Cumhuriyet Anıtı, Cumhuriyet Meydanında kalıyor

Burdur Belediyesi’nin Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır bir meydan konsepti çerçevesinde başlattığı meydan düzenlemesi içinde başka bir alana taşınması düşünülen Cumhuriyet Anıtı’nın, gelen itirazlar üzerine Burdur Valiliğince sonucun halkoylamasıyla belirlenmesi için başlattığı anket, mevcut yerinde kalması yönünde sonuçlandı.

Burdur Belediyesi’nin en önemli ve konsept vaatlerinden olan Cumhuriyet Meydanı düzenlemesi çalışmalarına başlayınca muhalefet ve müzmin muhalefet kızılca kıyamet kopardı.

Üç farklı meydan düzenlemesi avan projesini halkoylamasına sundu.

Siyasi muhalefet, salt Başkan Ercengiz’in halk nezdinde prim toplayacağı korkusuyla, Burdur’un, bir kentin görünür yüzü ve estetiğinin özü olan güzel bir meydana kavuşması hayallerine meydan okudu. Top çevirdi, işi sulandırdı, gargaraya getirdi.

Müzmin muhalefet ise ne yaptığını bilemeden her şeyi bilen bilgiç tutumuyla Cumhuriyet Anıtı’nın taşınmasına karşı çıktı ve kendi bacağına kurşun sıkarak Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvurdu. Cumhuriyet Meydanı düzenlemesini batağa sapladı.

Devreye giren Burdur Valiliği, halka soralım tutumunu takındı.

“Cumhuriyet Anıtı Valilik bahçesine mi taşınsın yoksa yerinde mi kalsın?” anketini halkoylamasına açtı.

% 53 YERİNDE KALSIN; % 47 TAŞINSIN

Burdur Valiliğinden bildirildiğine göre, halk anıtın yerinde kalması yönünde irade belirtti.

“Valiliğimizce; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. Yıldönümü anısına merhum Yavuz Görey’e yaptırılarak 1973 yılında bugünkü yerine yerleştirilen Atatürk Heykelinin de yer aldığı Cumhuriyet Anıtı’nın, Burdur Belediyesi tarafından yapılacak yeni meydan düzenlemesi kapsamında yerinin değiştirilip değiştirilmemesi ile ilgili olarak Burdur halkının değerli katkılarıyla karar almak amacıyla Valiliğimiz tarafından bir anket çalışması yapılmıştır” denilen açıklamada, “Tamamlanan anket sonuçlarına göre, oylamaya katılanların % 53’ü Cumhuriyet Anıtının mevcut yerinde kalmasını, % 47’si Valilik bahçesindeki anıtların ortasına taşınması yönünde oy kullanmışlardır” ifadelerine yer verildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.