Çiğ süt üreticileri özelleştirmenin kurbanı

Süt ürünlerine yağmur gibi zam geliyor; sanayiciler rakipsiz olmanın rahatlığı ile bastırıyor; çiğ süt fiyatları bir yıldır patinaj yapıyor; çiğ sütte kriz kapıda

Üretici birlikleri, KöyKoop, DSYB bu hali perişana tepkili. KıvılcımHaber’e’ konuşan KöyKoop Başkanı Yakup Yıldız, süt para etmediği için ineklerin kesime gittiğini, sütün özelleştirme kurbanı olduğunu söylüyor

ÇİĞ SÜT BİR YILDIR PATİNAJ YAPIYOR; İNEKLER KESİME GİDİYOR

Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarı, Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 arttı. Ancak üretici sütten para kazanamıyor. Mazot, yem vb girdilerde artış olmasına karşın, çiğ süt fiyatı bir yıldır değişmedi. Ulusal Süt Konseyi’nde belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı Temmuz 2014’ten bu yana litrede 1 lira 15 kuruşta kaldı.

KöyKoop Başkanı Yakup Yıldız, özelleştirme kurbanı olan çiğ sütte müthiş bir krizin kapıda olduğunu belirterek, 24 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da yapılan üreticilerle sanayicilerin toplantısında, sanayicilerin rakipsiz olmanın verdiği rahatlık ve güvenle burunlarından kıl aldırmadıklarını, üreticilerin 1 yıldır artmayan çiğ süt fiyatının litre başına en azından 10 kuruş artırılmasını talep ettiğini ancak, sanayicilerin depolarının çiğ süt dolu olduğunu, bu yıl turizm sezonunun çok kötü durumda olduğunu, bundan dolayı zararda olduklarını ileri sürerek artışa sıcak bakmadıklarını belirtti.

TZOB VE TZD TEPKİ GÖSTERDİ

Çiğ süt fiyatının bir yıldır aynı kalmasını eleştiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen günlerde yaptığı açıklamada, süt sanayicilerinin uzlaşmaz tutumlarını sürdürdüğüne dikkat çekti. Bayraktar, bir yıl içinde fiyatların perakende sütte yüzde 8,9, beyaz peynirde yüzde 7,9, yoğurtta yüzde 2,4, fabrika yeminde yüzde 2, yoncada yüzde 3,6 arttığını söyledi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin de hafta sonu yaptığı açıklamada, süt fiyatlarındaki çözümsüzlük nedeniyle üreticilerin, ineklerini kesime gönderdiğine dikkat çekti. Yetkin, son aylarda yaklaşık 150 bin ineğin kesime gönderildiğini kaydetti.

İSTİKRARSIZLIK VE SİYASİ BELİRSİZLİK FİYATI ETKİLİYOR

Ankara’daki sanayi-üretici toplantısında üreticiyle birlikte Hükümet temsilcilerinin de çiğ sütte fiyat artışının lehinde tutum takınmalarına rağmen geçici olması nedeniyle iri kıyım sanayicilerin karşısında etkili olmadığı belirtiliyor. Burdur’da çiğ sütün genelden çok farklılık göstermediğini, aynı sorunlarla boğuştuğunu, bu fiyatın bölgesel farklılıklar içerdiğini, ilimizde çiğ süt fiyatının 94 kuruştan gittiğini, yüzde 4 primle diğer etkenleri koyduğumuzda aynı oranlara çıktığını, yani 1,15 lira civarına çıktığını belirten Yıldız, çiğ süt fiyatındaki be patinajın nedenleri sorusunu, özelleştirme ile Avrupa etkeni şeklinde cevaplandırdı.

ÇİĞ SÜT ÜRETCİSİ SANAYİCİNİN KARŞISINDA KORUMASIZ VE ÖZELLEŞTİRME KURBANI

Özelleştirmeler sonucu Et ve Süt Kurumunun piyasadan çekilmesinin rekabet ve devlet desteğini ortadan kaldırdığını, sanayicinin rakipsiz kaldığının altını çizen Yıldız, “rakipsiz kalan sanayicinin süt üreticisini kazımadığı”nı ve kendi bildiğini uyguladığını ileri sürdü.

AVRUPA’DA TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLERİ YÜKSEK

Avrupa’da desteklemelerin çok ileri boyutlarda olduğunu, çiftçisini ve hayvan yetiştiricisini Avrupalının çok yüksek boyutlarda sübvanse ettiğini, bu nedenle uluslararası piyasada Avrupa çiftçisi ve hayvan üreticisinin rekabette rakipsiz kaldığını, onlarla rekabet imkânımızın olmadığını vurguladı. Türkiye’de dünyanın en pahalı mazotunu kullandıklarını, girdi maliyetlerinin aşırı yüksek olduğunu, bu nedenle rekabet şansının daha başından yitirildiğini belirten Yıldız, bayramdan sonra Süt Konseyinin yeniden toplanacağını, orada yoğun mücadele verileceğini, bir miktar zam alınacağı konusunda umutlu olduğunu ifade etti.


Çiğ süt,özelleştirme kurbanı paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.