Cumhuriyet Bayramı coşkusu tüm yurdu sardı

Danıştay 8’nci Dairesi’nin Andımız kararının coşkusuyla birleşen ve dün başlayan Cumhuriyet’imizin ilan edilişinin 95’nci yıldönümü kutlama törenleri bugün doruğa ulaştı. Yurdun dört bir yanından gelen “Gençlik Bitti Sandınız, İşte Size Andımız!” pankartı altında on binlerce genç, Ankaralıların yoğun katılımıyla İzmir Marşı, Andımız ve Mustafa Kemal’in Askerleriyiz sloganları eşliğinde Anıt Kabir’e yürüdü. İlimizde de dün Atatürk Anıtı’na konan çelenk töreninin ardından bugün, Gazi Atatürk Stadyumu’nda devam edildi. Emniyet Müdürlüğü’nün, gazetecilerin, vatandaşların ve özellikle esnafın yoğun yakınmasına ve şikayetine yolaçan güvenlik tedbirlerini abartması sonucu kent polis devleti görünümüne büründü. Bu sebeple polis boş tribünleri korudu.

Törene, Vali Şıldak, Milletvekili Yasin Uğur, Garnizon Komutanı P. Alb. Hakan Tutucu, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Baro Başkanı Ramazan Gedik, kurum müdürleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyet Bayramı törenleri bugün Vali Hasan Şıldak’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ve ardından Gazi Atatürk Stadyumunda düzenlenecek kutlama programı ve tören geçişiyle devam etti.

İstiklal Marşı okundu.

Öğrenciler şiirler okudu.

Yarışmalarda başarılı öğrencilere ödülleri verildi.

Günün anlam ve önemi üzerine Vali Şıldak bir konuşma yaptı.

“Bugün Türk Milletinin tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Cumhuriyetin ilanının 95. yıldönümünü kutlamanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” diye başladığı konuşmasını Vali Şıldak şöyle sürdürdü:

Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun!!!!

Öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Her köşesi işgal edilmiş vatanımızda tam bağımsız, çağdaş ve uygar bir devlet kurmak hiç de kolay olmamıştır. Kurtuluş savaşı ile her türlü yoksulluk ve imkânsızlık içerisinde bu toprakları canları pahasına savunan Türk Milleti esareti kabul etmeyerek büyük bir mücadele göstermiş, Cumhuriyetin ilanı ile de güçlü Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılmıştır.

Yeni Türk Devletinin kurulmasıyla birlikte her alanda başlatılan inkılaplarla güçlü ve büyük bir devlet olma yolunda bugüne kadar emin adımlarla devam etmektedir. Ancak bölgede güçlü bir Türkiye istemeyen şer odakları hiçbir zaman ülkemiz üzerindeki kötü emellerinden vazgeçmemiştir. Maşa olarak kullandıkları terör örgütleri aracılığıyla öncelikle ülkemizin ilerlemesini gelişmesini engelleyerek, daha sonra da bölüp parçalamaya çalışmaktadırlar. Son olarak içimizdeki hainlerle bir olup demokrasimize ve geleceğimize zarar vermeye kalkışmışlar, ancak aziz milletimiz onlara müsaade etmemiş bundan sonra da müsaade etmeyecektir.

Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda son yıllarda her alanda yapılan atılımlar özellikle savunma sanayinde yapılan çalışmalarla, büyüyen ekonomisiyle Türkiye bölgesinde ve dünyada daha çok söz sahibi ve güçlü bir devlet haline gelmiştir.

Sevgili Gençler!

Türkiye Cumhuriyetinin bugün bulunduğu seviyeden daha iyi seviyelere getirmek, ilelebet var olması için koruyacak olan sizlersiniz, sizlerin bu emanete en iyi şekilde sahip çıkacağınızdan hiç şüphem yok.

Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutlar, başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum.

Tören geçişi ve hatıra fotoğrafı çekimlerinden sonra tören sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir