Çavuşoğlu, İsveçli küstah Bakan’a haddini bildirdi

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun,  İsveçli mevkidaşına söylediği sert sözler gündeme bomba gibi düştü. Çavuşoğlu, İsveçli mevkidaşını, “siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz?” diye topa tuttu.

İki bakan arasında canlı yayında yaşanan gerginlik tüm dünya kamuoyuna yansırken, İsveçli Bakan Çavuşoğlu’na “umarım Türkiye’deki herkes görüşlerini aynen sizin yaptığınız gibi ifade edebilirler” diye yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Dışişleri konutunda biraraya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

İsveçli Bakan’ın küstah sözleri ve tavırları ile İsveçli mevkidaşının “Urge” kelimesi kullanması nedeniyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sinirlendi.

İki Bakan arasında canlı yayında gergin dakikalar yaşandı.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, milyonların takip ettiği açıklamada İsveç’in çifte standartlarını ve teröristleri nasıl beslediklerini ve koruduklarını yüzlerine vurdu.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Urge”  söyleminin düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Diplomaside ‘urge’ kelimesi kullanılmasının doğru bir yaklaşım olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, “doğru bir yaklaşım değildir, o kelime yanlış. ‘Call on’ diyebilirsiniz. Siz kimden aldığınız yetkiyle Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyorsunuz ya da Türkiye’yi uyarıyorsunuz? Suriye’deki rejim İsveç’e ya da Avrupa Birliği’ne böyle bir yetki mi verdi? Neden PKK’ya YPG’ye destek veriyorsunuz” dedi.

Çavuşoğlu, “biz PYD/YPG/PKK hiç ayrım yapmıyoruz. Sizi de böyle görmek istiyoruz. Ofis açtırdınız, ofisin başına gelen adam kara para akladı. Bunlar terörist. Suriyeli diğer Kürtleri dinleyin. Avrupa’daki Suriyeli Kürtleri dinleyin. PKK dışında birçok Kürt dernek var. Onlarla sizleri buluşturabiliriz” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’den çıkmasının istendiğini belirterek, “Suriye’nin neresinden çıkmamızı istiyorsunuz? Mesela İdlip’ten mi? Hayır, İdlip’ten çıkmamızı istemezsiniz. Çünkü oradan çıkarsak Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya binlerce mülteci akacak. Neresinden çıkması isteniyor? PKK/YPG’nin olduğu yerden çıkması isteniyor” diyerek sert çıktı.

İsveçli Bakan Linde ise Çavuşoğlu’na verdiği cevapta, “teşekkür ediyorum. Ben burada misafirim, burada böyle bir tartışmaya girmeyeceğim. Zannediyorum bütün gazeteciler anlamıştır. Dostane ve çok samimi bir görüşme yaptık. Umarım Türkiye’deki herkes görüşlerini aynen sizin yaptığınız gibi ifade edebilirler” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir