Cemaat dersaneleri okullaşıyor; ya da liseler dersanelişiyor

AKP iktidarı, bir zamanlar “beraber yürüdüğü yollar”da F Tipi cemaatle çıkar çatışması içine düşünce açtığı savaş sürecinde cemaatin gücünü kırmak için F Tipi dersaneleri kapatma kararı aldı. Ama gelinen aşamada F Tipi dersanelerin kapatılması yerine okula dönüşmesi, okullaşması sağlandı. Böylece AKP’nin neoliberal eğitim politikası ve uygulamaları, okulları birer ticarethane haline getirdi. Eğitimciler, AKP Hükümeti’nin eğitimdeki bu uygulamasının eğitim sisteminde büyük tehlikelere yol açacağına işaret ediyorlar.

 

Sinem Gülcan’ın Aydınlık Gazetesindeki haberine göre, AKP’nin dershaneleri kapatma kararı beklenen sonucu vermedi. F tipine bağlı dershaneler kapılarına kilit vurmak yerine hızla okula dönüşmeye başladı. 4+4+4 sistemiyle zaten ciddi sıkıntı yaşayan eğitim sistemi tam bir çıkmaza girdi. 1 Eylül 2015 tarihinde dershanelerin tamamen kapatılacak olması nedeniyle devlet okullarında okuyan öğrenciler, dershaneden okula dönüştürülen ve yine tamamen dershane işlevi görecek liselere kayıt yaptırma telaşına düştüler. Özel okullar ise kapanacak dershanelerden öğretmenleri transfer ederek lise son sınıflarda dershane-müfredat karışımı bir eğitim sistemi uygulamaya başladılar.

BAKANLIK, “DERSANELERİ KAPATACAĞIM” DİYEREK, LİSELERİ DERSANEYE DÖNÜŞTÜRDÜ

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, her ne kadar önceki gün okulların dershaneleşme sürecine gitmesiyle ilgili yaptığı açıklamada örtülü dershaneciliğe izin vermeyeceklerini söylese de, Eğitim İş Genel Sekreteri Mehmet Altıntop dershanelerin özel okullara dönüşmesiyle eğitim sisteminde büyük tehlikelerin ortaya çıkacağını söyledi. Hükümetin “Dershaneleri kapatacağız” diyerek yalancı bir politikayla şu anda liselerin tamamını dershaneye dönüştürdüğünü belirten Altıntop,  “Okul bile denilemeyecek, eğitim ortamından uzak yerlerin bir temel lise anlayışıyla özel liselere dönüştürülmesi ciddi bir tehlike. Hükümet tamamen sınav endeksli bir anlayışla devlet liselerimizin 11 ve 12. sınıflarında bile öğrenci bırakmamıştır. Kamunun orta öğretim kurumları özele açılarak, piyasalaştırılarak ve yerelleştirilerek ile toplumun bütünlüğüne zarar veren alt yapı haline getiriliyor. Temel liselerde teşvik çocuğunu dershaneye gönderebileceklere veriliyor. Fakire teşvik falan verilmiyor. Temel liselere dönüşecek okulların parası yıllık 15 bin lira” dedi.

Bu ücreti verebilecek vatandaşın olmadığını ve fırsat eşitliğinin yok edildiğini belirten Altıntop, “Devletin liselerinde eğitim verilmeyecek, özel liseler sınav endeksli çalışacak. 40 saatlik ders programı 25’e indiriliyor. Kalan saatte de tamamen dershanecilik yapılacak. Bunlar adeta dershanenin yerini alan okullar olacak” diye konuştu.

CEMAATİN OKULLAŞMASININ ÖNÜ AÇILDI

F tipi örgüte bağlı dershanelerinin lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarını açarak normal okula dönüştüklerine dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, “Onlarla ilgili MEB’in yapacağı hiçbir şey yok çünkü okullarını açtılar. Ama gerçekten nitelikli eğitim veren dershaneler bu imkândan yoksunlar. Okula dönüşemiyorlar. Bu dershaneler 1, 2, 3 ve 4. sınıfları açamıyorlar. Çok ciddi tazminat ödemeleriyle karşı karşıya bırakıldılar. Bu uygulamanın sonunda ekonomik gücü olan cemaat dershaneleri okula dönüşüyor ama gerçekten dershanecilik yapan, ideolojik yaklaşımı olmayan nitelikli eğitim veren dershaneler ağır bir tazminat yüküyle karşı karşıya bırakılmış durumdalar ve okullaşmalarının önünde ciddi engeller var. Getirdikleri uygulamada nitelikli eğitim veren dershaneleri iflasa sürükleyip ekonomik gücü olan cemaat dershanelerinin okullaşmasının önünü açtılar” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir