CHP’de Amerikancılık yarışı hızlandı

CHP’de Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, ABD’nin gözüne girmek için yarışıyor. Kılıçdaroğlu, PKK ve FETÖ’yü kurtarma girişimi olan KHK toplantılarına hız verdi. İmamoğlu da Doğu ve Güneydoğu’ya ziyaretleri ile “halk benim arkamda” propagandası yapıyor. İki ismin hedefi de ABD’nin çizdiği CHP, İYİ Parti, HDP, DEVA-Gelecek hükümet planına uygun olduğunu kanıtlamak.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, CHP içinde Amerikan planlarına ortak olma yarışı hız kazandı. ABD, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu geri plana iterek İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu öne çıkardı. Bu kritik gelişme CHP’deki iç mücadeleyi de kızıştırdı.

CHP GENEL MERKEZİ, İMAMOĞLU’NUN GEZİLERİNDEN ÇOK RAHATSIZ

Washington yönetiminin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu harcama kararıyla gizlenen İmamoğlu-Kılıçdaroğlu çekişmesi gün yüzüne çıktı. CHP Genel Merkezi, Ekrem İmamoğlu’nun Gaziantep, Bayburt, Erzurum, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır ziyaretlerinden çok rahatsız.

İmamoğlu, 16 Ekim Cumartesi günü Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda miting yapacak ve halka seslenecekti. CHP Genel Merkezi’nin baskısı sonucu miting iptal edildi. İmamoğlu ise Diyarbakır sokaklarına indi, CHP Genel Merkezi’ne bu şekilde yanıt verdi.

İMAMOĞLU’NUN ÇIKIŞI HDP İLE AÇIKTAN İTTİFAK MESAJI DA TAŞIYOR

İmamoğlu’nun Diyarbakır ziyareti, Kılıçdaroğlu’nun arka kapıdan ittifak kurduğu HDP ile açıktan ittifak mesajı anlamı da taşıyor. Ekrem İmamoğlu Ticaret Odası’ndaki konuşmasında İstanbul seçim modelini, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi için önerdi.

İSTANBUL SEÇİM MODELİNİ 2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN ÖNERDİ

İmamoğlu konuşmasında, “Birleşmek için bir engelimiz var mı? Hayır, hiç yok. Peki, bu engelin olmadığını görmedik mi? İstanbul’daki 2 seçimde de gördük. İstanbul’da başardıklarımızı, Türkiye’de de hep birlikte başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

TARAFLAR ARASINDA MÜTHİŞ BİR GÜVENSİZLİK VAR

Ne Kılıçdaroğlu ne de İmamoğlu birbirine güveniyor. Ekrem İmamoğlu cephesi, genel başkan Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’nu Mustafa Sarıgül, Muharrem İnce pozisyonuna düşürmek istediğini düşünüyor. İmamoğlu’nun yakın çevresi; “sorun artık İstanbul değil, Türkiye sorunu. Halk arkamızda, Batı da bize destek veriyor. Genel Merkez bu gerçeği görmeli” ifadelerini artık daha yüksek sesle konuşuyor.

Ekrem İmamoğlu’nun Doğu ve Güneydoğu Anadolu ziyaretleri ABD’nin resmi yayın organı Amerika’nın Sesi’nde geniş yer buluyor. Amerikan resmi yayın organı, İmamoğlu’nun PR ajansı gibi metin ve görsellerle haber yapıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir