Cumhurbaşkanı Erdoğan Lozan’ı yerden yere vurdu

2’nci Kurtuluş Savaşı Veren Bir Ülkenin Cumhurbaşkanı,

Türkiye’nin Tapu Senedi İçin “Bize zafer diye yutturmaya çalıştılar” der mi?

Beştepe’de dün (29 Eylül 2016 günü) muhtarlarla biraraya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada Lozan’ı hedef aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün (29 Eylül 2016 günü) Beştepe’de geleneksel muhtarlar toplantısında konuştu. 15 Temmuz’a ilişkin açıklamalarda ve ülkemizin tapu senedi olan Lozan’a saldırarak “birileri bize zafer diye yutturmaya çalıştı” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

LOZAN’I YERDEN YERE VURDU

İki Türkiye büyüklüğünde toprağın kaybedildiği Abdülhamid dönemini baştacı eden ve “Yenikapı Ruhu”nu göklere çıkaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz, 1912’den 1923’e kadar geçen sürede 5’te 1’e düşen topraklarımızın işgali teşebbüsüdür. 15 Temmuz Türk milletinin ikinci bir kurtuluş savaşıdır” diyerek, “birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Ege’deki adaları Lozan’da verdik. Bu zafer mi?” şeklinde Lozan’ı yerden yere vurdu. Koridor Savaşı’na 2’nci Kurtuluş Savaşı nitelemesi yapmasına rağmen Kurtuluş Savaşı’na önderlik ederek zafer kazanan ve Lozan’ı imzalayan önderlerine sert eleştiriler yöneltti.

“15 Temmuz başarılı olsaydı herhalde Sevr’i aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı” şeklinde değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “bu devletin sabrını zorlamayın. Sabrını zorlayanların akıbetlerini öğrenmek isterseniz açın tarih kitaplarına bakın” dedi.

====

Bir yandan 24 Temmuz, 15 Temmuz ve 24 Ağustos ABD ve piyonları PKK/ PYD/ FETÖ’ye karşı verilen vatan savaşına Atatürk önderliğindeki İstiklal Savaşı’na atfen 2’nci Kurtuluş Savaşı nitelemesinde bulunan diğer yandan dün (29 Eylül 2016 günü) muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada İstiklal Savaşı önderlerine sert eleştiriler yönelten ve “bize birileri Lozan’ı zafer diye yutturdular “şeklinde Lozan’ı yerden yere vuran Erdoğan’a tepkiler de gecikmedi.

Prof. Dr. Sina Akşin’den İnönü’nün torunu Gülsüm Bilgehan’a kadar birçok çevreden sert eleştiri ve tepkiler yağdı.

Sert eleştirilerden biri de Kerem Yıldırım’dan geldi:

***

Lozan’a dil uzatmanın varacağı yer tarihin çöplüğüdür!

Yer Beştepe. RTE yine muhtarlara nutuk atıyor. Nutuk(!) muhtarlar tarafından adabınca dinleniyor. Toplantı sürerken arada bazı muhtarlar coşup, “yaşa cumhur reis” diye ayağa kalkıyor

Birden RTE, “15 Temmuz, 1912’den 1923’e kadar geçen sürede 5’te 1’e düşen topraklarımızın işgali teşebbüsüdür. 15 Temmuz Türk milletinin ikinci bir kurtuluş savaşıdır. Birileri bize Lozan’ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Ege’deki adaları Lozan’da verdik. Bu zafer mi? 15 Temmuz başarılı olsaydı herhalde Sevr’i aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı.” diye bir çıkış yapıyor. RTE ağzındaki baklayı işte o anda çıkarıyor.

***

RTE’nin kökensel ideolojik aidiyeti olan İslamcılığın temel siyaset tarzı olan takkiyecilik böyle zamanlarda zuhur ediveriyor.  Bu yaptığı ilk değil.  Zaman zaman şapkasını düşürüyor. Kamuoyuna yoklama çekiyor.

***

RTE’nin malum açıklamaları aslında çok açık ama biz RTE’nin niyetini daha da anlaşılır hale getirelim: “1.Kurtuluş Savaşı da neymiş, zaten ona önderlik eden laikler/Kemalistler Lozan’da teslim oldular. Ben Mustafa Kemal’in önündeyim. Ben daha önemliyim. Asıl savaşı biz veriyoruz.”

***

Türkiye’nin 2. Kurtuluş Savaşı verdiği doğrudur. Yalnız, 15 Temmuz darbe girişimi 2. Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı değil, bu savaşın önemli bir parçasıdır.

Amerikan emperyalizmine karşı mücadele yarım asrı aşkındır Türkiye devrimcileri tarafından sürdürülüyor. 2. Kurtuluş Savaşı resmen ve fiilen  ABD’nin 1. Körfez Savaşı’nda Irak’ın kuzeyinde TSK ile karşı karşıya gelmesiyle başladı. RTE’nin bir zamanlar “savcısıyım” dediği Ergenekon operasyonları ve yine RTE’nin ön ayak olduğu “Açılım” planı da 2. Kurtuluş Savaşı’nın parametreleriydi. AKP, ABD’nin savaş takvimine uygun olarak iktidar yapılmıştı. RTE, nam-ı diğer BOP eşbaşkanıydı. RTE 17-25 Aralık tarihine kadar karşı tarafın safındaydı.

***

Açıkça belirtelim. Hayatın zorunlulukları ve iktidarını koruma hırsıyla bugün RTE de vatan cephesinde ABD’nin bölgesel güçleri FETÖ ve PKK ile savaşıyor. Ama bunu yaparken tarih bilincinin yoksunluğundan ve ideolojik ufkunun olmamasından dolayı absürd ve vatan savaşını içerden baltalayan hamleler içine giriyor. Gerçeği değil, görmek istediğini görüyor.  Türkiye’nin milli devrimci dinamiklerinin kendi gerçekliğinden kat be kat büyük olduğunu göremiyor. Kendini Mustafa Kemal Atatürk’le mukayese ediyor. 15 Temmuz’da darbeye karşı verilen direnişle yedi düvele karşı verdiğimiz 1.Kurtuluş Savaşı’nı mukayese ediyor.

***

1.Kurtuluş Savaşı’nı veren önderlik boyunlarında padişah ilmeğiyle Anadolu’ya geçti. O önderlik, NATO’nun Kaddafi’nin kellesini aldığı ve RTE’nin de bu eyleme destek verdiği Trablusgarp’ta,  İtalyan emperyalistlerine karşı gerilla savaşı verdi.

  1. Kurtuluş Savaşı önderliğinin İsviçre Bankalarında 8 ayrı hesabı yoktu.

1.Kurtuluş Savaşı önderliği bütün varlığını halka ve vatana feda etme kararlılığıyla hareket etti.

RTE’nin dilinden düşürmediği atası-maddi olarak imkânsız olmasına rağmen- 2.Abdülhamit’in saltanat makamı İngiliz emperyalizmine teslim olduğu koşullarda, Mustafa Kemal Anadolu’da “Ya İstiklal Ya Ölüm” şiarıyla düşmanla savaşıyordu.

***

İki gün önce Fener Rum Patriği Bartholomeos ilk kez İzmir’e atama yaptı. Fener Rum Patriği Bartholomeos 25 Eylül günü Basmane semtindeki Aziz Vukolos Kilisesi’nde ayin yönetti. Ayine Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yannis Amanatidis, Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis ve Yunanistan’dan çok sayıda din adamı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Gözümüzün önünde Lozan delindi.

Göz göre göre Lozan’ı deldirenler, hangi cesaretle Lozan’a dil uzatabiliyor!

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

***

Emperyalistlerin Türkiye’yi yeniden kuşattığı günümüz koşullarında Abdülhamit’e sarılmak, Mustafa Kemal’e ve Lozan’a saldırmak en iyi niyetli ifadeyle bozgunculuktur. Lozan Türkiye’nin tapusudur. Bu gerçeği en iyi emperyalistler bilir.

Lozan’a saldırarak ne PKK ne de FETÖ temizlenir. Lozan’ın karşısında durmanın varacağı yer Sevrciliktir.

Lozan’a saldırarak 2.Kurtuluş Savaşı verilemez. Atatürk Devrimleri ve Lozan Antlaşması yalnızca bugünümüz değil; yarınımızdır, geleceğimizdir. Bu gerçeğin karşısında duran herkesin ve her telakkinin yeri tarihin çöplüğüdür.

Aydınlık

Kerem Yıldırım

kerem@aydinlik.com.tr

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir