“Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı” düzenlendi

Gençlik Üretim Devrimi için öne çıktı

62 üniversite topluluğu Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı ile bir araya geldi

Vatan Partisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk-İş yetkilileri kurultaya katıldı

62 üniversite topluluğunun çağrısıyla gençler, Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’nda bir araya geldi. 25 Aralık 2021 tarihinde Ankara Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde yapılan kurultaya yurdun dört bir yanından katılım sağladı. Ulusal Kanal, Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’nın yapılacağı Hacettepe Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nden gün boyu canlı yayındaydı. Kurultayda konuşan Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, ” Türkiye’nin çalışan genç ordusu olacak” dedi.

62 üniversite topluluğu Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı ile bir araya geldi

62 üniversite topluluğunun çağrısıyla gençler, Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’nda bir araya geldi. Bugün Ankara Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi’nde yapılacak kurultaya yurdun dört bir yanından katılım sağladı.

Ulusal Kanal, Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’nın yapılacağı Hacettepe Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nden gün boyu canlı yayındaydı.

Kurultay’a, Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı ve beraberindeki parti yöneticileri, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Tülin Oygür, USMER Başkanı Şule Perinçek, TBMM eski başkan vekili, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, Öncü Gençlik Başkanı Barış Demiralay, Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Osmanlı Ocakları Genel Başkan Danışmanı Gökhan Güngör, Memleket Partisi Disiplin Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Çiçek ve yüzlerce genç katıldı.

TGB Genel Başkanı Dilek Çınar,

Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı:

Sayın Genel Başkanım, Değerli Konuklar ve Kıymetli arkadaşlarım. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz. Ufkumuzda her alanda üreten, sadakaları değil bereketi ve bolluğu, Zenginlikleri ve refahı paylaşacağımız bir Türkiye var. Türk Gençliğinin mutlulukla çalışacağı, ter dökeceği, emek vereceği, Üreten Türkiye’yi inşa edeceği ve şahlandıracağı günler yakındır! Türkiyemiz, 40 yıldır borçlanarak, üretimden koparak, plansız, programsız politikalarla paslandı, yaşlandı. Şimdi Türkiye üretimle gençleşecek! Türk Gençliği çalışmak ve üretmek için bir adım öne çıkıyor! Geçmiş 40 yılın borçlanma ekonomisi çürürken, Türkiye’nin  önümüzdeki 40 yılını, üreterek sigortalayacak  bir gençlik ayağa kalkıyor! Ülkemizin önündeki zorlukları görüyoruz. Zorluklardan korkmuyoruz, kaçmıyoruz. Zorluklar bizden korksun.  Zorlukları yenmede devletimizin ve milletimizin emrindeyiz. Ülkemizi çok seviyoruz. Ülkemizde çalışmak ve üretmek istiyoruz. Ülkemize ve milletimize hizmet etmek istiyoruz.
1. İş istiyoruz. Bir ülkenin gençliği en büyük üstünlüğüdür. Nitelikli iş gücü olarak pergelimiz ve cetvelimizle çalışmaya da hazırız, torna tezgahlarında da çalışmaya hazırız. elimize kazma kürek almaya da hazırız. Türk gençliği olarak devletimizin ve milletimizin refahı için çalışacağız.  Gençlik çalışır Türkiye kazanır!
2. Üretmek istiyoruz. Bugünün milyonlarca işsiz genci yarının üreticileridir. Türkiye’nin kahramanları hayal satanlar değil, üretenlerdir. Gençlik icatçıdır. Gençlik enerji doludur. Gençlik güçlüdür.
Bu üstünlüklerimizle, Üreten Türkiye’nin meşalesiyiz. Yeter ki istihdam sağlansın. Yeter ki gençliğe daha çok iş alanı açılsın. Fabrikaya koşarız, tarlaya koşarız, tezgaha, labaratuvara koşarız.  Bizler vatanımız için üretime adanmaya hazırız.
Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, Çalışan Gençlik Üreten Türkiye Kurultayı’ndaki konuşmasının ardından, gençlerden gelen soruları yanıtladı.
3.  Yatırım ve İstihdam istiyoruz. Türkiye ekonomisinin kurtuluşu tasarruf,  yatırım, istihdam ve üretimdedir. Türk gençliğinin önünü açacak yatırımlar istiyoruz. O yatırımlarla sağlanacak işlere talibiz. Ekmek teknelerine, yeni fabrikalara,  ekilecek tarlalara verim getirmeye hazırız.
4. Yeteneklerimizi keşfetmek istiyoruz. Anadolu ve Trakyamızın bereketli toprakları, erdemli, yetenekli insan pınarıdır. Üretimden koparılan Türkiye, insan kaynağının zenginliğini de toprağa gömdü. Büyük üstünlüklerimizi erkenden keşfedecek ve üretime, bilime, sanata, spora ve kültüre kazandırmak istiyoruz.
5.  Parasız eğitim istiyoruz. Eğitim ve öğretimin her aşamada parasız olması, bizleri ateşleyecek, çalışkanlığını ve üretkenliğini yükseltecektir. Zeki, çevik ve ahlaklı gençlik için anaokulundan üniversite sonuna kadar parasız eğitim, kültür ve spor hizmeti istiyoruz. 
6.  Sırtımızdaki KYK borçlarından kurtulmak istiyoruz!  Hayata borç yüküyle atılmak istemiyoruz. Katlanan borçlara ve faizlere çalışmak istemiyoruz. KYK borçları kaldırılsın. Gençlik faize çalışmasın. Üretim süreçlerine gönül rahatlığıyla koşalım.
7. Uyuşturucuya geçit vermeyeceğiz. Biz Türk Gençliğiyiz. Küresel efendiler bizi uyuşturucu batağına sürükleyemez! Uyuşturucuyla bizi üretimden ve hayattan koparmalarına izin vermeyeceğiz Uyuşturucunun her türlüsünü yürekli annelerimizle,  devlet ve millet seferberliğiyle bitireceğiz.
 8.  Tehditlerden korkmuyoruz! Doğu Akdeniz’de namlularını Türkiye’ye çevirenler, Türk Ordusundan ve Türk Gençliğinden korksun. Tam Bağımsız ve Üreten Türkiye’ye giden yolun dikensiz olmadığını biliyoruz. Sırtımızı Türkiye’nin 2 yüzyıllık devrim mirasına, imparatorluklar birikimine yaslıyoruz. İkinci İstiklal Savaşımızda ve Ekonomik Kurtuluş Savaşında gençlik en öndedir.
9. Yükselen Asya Uygarlığının öncüsü olacağız. Yeni bir dünya kuruluyor. Dünyamız gençleşiyor. İnsancıllık, kamuculuk, üretim ve bütün insanlık değerlerinin bayrağı Asya’dan yükseliyor. Asyalı Türk Milletinin gençliği olarak yozlaşan, bireycileşen, topluma yabancılaşan, çürüyen ve çöken Atlantik’e meydan okuyoruz!
– Gözlerimiz ufuklarda! Alnımız açık, başımız dik! Gözlerimizin içi gülüyor, Biz geliyoruz. Yüreğimizde çalışma aşkıyla geliyoruz! Üreten Türkiye’nin heyecanıyla koşuyoruz! Umutluyuz kararlıyız. İyimseriz, karamsarlığa teslim olmayacağız. Önümüzde aydınlık yarınlar var. Coşkuluyuz. Çalışma arzusu, üretme aşkıyla emeğimizi vermeye hazırız. Ergenekon’dan demirci önderliğinde dağları demirleri eriterek, yararak çıktıysak şimdi de zorlukları aşacağız. Yeni bir Ergenekon Destanını biz yazacağız.
Üreten Türkiye destanı geliyor. Üreten Türkiye’nin ateşi, umudu ve geleceği biziz! Atatürk gençliği görev başında! Çalışan Gençlik Üreten Türkiye için görev başına!

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek

– Üretim devriminin kahramanları değerli genç arkadaşlarım; Kahramanlarsınız. Milletler zor durumda karşılaştığı zaman kahramanlara ihtiyacı vardır. Milletimiz bugün hem güvenlikte hem ekonomi de ciddi zorlukla göğüs göğüse. Başta gençlik olarak halkımızın bu zorlukları o imparatorluklar geleneğimizden kuvvet alarak yeneceğimizi çok iyi biliyoruz. Önümüzde sizin kahramanlıklarınız var. Hem üretimde hem de ülkemizin savunmasında güvenliğinde toprak bütünlüğünün sağlanmasında. Bölücü terörün temizlenmesinde.

– Türk gençliği görev başındadır. Yapıcılarsınız. Hem tuğlaları üst üste koyarken yapıcılarsınız. Tohumu ekerken yapıcılarsınız. Halkımıza taşıdığınız güvenle yapıcılarsınız. Yapıcı gençliğimizi yürekten selamlıyoruz.

– Biz şimdi Türkiye’nin geleceğine gençliğiyle, üretici gücüyle güvenle bakıyoruz. En büyük üretici güç olan Türk milletinin en dinamik fedailerisiniz. İşsiz ordusu değil önümüzde çalışan Türkiye’nin çalışan genç ordusu olacak. Arkamızda bitmiş bir program var. Dışarıdan dayatılan program o programın sürdürülemez hale geldiğini hükümetimiz de ifade ediyor. Önümüzde yeni program var. Üreten Türkiye programı. Tasarruf yapacağız. Yatırım yapacağız. Tarıma sanayiye. O yatırımlarla siz genç nüfusu Türkiye’nin potansiyel iş gücünü üretim süreçlerine sokacağız. En büyük güç tarih sahnesine çıkacak. Dar boğazı üretimle aşacağız. Siz burada en öndesiniz. Arkadaki program üretici kambur ilan etmişti.

– Kambur ilan edenlerin programı bitti. Üreten birleşen Türkiye programı. Gençliğini en önde mücadeleye çalışmaya emeğe süren Türkiye’nin programı gündemdedir. Siz gündemdesiniz. Türkiyemiz yeni bir döneme giriyor. Gençlik dönemine giriyor. Gençliği ile Türkiye gençleşecek. Görevler sorumluluklar sizindir.

– Türkiye yeni bir döneme giriyor. Üreten Türkiye dönemine. Türkiye, gençliği ile üretecek. Görevler, sorumluluklar sizindir. Bu vazifeye hepimiz hazırız. Artık ben yok, bencillik yok, biz var, halk var, emek var. Z kuşağı yok, Türk gençliği var. Türk gençliğinin Edirne’den Hakkâri’ye kadar temsilcileri olarak buradan toplandık. Sizler, muhallebi çocuğu değilsiniz! Sizler, makinenin başına geçmeye hazır, tohum ekmeye hazır Türk gençliğisiniz. Yeni bir dünya kuruluyor. Atlantik dünyası bitti. Atlantik Türkiye’ye bölünmeyi dayattı. Artık dayatamıyor. Türkiye’ye üretmemeyi, borçlanmayı dayatamıyor dayatamayacak! Türk devletleri, insancıl bir uygarlık kuruyor. Batı’nın liberalizmi, hümanizme ihanet etti. Habil’in Kabil’i öldürmesi gibi liberalizm hümanizmi öldürdü. Şimdi insancıllık bayrağı Asya’nın kadim milletlerinin elinde yükseliyor. İnsancıllık yanında kamucu bir uygarlık geliyor. İnsanlığı bozmaya çalıştılar. Şimdi o insancıllık el birliği ile ayağa kalkmaktadır.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek, konuşmasının ardından gençlerden gelen soruları yanıtladı.

• Trakya Üniversitesi ADK Başkanı Yağmur Biçen:

– Gelecek artık Batı’da değil bu coğrafyada. Neden ülkemizi terk edelim? Çürüyen Batı’nın yenilgisini, bozguncu ruhunu paylaşmak için mi?

TLB Genel Başkanı Furkan Kaplan:

– Uzun yollardan geldik, uzun yolculuklarda yorulduk. Buradan bir çözümle çıkacağız. Nazım Hikmet Kuvayi Milliye Destanı’nda Türk milletini şöyle tanımlıyorlar; Onlar ki toprakta karınca, suda balık, havada kuş kadar çokturlar; korkak, cesur, câhil,hakîm ve çocukturlar ve kahreden yaratan ki onlardır. İşte Nazım Hikmet, köylüyü, emekçiyi böyle tanımlıyor. Ülkemizde devasa bir iş gücü var. Üstelik bu gençlik Türk gençliği. Ülkemizdeki en önemli maden yerin altında değil, yerin üstünde gençlik madeni Bu madeni işlersek Türkiye’yi tam bağımsızlık yolunda kimse tutamaz. Bu sistem Türkiye’nin yakıcı ihtiyaçlarını karşılamakta uzak. Gençler en verimli yıllarını okullarda geçiriyor, 30 yaşındaki genç hala sınava giriyor. Eğitim sistemimiz ezberci plansız. Gençlik sanayi ve tarıma değil, hukuk, tıp gibi alanlara yönlendirildi. Buralardaki yığılma işsizlik ve nitelik sorunları doğuruyor. Kalifiye eleman sorunumuz var. İşsizlik sorunu toplumda yozlaşma yabancılaşma gibi sorunları ortaya çıkarıyor. Bu yüzden devrim istiyoruz. Stratejik alanlar belirlensin ve liseler bunlara göre belirlensiz. İş güvencesiyle okumak istiyoruz. Meslek edinmek ve çalışmak istiyoruz. Eğitim süreci kısaltılmalı ve sadeleştirilmeli. Ezberci değil uygulamalı eğitim istiyoruz. Üreten liselerin sayısı artırılmalı. Emek bursla desteklenmeli ve teşvik edilmeli. Okul sıralarında üretmeye başlayalım ve kalkınalım. Herkes elini taşın altına koyacak. Burs ve yurt imkanları artırılmalı. Dershane ve kaynak kitap sektörüne son verilmeli. Tarımla birlikte köylerimiz geliştirilmeli. Köylü üretirse hayat ucuzlar. Uyuşmak istemiyoruz. Köy enstitülerinde olduğu gibi sanat ve sporla buluşmak istiyoruz.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Ali Özgür:

– Geleceğe umutla bakıyoruz çünkü gençlik umut demek. Bilere batıdan dayatılan eğitim sistemi bizleri üretimden koparıyordu. Bizler paslanmak istemiyoruz. Çalışmak ve üretmek istiyoruz. Yeteneklerimizi keşfedebileceğimiz bir öğrenim görmek istiyoruz. Meslek liseleri hayati önemde. Fabrikaların kalelerini oluşturan taşlar meslek liseleridir. Tarımsal üretimle yeterli ürün alamıyoruz. Planlı tarım yapmalı tarım liseleri açılmalı. Bereketli topraklarımızı bollukla buluşturmak istiyoruz. Çalışmak üretmek ve ülkemizi kalkındırmak istiyoruz. Eğitim için üretim modelini gerçekleştirmeliyiz. Kaynaklarımızla istihdam yaratalım, fabrikalar kuralım, eğitim politikalarımızı üretim ihtiyacımıza göre belirleyelim. 

Türk-İş Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Çetin:

– Burada olmanız, ideallerimizin peşinizde koştuğunuzu gösteriyor. Hukuk, sığınılacak limandır. Koruyucu şemsiyedir. Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı olmaksızın bütün insanlar onur sahibidir. Devletin en önemli vazifesi insan onurunu korumak ve insan onuruna yakışan çalışma koşullarını sağlamaktır.

Kamu politikaları anayasamıza dayalı olarak nasıl bir toplum oluşturmak ve buna ilişkin nasıl tedbirler almalı buna bakmamız lazım. Bu idealleri paylaşan fakat bugün burada olmayan milyonlarca arkadaşımız var. Hayatımızın rengini sağlama konusunda devlet en önemli faktördür. Düşünce ve ifade özgürlüğü insan esirgenemeyecek bir haktır. Örgütlenme de böyledir. Örgütsüz toplumlarda neler olduğunu biliyoruz. Örgütlenme vazgeçilmez bir haktır. Sendika ve örgütlenme özgürlüğü işçilerin insan onuruna yakışır şekilde yaşaması için vazgeçilmezdir.

– Devlet dediğimiz şey bir otoritedir. Kamu otoritelerinin zaman zaman İnsan onurunu ihlal edecek bir takım fiilleri veya girişimleri olabilir. Bu noktada hakkımızı aramak ve onurumuzu korumak zorundayız

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun mesajını Danışmanı Emre Şahin okudu. Kasapoğlu’nun Cumhurbaşkanının programına katıldığı için kurultaya katılamadığını belirtti. Bakan’ın mesajı şöyle:

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun  danışmanı Emre Şahin

– Türkiye sahip olduğu imkan ve altyapısıyla yüksek hedeflere sahiptir. Hedeflerine doğru kararlıklıkla yürüyen Türkiye’nin ülkemize üniversitelerden gelen gençlerle yapılan kurultayın misyonunu takdirle karşılıyor.  Herkese teşekkür ediyoruz etkinliğin güçlü Türkiye ideallerimize bizi yaklaştırmasını temenni ediyorum.

‘NEFESİ TÜKENENLER BU SALONA BAKSIN’

TGB Ankara İl Başkanı – ODTÜ Öğrencisi Kayahan Çetin

İnsanlık binlerce yıldır toprağa attığı tohumun filizleneceği inancıyla işine sarılıyor. Yaşamın cevheri iyimserliktir, umuttur. Türk gençliği olarak önümüzdeki zorluklara meydan okuyoruz. Nefesi tükenenler bu salona baksın. Yüreklerimizdeki ateşi görsün! Bu salondan güven ve umut taşıyacağız. Türkiye köklü sorunlarını üretim devrimiyle aşacak. Bu devrimin gücü gençliktir. Buradan büyük çözümlerle çıkacağız.

”SİYASİ BAĞIMSIZLIĞIMIZI KAZANMAK İÇİN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ”

Trakya Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Yağmur Biçen aktardı:

– ”Gençlik Geleceğe Nasıl Bakıyor?” temalı anketimize ilgi oldukça yoğundu. Kurultayın sonunda bir sonuç bulacağız. Gençlik olarak, kendi çözümümüzü kendimiz üretiyoruz. Bugün bu kurultaydan umutlu bakarak çıkacağız.

İstanbul Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Yakup Büray Yılmaz aktardı:

– Anket, öğrencilerin oldukça ilgisini çekti. Üretime odaklı bir ekonomi planı oldukça öne çıktı.Türkiye, bu politikalarla yönetilemiyor. Sıcak para senelerdir bir afyon etkisi yaratıyor. Üniversitemize bir umut aşıladık. Kendi içimizde birçok etkinlik düzenledik. Üniversitemizde bir bilinç aşıladık.

”ÜRETİM DEVRİMİNİ HAYATA GEÇİRMEKTE KARARLIYIZ”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Genç Bakış Topluluğu Başkanı Ecem Teke aktardı:

– Anket çalışlarında arkadaşlarımızın ilgisi oldukça yoğundu. Öğrenci arkadaşlarımızın ortak sorunu ekonomi ve işsizlik. Çoğu arkadaşımın yakındığı şey lise okuyan kişiler benim yaptığım işi yapabiliyor oluyor.

Pamukkale Üniversitesi ADT Başkanı Emek Karabulut aktardı:

– Yaptığımız anketlere ilgi yoğundu. Bu sorunlar ortaokul ve ilkokul çağlarındaki öğrencilerde de gözlemleniyor. Yeteneklerine göre değil daha çok para kazanacakları meslekleri tercih ediyorlar. Yapılan anket çalışmalarında öğrencilerin geleceğe bakışını gördük.

”BİZE Z KUŞAĞI DİYENLER BU KURULTAYI İZLESİNLER”

• İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Arda Avşar, etkinliğe ilişkin şunları söyledi:

– Atatürkçü Düşünce Topluluğu olarak anket çalışmalarımızı sürdürdük.Ekonomik sorunlar dahilinde neler yapabiliriz bunu tartıştık. Anket sonuçlarında genel kitle, dışa bağımlılıktan kurtulmayı ve kendileri üretmeyi istiyorlar. Biz burada geleceğimizi yaratıyoruz. Yurt dışına gitmektense ülkesinde kalmayı ve üretime katkı sağlamayı hedefliyor. Anket sonuçları sonrasında gençlik forumları düzenledik. Bu süreçten ancak üretimle çıkabiliriz.

•Akdeniz Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Umut Belen, etkinliğe ilişkin şunları söyledi:

– Bize Z Kuşağı diyenler bu kurultayı izlesinler. Z Kuşağı yok. Türk gençliği var dediğimiz bu olguyu, burada hep beraber görelim istiyoruz. Akdeniz Üniversite’sinde çok geniş çaplı bir anket çalışması yürüttük. Türkiye’deki mevcut ekonomik durum en çok gençliğe yansıyor. Gençlik için çözüm üretimde.

Bu haberler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.