor. Türkiye bu konudaki en büyük engeldir. Gazze’de İsrail genişlemeciliğinin önündeki en önemli engel Filistinlilerdir. Filistin halkı direnişini kırılırsa o zaman barajın kapağı açılır. Su Türkiye’nin önüne gelir. Onun için bize ne Filistin’den, bize ne Gazze’den dememek lazımdır.” ifadeleriyle son verdi.

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek

SAVAŞ HAZIRLIKLARI VAR

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek, muhtemel savaşın Doğu Akdeniz’de çıkacağını ileri sürdü.

Dr. Perinçek, “Doğu Akdeniz’de bugün doğrudan doğruya sıcak bir savaş görmüyoruz ama savaş alametleri ve savaş hazırlıklarını çok açık bir şekilde herkesin gözü önünde görüyoruz. Savaşın çıkacağı alan Doğu Akdeniz, Ege Doğu Akdeniz ve Suriye’nin kuzeyi cephesi. Savaş bu cephede çıkabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

SAVAŞI ÖNLEYEN SAVAŞ

İsrail’e karşı Filistin’in yanında olacaklarını söyleyen Perinçek, şöyle devam etti: “Bu direnişin yanında olacağız. Çünkü Filistin, İsrail saldırganlığına ve Amerikan emperyalizmine karşı orada barışı koruyan ve savaşı önleyen. Filistin savaşı önleyen bir savaş veriyor. Bizim ön cephemizde. Türkiye’yle İsrail’in hiçbir şekilde stratejik planda dost olma ihtimali yok. Şu anda Türkiye kendisini kendi topraklarının dışında savunma mecburiyetiyle karşı karşıya. Ben ‘Mehmetçiği gönderelim. Orada Gazze’de silahlı savaşa girelim’ anlamında söylemiyorum. Ama biz o savaşta tarafız. Savaşı önlemek istiyorsak, Türkiye ileri hatlardan kendisini savurma ve savaşı önleme mecburiyetiyle karşı karşıyadır. Bu

da sargı bezleri falan yollayarak olmaz. Bunlar halkı aldatan, oyalayan davranışlardır.”

TÜRKİYE’Yİ SAVUNMAK İÇİN YAPILACAKLAR

İlerleyen süreçte Türkiye’nin NATO’dan çıkacağını kaydeden Perinçek, “İleri hatlardan NATO’ya hayır diyeceğiz, çıkacağız. İncirlik’i TSK’nin kontrolüne alacağız. Suriye’yle işbirliği yapacağız. Suriye’yle işbirliği kaçınılmaz olarak Irak’la, İran’la, Rusya’yla işbirliğini davet eder ve getirir. Savaşı önleyecek ülke, bölgemizde Türkiye’dir. Türkiye’nin burada çok akıllı davranıp Rusya içini Doğu Akdeniz’e çekmesi gerekir. Çin ve Rusya dostluğu aynı zamanda bugün savaşı önlemek açısından bölgede son derece önemli politikalardır.” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’NİN ZAAFLARI

Perinçek, Meclis’e gelen İsveç’in NATO üyeliği sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Dr. Perinçek, “İsveç’in NATO’ya alınması konusu. Bu boyun eğiş Türkiye’ye yönelen tehdit karşısında çok büyük bir zaaf oluşturuyor. Siz NATO’nun kuzeye ve doğuya doğru genişlemesine evet dediğiniz zaman Türkiye’nin üzerine Amerika’nın, NATO’nun, İsrail’in çullanmasına evet diyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

SOTNİÇENKO SÖZ ALDI

Sunumların ardından konuşan Rusya Büyükelçiliği müsteşarı ve Rus Evi Ankara Başkanı Doç. Dr. Alexander Sotniçenko da söz alarak, “Türkiye’de kamuoyu yüzde 80 ABD’ye karşı. Ama NATO üyeliğine o oranda karşı değil. NATO Amerika’nın enstrümanı. İsrail de öyle. İsrail’i ilk destekleyen ülke Ukrayna oldu son Filistin çatışmasında. Yarın Ukrayna kazanırsa Kırım NATO’nun üssü olacak. Amerika’nın uçakları olacak ve Amerika Kırım’dan nereye silah gönderecek? İsrail’e Filistinlileri öldürmek için ve Kuzey Suriye’ye. Türkiye’ye bu mu lazım? Galiba değil.” diye konuştu.

ABD, Doğu Akdeniz’e uçak gemisini gönderdi
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.