CHP, 15 Temmuz şehitleri için çelenk koydu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanlığı, Cumhuriyet Meydanı’nda Amerikancı FETÖ’cü darbe girişiminin püskürtülmesinde verdiğimiz 248 şehidimiz için düzenlenen anma programında Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Anma programında bir konuşma yapan İl Başkanı Barış Ayten, “CHP olarak ‘Ne Askeri Ne Sivil Darbe’, ‘Demokratik Türkiye’ istiyoruz” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda Amerikancı FETÖ’cü darbenin 248 şehidi için düzenlenen anma programında Atatürk Anıtı’na çelenk sunan ve yaptığı konuşmada “CHP olarak ‘Ne Askeri Ne Sivil Darbe’, ‘Demokratik Türkiye’ istiyoruz” diyen İl Başkanı Barış Ayten şunları söyledi:

“Halkımıza ve ülkemizin geleceğine kasteden Fethullahçı askeri darbe girişimini bir kez daha lanetliyoruz. Darbeye karşı dururken yaşamını yitiren yurttaşlarımızı da saygıyla anıyoruz.

Fethullahçı darbe girişimi engellendi. Ancak darbe girişiminin engellenmesi maalesef demokrasinin korunması ve geliştirilmesi anlamına gelmedi. Bugüne kadar bu darbenin kaynağı, arkasındaki zihniyet ve siyasal uzantıları ortaya konmadı.

“İktidar 15 Temmuz’u fırsat bilerek kendi baskıcı rejimini derinleştirdi. 15 Temmuz öncesinde başlayan sivil darbe süreci, darbe girişimini de fırsata çevirerek, 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile sürdürülüyor. OHAL ve KHK düzeni ile demokratik sistemin tüm kanalları kapatılmış durumda. FETÖ ile mücadele muhaliflere karşı sürdürülen baskıların kılıfı haline getirildi.

“Bu süreçte yaşanılan hukuksuz uygulamalara karşı yükselen milyonların “adalet “ talebi ise yok sayılmaya, etkisizleştirilmeye, çarpıtılmaya çalışıldı.

“Türkiye’nin gerçekten demokratik, özgür, eşit ve kardeşçe yaşanabilecek bir ülke haline gelebilmesi askeri ve sivil darbelerle tam olarak hesaplaşmasıyla mümkündür.

“Bizler askeri ve sivil darbelerin karşısında olduğumuzu bir kez daha vurgularken eşit, özgür ve demokratik bir ülke için 15 Temmuz’un yıldönümünde demokrasi için şu taleplerimizi ifade ediyoruz:

15 Temmuz darbe girişiminin siyasi sorumluları ortaya çıkarılmalı ve yargılanmalıdır.

“KHK düzenine son verilmeli, bundan kaynaklı mağduriyetler giderilmelidir.

“KHK ihraçları FETÖ ile mücadele adı altında gerçekleşse de AKP’li olmayan herkese yönelerek yüz binlerce insanın mağduriyetine yol açtı. Tüm muhalif kesimlerin baskı altına alınmasına son verilmelidir.

“Demokratik siyasetin önü açılmalı, tutuklu milletvekilleri ve gazeteciler serbest bırakılmalı.

Düşünce, ifade ve basın özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

“Yargının üzerindeki iktidar baskısına son verilmeli, kuvvetler ayrılığını belirginleştirecek düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.

“15 Temmuz askeri darbe girişimi ve sonrasında kurulan OHAL düzeninin ardında siyaset-cemaat ilişkilerinin olduğu açıktır. Devlet kademelerinde bir cemaatin yerine başkasını koymakla demokratik bir düzen inşa edilemez.  Darbelerle hesaplaşmak aynı zamanda laikliği kazanmakla mümkündür. Eğitim başta olmak üzere laikliği yok eden her tür girişimden vazgeçilmeli, cemaat- siyaset ilişkilerinin devlet içindeki varlığına son verilmelidir.

“15 Temmuz darbe girişimi ve ülkemizin bugünkü sivil darbe süreciyle hesaplaşmak aynı zamanda emperyalizme karşı mücadelenin de bir parçasıdır. İktidar bloğunun emperyalizmin tezgâhında geliştirilen bölge savaşında, fetihçi-mezhepçi politikalarla izlediği siyasete son verilmeli. ” Yurtta Barış, Dünyada Barış” temel anlayış olmalıdır.

“Bu duygu ve düşünceler ile Cumhuriyet ve Demokrasi için canlarını aziz vatanımıza armağan eden tüm şehitlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir