CHP’den skandal; zarfta para dağıtan CHP’liye gazeteci tepkisi

CHP basın toplantısına giden gazetecilere zarf içinde para dağıttı

CHP’li İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, basın toplantısı yaptığı Erzincan’da, Partililer ve gazetecilerin de katıldığı toplantı bitiminde ilginç bir olay yaşandı. Gazetecilere maske ve dezenfektan ile birlikte içinde 500 lira olan zarf verildi. Duruma tepki gösteren gazeteciler de paraları iade etti.

Çeşitli basın yayın kuruluşlarının önceki günlerde yabancı kuruluşlardan fon adı altında para almalarının ortaya çıkmasından ve “fondaş medya” teriminin kamuoyuna yerleşmesinin ardından gazetecileri fonlama furyasına CHP’liler de katıldı.  

Ulusal Kanal’ın video haberine göre, İstanbul Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat önceki gün Erzincan’da partililerle buluştu. Buluşmanın ardından ise bir basın toplantısı yapıldı.

Sorular soruldu, cevaplar verildi. Ancak gazetecilere dağıtılan hediye paketi, gazetecileri şoke etti.

Özenle hazırlanan paketin içinde maske, dezenfektan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektubu ve bir de zarf dağıtıldı. Zarfı açan basın mensupları içerisinde 500 lira olduğunu gördü.

BAHŞİŞ GİBİ PARA DAĞITMAK MESLEK AHLAKIYLA ÖRTÜŞMEZ

Duruma tepki gösteren gazeteciler, “bahşiş” gibi para verilmesinin meslek ahlakıyla örtüşmediğini hatırlatarak zarfı iade etti.

Tepki çeken olayla ilgili CHP Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan’dan bir açıklama geldi. “Konuyla ilgili kendisi ve belediye başkanımızın bilgisi olmadığını savunan Doğan, zarfı personelin dağıttığını öne sürdü.

“MESLEĞİNİ SEVEREK YAPAN KALEMİNİ SATMAZ”

Yeniçağ Gazetesi’nin Gazete Duvar’a dayandırdığı haberine göre ise Erzincan Gazeteciler Cemiyeti (EGC) Başkanı Muzaffer Koşan yaşanan duruma tepki göstererek “Mesleğini severek yapan kalemini satmaz” dedi.

CHP Erzincan örgütünden basın daveti geldiğini, davete gittiklerini, açıklamadan sonra açıklamanın bir metni olup olmadığını soran gazetecilere bir poşet dağıtıldığını belirten Koşan, “Maske, dezenfektan, Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir not ve bir zarf vardı içinde. Zarfın içinde de 500 TL. Ben hemen fark edip geri iade ettim. Bazı arkadaşlar da sonradan fark etti ve onlar da iade etti” dedi.

“GAZETECİLERE DESTEK İÇİN VERDİKLERİNİ SÖYLEDİLER”

Neden bu paranın verildiğini sorduklarını söyleyen Koşan, “Bize gazetecilere destek için bu parayı verdiklerini söylediler. Biz de yöntemin yanlış olduğunu söyledik ve bu yaptıkları hatayı bir açıklamayla dile getirmelerini istedik ama yapmadılar. Ben bu mesleği severek yapıyorum. Yıllardır bayram, tatil demeden benim gibi mesleğini severek, onuruyla yapan hiçbir arkadaşım kalemini satmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Erzincan CHP İl Başkanı Ayhan Doğan, “Konuya dair benim ve belediye başkanımızın bilgisi yok. Personel kendi başına yapmış” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.