CHP, son zamanlarda ezber bozmaya başladı

Epeydir eleştiriliyordu CHP’nin işçi sınıfına yaklaşımı.

Sözde emeğin en yüce değer olduğunu savunan bir düşüncesi vardı.

Ama işçi sınıfından oy alamıyordu.

Niçin?

Emekçilere yönelik ideolojik, düşünsel bir çalışması, uğraşısı yoktu.

İşçiye ve emeğe yönelik varolan örgütlenmelerini canlandırmaz; örneğin işçi büroları, emek büroları adıyla varolan örgütlenmeleri sözde vardır.

Oysa emekçilere yönelik birebir ilişki gerektiren düşünsel ve ideolojik çalışma yapmadan hiçbir ilerici kuvvet emekçiler arasında kendiliğinden kitle temeli yaratamaz.

Geçmişte 1980 öncesi dönemlerde işçi sınıfı ve tüm emekçiler arasında CHP’nin temel yaratabilmesinin sebepleri arasında ekonomik şartların yanında onlara yönelik özel çalışma ve kitle mücadelesinin, eğitim çalışmalarının önemli bir yeri vardı.

Ecevit, böylesi emekçi kitleler arasında ideolojik çalışmanın yanında özel sloganlar da geliştirmişti; “İş Bilinenin Kılıç Kuşananın” gibi… “Toprak işleyenindir” gibi…

Dünkü (5 Haziran 2017 tarihli) Kıdem Tazminatı Çalıştayı’nı okuyunca basından, aklımdan bu düşünceler geçti.

***

Geçen haftalarda Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, politikanın ve iktidar olmanın temel şartlarından olan ittifaklar politikasını geliştirmeye başladığının bir işareti olarak çeşitli örgütler yanında Vatan Partisi Genel Merkezini ziyaret ederek Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’le görüşmesi bu yönde önemli bir gelişmedir.

CHP, mahalli düzlemlerde de işçi ve emek bürolarını kurmalı ve aktif bir şekilde çalıştırmalıdır.

Örneğin Burdur’da CHP il örgütü derhal ve behemehâl işçi bürosunu kurmalı ve başına aktif ve bilinçli birini geçirerek Şeker Fabrikası’na yönelik çalışmaya başlaması gerekir.

Başka türlü işçi sınıfının sağ partilere oy vermesinin önüne geçemez.

Başka türlü emek çevrelerinde kitleselleşemez.

Dünkü Kıdem Tazminatı Çalıştayı önemli bir gelişme olarak kaydedildi.

Girdiği son 8 seçimi de kaybeden CHP ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çalışma tarzını değiştirmediği ve umut veren yukarıda belirttiğimiz süreci geliştirmediği sürece, 8 seçime daha girse kaybetmeyi ve AKP’yi iktidarda tutmayı sürdürür.

Dost acı söyler.

Bizden söylemesi!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir