CKD’den Danıştay’ın Andımız kararına tepki

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür bir basın açıklaması yaparak, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Andımız kararına tepki göstererek, “yargı andımızı kaldırırken milletimizin birleşme iradesini görmezden gelmiştir” dedi.

2013 yılları Cumhuriyet, Millet, Atatürk düşmanlığının kol gezdiği yıllardı.

Ülkenin Başbakanı “milliyetçiliği ayakları altında ezdiği”ni belirttiği karanlık yıllardı.

ABD kara kuvveti bölücü terör örgütü PKK’nın da yükseldiği yıllardı.

Türk ve Türk milleti kavramlarından en çok rahatsızlık duyan hain örgüttü.

Milli Eğitim Bakanlığı 2013 yılında bir yönetmelik çıkarttı.

Andımızın ilköğretim okullarında okunmasına son verildi.

Bundan sonra okullarda çocuklarımız “Türk’üm, doğruyum, çalışkanım” diyemeyecekti.

Türk Eğitim-Sen bu kararın iptal edilmesi için Danıştay’da dava açtı

Danıştay, 2018 yılında yönetmeliği iptal edildi.

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Andımızın okunması uygulamasına geri dönmedi ve kararı temyizine taşıdı.

İki yıl beklettikten sonra Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 12 Mart’ta, Türkiye’nin milli birlik ve beraberlik ruhunun doruğa yükseldiği bu günlerde kesin hükmünü verdi.

Yönetmelik uygulanacak…

Bundan sonra Andımız okunmayacaktır.

İstiklal Marşı’nın Meclis’te kabul edilmesinin 100’üncü yılında birlik ve beraberlik duygularının zirvesinde heyecan içinde olan tekmil millette infial uyandıran karar Türkiye kamuoyuna “pimi çekilmiş bomba” gibi düştü.

Çeşitli çevrelerden sert açıklamalar ardardına geldi.

Bu kapsamda Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür de açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür bir basın açıklaması yaparak, ”yargı andımızı kaldırırken milletimizin birleşme iradesini görmezden gelmiştir” dedi.

Prof. Dr. Oygür’ün açıklamasında derneklerinin 2013 yılından beri Andımızın okunmasına son verilmesine karşı mücadele ettiğini, okul bahçelerinde velilerle birlikte Andımız okunmalarına katılarak konunun kamuoyunda canlı tutulmasını sağladığını hatırlatarak şu görüşler savunuldu:

“Danıştay 8. Dairesinin verdiği yönetmeliğin iptali kararını milletimizle birlikte derneğimiz de coşkuyla karşılamıştır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı, kararın temyize taşındığı gerekçesiyle Andımız yasağını kaldırmamıştır. Şimdi de Andımızın okunmaması kararı kesinleşmiş bulunuyor.

“Cumhuriyetimizi kuran devrimci kadroların en önde gelen isimlerinden Reşit Galip’in bu andı yazma nedeni, Cumhuriyetle birlikte Anadolu halkını çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma ortak ülküsü içinde birleştirmek ve yeni nesillere ulus bütünlüğü içinde çağdaşlaşma ülküsünü benimsetmektir.

“Andımızda geçen Türk ifadesinin ırkçı bakışla değil; İtalyan, Rus, Fransız, İngiliz, Alman, İspanyol veya Japon dendiği gibi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını Türk olarak isimlendirme şeklinde kullanıldığını bilmekteyiz.

“Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bu kararı, Türk-Kürt ayrımıyla beslenerek yıllardır iliğimizi, kemiğimizi kurutan bölücü teröre karşı bugün elde ettiğimiz büyük başarının milletimizi birleştiren muazzam yönünü görmezden gelmek olmuştur. Yargımız “Türk” ifadesini “ayrıştırıcı” bula dursun, Doğu ve Güneydoğumuzdaki vatandaşlarımız ellerinde Türk bayraklarıyla “Türk de biziz, Kürt de biziz, hepimiz Türk Milletiyiz” sözleriyle birleşmiştir. Yargının kâğıt üzerindeki kaygısının, terörü ezerek birleşen milletimizin bugününde ve yarınında bir karşılığı bulunmuyor.

“Milletçe ulus devlet bütünlüğü içinde aydınlık günlere ilerleme irademizi yeni nesillere benimsetmek zorundayız. Andımızın okullarda okutulması bugün her zamankinden daha fazla önem taşımaktadır. Bu yol nasıl açılır, bilmiyoruz ama açılmalı ve bütün çocuklarımız gururla:

“Türk’üm, doğruyum, çalışkanım.

“İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

“Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

“Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

“Varlığım Türk varlığına armağan olsun! diyebilmelidir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.