Cemevleri yasal statüye kavuşuyor

Alevilik, emperyalizmin, PKK7HDP gibi bölücü örgütlerin ve fitnecilerin kullanımından çıkıyor

Halkımızın birliği bakımından geleceğe damga vuracak önemli bir hamle

Son dönemde Anadolu Aleviliğini emperyalizme ve piyonlarına yem etmek amacıyla başına musallat olmuş olan bölücü Alevicilik akımlarına fırsat vermemek için adı atan devlet Cemevlerine yasal statü verme çalışmaları yaptığı ortay açıktı.      

18 Aralık tarihinde yayınlanan haberlerde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Tunceli Cemevi önünde yaptığı açıklamada, “Cemevlerine yasal statü tanınması noktasında bizler de Adalet Bakanlığı olarak, mevzuat anlamında çalışmalarımızı yaptık” dedi.

Abdulhamit Gül konuşmasında Sünni-Alevi kardeşliğini pekiştirecek ortak hüzne ve acılara değindi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Baba Mansur’un, Düzgün Baba’nın, Ana Fatma ve nice ulu erenlerin bulunduğu coğrafyaya saygımızı ve sevgimizi arz etmek üzere ve maneviyatı yaşamak üzere ziyarette bulunduk. Türkiye’de 84 milyon vatandaşımız her konuda farklı düşüncede olabilir fakat bir konuda hepimiz ortak kanaate sahibizdir. O da ehlibeyt sevgisidir, Hz. Ali, Hz. Hasan sevgisidir. Kerbela hüznü hepimizin ortak hüznüdür, acımızdır. Bizim geçmişimiz de geleceğimiz de birliktedir. Bin yıldır bu coğrafyada alevi kardeşlerimiz, bu toprakların asli huzuru olarak yaşamıştır ve yaşayacaktır” dedi ve yeni bir sayfa açılmasına vesile oldu.

“Geçmişte alevi inancını ve Alevileri reddeden politikaları reddettiklerini” söyleyen Gül sözlerini, “Yaklaşımımız ve tutumumuz ortadadır. Biz hep birlikte Türkiye’yiz. Özellikle cemevlerinin hukuki anlamdaki taleplerini yerine getireceğiz. Cemevlerine yasal statü tanınması noktasında bizler de Adalet Bakanlığı olarak, mevzuat anlamında çalışmalarımızı yaptık. Bu konuda haklı ve hukuki talepleri yerine geleceğine inanıyoruz. Bunlar haklı taleptir. Bu taleplerin karşılanması da meşrudur. Hükümetimiz bu haklı talebi yerine getirecektir. Ben cemevi dedelerine de teşekkür ediyorum. Hepimizin evi, ocağı, dergahı aynıdır, 84 milyon insan birdir. Kardeşliğimizi nice bin yıllara ulaştıracağız” şeklinde sürdürdü.

53 ilde bin 500’ün üzerinde cemevi bulunmaktadır.

Adalet bakanı, bu evlerin ziyaret edildiğini, talepleri ve sorunlarının dinlendiğini, sona gelindiğini ve gerekli adımların atılacağını söyledi.

Türkiye etnik ve dini ayrımcılıktan çok çekti.

Ancak gelip duvara dayandı.

Bu noktada AK Parti Hükümeti, emperyalizmin elinden Türk milletini bölme enstrümanlarından birini çekip almak için belirleyici bir adım daha atıyor.

Emperyalizmin güdümündeki gerici ve bölücü örgütlerin elinden kozlarını çekip almak ülkemizin önemli bir kazancıdır.

Tüm tepkileri göğüsleyerek daha önceleri Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı konuk eden Tunceli Cemevi şimdi de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü ağırlayarak geleceğe damga vuracak bir girişime daha önayak olduğu belirtiliyor.

En son olarak Tunceli’nin Nazımiye İlçesinin Kıl köyündeki Düzgün Baba Cemevi’nde Tunceli Valisi ve askerlerin katılımıyla cem yapılması, emperyalist fitnenin kırılması noktasında atılan adımların ulaştığı noktayı göstermesi bakımından önemli bir gösterge oldu.

Bu gelişmeler, halkımızın birliği bakımından Alevilikten nemalananların devrinin kapanmasına yönelik girişimler olarak önemlidir. Alevileri emperyalizmin yedeğine çekmek ve PKK/HDP ile bir kısım sahte solcunun kullandığı malzeme olmaktan çıkarmak açısından bu adımlar değerlidir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.