Cumhuriyet bayramı görkemli ve coşkulu bir şekilde kutlandı

Dün çelenk sunma töreni gerçekleştirildi ve bugün de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle yoğun bir halk katılımıyla coşku ve heyecan içinde kutlandı. Törene Ülkü Ocakları’nın uzun bayraklı gösterisi ile Gazi İlkokulu’nun Atatürk portresi ve “1930 Zeybek Oynuyor” yazılı tişörtlü halk oyunları ekibi damgasını vurdu.

Ülkede ve ilimizde Cumhuriyet Bayramı’nın 92’nci kuruluş yıldönümü kutlamaları coşkulu ve heyecan dolu geçti. Geçen bayramların aksine bu yıl seçim arifesi olması ve millet nezdinde milliyetçiliğin prim yaptığının anlaşılması üzerine milli değerlere vurgu yapılarak gerçekleştirilen bir Cumhuriyet Bayramı kutlandı. Yoğun bir halk katılımı, tarihimizin en devrimci dönemi olan ve “iki ayyaş” yönetiminde karalamasıyla gözden düşürülmeye çalışılan 1930’lara göndermeler, konuşmaların içeriğindeki Anayasal Türk milleti tanımının öne çıkarılması, özgürlüğün biricik çerçevesi olan bayrağın her zamankinden fazla vurgulanarak göndere çıkarılması, Ülkü Ocakları’nın bayraklı geçişi dikkatlerden kaçmadı. Şehit annesi Vesile Alyanak’ın şehit oğluna yazdığı şiiri okumasının herkesi duygulandırması ve protokol dahil herkesin ayakta alkışlaması, son olarak Aziziye köyü Yörük Kültürü ve Araştırma Derneği’nin Kurtuluş Savaşı’nı canlandıran “Biz Cumhuriyeti böyle kurduk” pankartlı gösterisi dikkatlerden kaçmadı.

Dün (28 Ekim 2015 günü) Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Çelenk sunma törenine Vali Kürklü, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Albay Metin Karagöz, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âdem Korkmaz, BARO Başkanı Ramazan Gedik, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Vali Yardımcıları, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Servet Olpak, gaziler, şehit aileleri, askerler ve vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtına, Valilik çelengini Vali Kürklü, Garnizon Komutanlığı çelengini P. Albay Karagöz, Belediye Başkanlığı çelengini Başkan Ercengiz sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından çelenk sunma töreni sona erdi.

Cumhuriyet Bayramı kutlama programı uygulaması Vali Kürklü’nün makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından Cumhuriyet Meydanındaki törene devam edildi. Vali Kürklü, İstiklal Marşı’nın okunmasını müteakiben tören kıtalarının ve vatandaşların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemi üzerine Vali Kürklü anayasal Türk milleti tanımını ve laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti formülünü öne çıkaran bir konuşma yaptı. “Çanakkale’yi geçilmez yapanları, Çanakkale şehitliğinde, Dumlupınar’da, Kocatepe’de, İnönü’de bu toprakları vatan yapmak için can verip yanyana yatanları, ay yıldızlı al bayrağımıza renk verenleri, Urfa’yı Şanlı, Antep’i Gazi, Maraş’ı Kahraman yapanları” unutmamalıyız diye konuştu.

Vali Kürklü’nün konuşması şu şekilde:

 

“Bağımsız, güçlü, çağdaş Türk Devletini var eden Cumhuriyet yönetimi, ülkemizin gelecekte de gelişmiş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürebilmesinin güvencesi olduğunu” vurgulayarak konuşmasında şunları söyledi: Ulu Önder Atatürk’ün deyişiyle ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir’. Ulusal Kurtuluş Savaşı toplumun bünyesinde barındırdığı tüm etnik ve dini unsurların katılımı ile yapılmış, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile bu etnik ve dini unsurlar Türk Milleti çatı kimliğinde onurlu biçimde temsil edilmişlerdir. Türk Milleti kavramı, Türkiye’ye gönül veren, gönül bağı ile bağlanan batılısıyla, doğulusuyla, güneylisiyle, kuzeylisiyle herkesi kapsamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti köklü, büyük ve güçlü bir devlettir. Laik demokratik çağdaş yapısıyla, pek çok ülke için örnek durumdadır. Bu örnek olma ve büyüklüğüne yakışır şekilde birlik ve dirliğimizi beraberliğimizi her zaman korumalıyız. Bizlere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, Atatürk ilke ve inkılaplarının aydınlattığı yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek ve bu değerleri gelecek kuşaklara teslim etmektir. Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirebilmek için evrensel değerleri, bilimin ve aklın yol göstericiliğini benimsemeli, tarihimizi çok iyi bilmeli, bağımsızlık anlayışımızdan ve kendi milli kültürümüzden ödün vermeden milli tarihimizi ve öz değerlerimizi unutmadan çağdaş dünyanın insanlığa sunduğu iyiliklerden yararlanmalıyız. Eğitim toplumları çağdaş uygarlık seviyesine yükselten vazgeçilmez temel faaliyettir. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılabilmesi ve onunda üzerine çıkılabilmesi çağdaş bilgilerle beslenen sorgulayabilen, özgür düşünen, tartışan, üreten ve paylaşmayı bilen bireyler, yüksek ilim ve teknik elemanların yetiştirilmesi, milli kültürümüzün yüceltilmesiyle mümkündür. Her yaştaki Türk genci özgür düşünce ve akılcı bir gözle dünyaya bakmalı ve ülkemizin kalkınmasını, gelişmiş uygarlık düzeyine ulaşmasını ve onu da aşabilmesini kendisine ideal edinmelidir.”

Ardından yarışmalarda derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

Şiirler okundu. Şehit annesi Vesile Alyanak, şehit oğluna yazdığı şiiri okudu. Herkesi duygulandıran Alyanak’ı protokol dâhil herkes ayakta alkışladı.

Geçit töreniyle kutlama sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir