CHP, doğuma hazırlanıyor; İnce, parti kuruyor

Muharrem İnce parti mi kuruyor? Hürriyet yazarı tarih de verdi

Kurultay sonrası tabanda yoğun tartışmaların sürdüğü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), AK Parti’den sonra doğum sancıları çektiği öğrenildi. Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, tarih de vererek Muharrem İnce’nin yeni parti bir parti kurma hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ABD’nin ve Atlantik sisteminin çöküşe gitmesi, Avrasya uygarlığının yükselişte olması nedeniyle alabora olan mevcut şartlar dolayısıyla yeniden saflaşma sürecinde bütün kurum ve kuruluşlarla kişiler yerlerini yeniden belirliyor.

Mevcut kurum ve kuruluşlar derin bir bunalım içinde çalkalanıyor.

Avrasya’ya yönelen Türkiye’de ABD bu süreci durduramayacağını b ildiğinden Atlantik sisteminden yaralı çıkması için çaba gösteriyor.

Mevcut hükümeti devirmek istedi, olmadı.

Amacından vazgeçmiş değil.

Şimdi de bölüp parçalama peşinde.

AKP’nin 2014 öncesi versiyonundan iki parti ortaya çıkardı.

Aynı süreç CHP içinde de yaşanıyor.

Yeniden saflaşma sürecinde bir türlü büyüyemeyen ve yönetimden umudu kesenlerin çoğalması partinin bölünmesine doğru gidiyor.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin yeni bir parti kurma peşinde olduğu ileri sürüldü.

Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, “İnce 15 Eylül’de partisini kuruyor” başlıklı bir yazı yayınladı.

Bayer, Muharrem İnce’ye yakın bir isimle görüşerek, yeni parti kuracağı kulisini aktardı. Bayer, “CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bazı isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açık açık ifade ediliyor” dedi.

İşte Bayer’in yazısı!

CHP’den cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kurultaydaki gelişmelerden sonra arkadaşlarıyla bir durum değerlendirmesi yaptığı, bunun sonucunda ‘esas’ CHP ilkelerine bağlı bir parti kurulması kararı aldıkları öğrenildi. İnce’ye yakın bir isim ‘partinin kuruluşunun 15 Eylül’de açıklanacağını’ söyledi. Partinin kuruluşunun Hakkâri’de ilan edileceği de bir başka bilgi olarak belirtiliyor. CHP’den ‘dışlanmış, küstürülmüş, tepkili’ bazı isimlerin parti kuruluşunda yer alacağı belirtilirken, geçmişte İnce’nin yanında yer alan bazı isimlerin de İnce ile hareket edeceği açık açık ifade ediliyor. “Nasıl bir parti” sorusuna şu cevap verildi: “Atatürkçü, laik, ortanın solu, milli değerlere bağlı bir parti… CHP’nin yapamadıklarını yapacak bir parti… Üç-beş oy için kendi ideolojisinden ödün vermeyen Atatürkçü bir parti…”Halkın talebi konusunda bir çalışma var mı? “Halktan bir talep gelmeseydi, böyle bir çalışma yapılmazdı. Yapıldı ki ilk ankette oy oranı 12,4 çıktı. O nedenle Hakkâri’den Edirne’ye herkesle kucaklaşacaklarını söylüyor Sayın İnce. ”‘Ulusal parti’ adını sordum. “Bunları Sayın İnce açıklayacak” cevabını aldık. Ayasofya’daki bayram namazında dikkat çeken detay Kaynak: Muharrem İnce parti mi kuruyor? Hürriyet yazarı tarih de verdi

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir