Covid19’dan sonra şimdi de Eris

Eris varyantı Türkiye’de de görüldü

Koronavirüs Kovid-19’un son saptanan ve gittikçe dünyada yaygınlaşan Eris varyantı Türkiye’de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme” diyerek Eris varyantının Türkiye’de görüldüğünü duyurdu.

Milyonlarca ölüme sebep olan ve insanlığa iki yıl kâbus yaşayan Kovid-19 salgınının üzerinden henüz birkaç yıl geçti; etkileri henüz unutulmuş değil, tüm dünya Kovid-19 salgınının etkilerini hissetmeye devam ediyor. Kovid-19 salgınının son bulması sonrası, virüsün çeşitli varyantları zaman zaman endişe yarattıysa da Kovid-19 pandemisine benzer bir salgın yeniden yaşanmadı.

Kovid19 varyantlarından sonuncusu Eris varyantı da son günlerde dünyada endişe yaratmaya başladı. Eris varyantının dünyada yaygınlaşması sonrası herkes Eris varyantının Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini merak etmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının Türkiye’de de görüldüğünü duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Endişe konusu sayılmayacak bir gelişme” başlığıyla bir gönderi paylaştı. Bakan Koca, gönderisinde Eris varyantının Türkiye’de görüldüğünü duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı:

– ENDİŞE KONUSU SAYILMAYACAK BİR GELİŞME.

Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurtdışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz.  Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız.

Bakan’ın paylaşımına yorum yapan muhtemelen İstanbul’da yaşayan bir vatandaşın ifadesi:

Tabii ki İstanbul’da ama gerçek olan şu ki, bu bugün görülmedi. Zaten vardı:)

Eris varyantı çoktandır bizde de var sadece servise yatış yoktu. Nasıl şimdi görüldü?

Zaten ‘endişe konusu sayılmayacak bir gelişme’ dediyseniz (ki dediniz) baya endişelenmeliyiz demektir bu!

Açıklamak için turizm sezonunun bitmesi beklendi. Hepsi bu!

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.