Kiracılar da şikayetçi, rantiye de!

Burdur’da kiralar uçtu; ancak işin garip tarafı kiracılar da şikâyetçi, rantiye de!

Tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de ekonomik ve toplumsal durum vahim. Durgunluktaki ekonominin daralmaya girdiği uzmanlarca saptanıyor. Piyasada yaprak kımıldamıyor; esnaf sinek avlıyor. Bu kapsamda ilimizde binlerce öğrenci olduğu, bunların barınmasına yönelik yeterli yurt bulunmadığı halde, apart ve pansiyoncu esnafı da ağlıyor. Burdur Apart Yurt, Pansiyon İşletmecileri Derneği, Burdur Esnaf Odası Başkanlığı ve Burdur Aşçı ve Kebapçılar Odası Başkanları, önceki gün ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında, sıkıntılarını ve sorunlarını kamuoyu ile paylaşarak, öğrencilerin MAKÜ Örtülü Yerleşke’ye çekilmesinin Burdur ekonomisini ve esnafının aleyhine bir uygulama olduğunu vurguladı.

Yeni Gün Gazetesi’nin haberine göre, Burdur Apart, Yurt, Pansiyon İşletmecileri Derneği Başkanı Osman Erçin, Burdur Esnaf Odası Başkanı Nevruz Gökçüoğlu ve Burdur Aşçılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Birol Kaval ortak bir basın açıklaması yaptı ve pansiyoncuların, apartçıların ve bir bütün olarak esnafın acil sorunları hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Basın metnini okuyan BAYPİD Başkanı Osman Erçin, derneklerinin Eylül ayında kurulduğunu ve 16 üyesiyle 2 bine yakın üniversite öğrencisine konaklama hizmeti verdiklerini belirtti.

İl merkezinde bulunan 13 bin civarındaki öğrencinin 4 bin 600’ünün resmi yurtlarda, bin 200’ünün de dernek üyesi işletmelerde barındığını, geriye kalan 7 bin 500 öğrencinin kayıt dışı barındığını belirten dernek başkanı Osman Erçin, bu öğrencilerin  “adil olmayan şartlar ve fiyatlarda nerede konakladığı bilinmemektedir” diye konuştu.

YERLEŞKEDE YENİ YURTLAR VE ÖĞRENCİ YAŞAM ALANLARI ESNAFA ZARAR VERİR

Bu alanda ciddi bir belirsizliğin bulunduğunu, mevcut belirsizliğin sonucu olarak da kayıt dışı oluşumların ortaya çıktığını ileri süren Erçin şunları söyledi: “Bu oluşumlar için yetkili mercilerin daha duyarlı olmasını talep etmekteyiz. Ayrıca resmi yurtların toplam öğrenci barındırma oranı % 40 civarındadır. Bu oran Isparta’da % 20,Tükiye genelinde ise % 25 civarındadır. Dolayısıyla resmi yurtlar bu alanda haksız rekabet oluşturarak Burdur ve Bucak esnafına zarar vermektedir. Ayrıca Burdur ve ilçelerine yapılacak olan yurt yatırımlarında özel sektörün de görüş ve düşüncelerinin alınarak yapılmasında fayda olacağını düşünmekteyiz. Bunun da ötesinde İstiklâl yerleşkesinde yeni açılacak olan yurtlar ve öğrenci yaşam alanlarının Burdur esnafına zarar vereceğini düşünüyoruz. Bunun önlenmesini BAYPİD, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ahçılar ve Kebapçılar Odası olarak talep ediyoruz.”

“AMACIMIZ, BAĞCI DÖVMEK DEĞİL, ÜZÜM YEMEK”

Amaçlarının bağcı dövmek değil, üzüm yemek olduğunun altını çizen Erçin,  “bizim amacımız Burdur’da öğrenim gören tüm öğrencilerimizin temiz, nezih ve kaliteli mekânlarda barınmalarını sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için şehrimizin tüm esnaf dinamikleriyle birlikte Burdur’umuzun üniversitesiyle birlikte gelişmesine katkıda bulunmaktır.  Yukarıda izah ettiğimiz gibi sorunun sadece konaklama işletmecilerinin değil, simitçisinden berberine, ayakkabı boyacısından kuaförüne varıncaya kadar tüm Burdurlunun meselesi olduğunu düşünmekteyiz. Burdur kamuoyundan talebimiz bu konuda bizlere destek olmalarıdır. Üniversitemiz Burdur’un gurur kaynağıdır. ‘Burdur Üniversitesiz, Üniversite Burdur’suz düşünülemez” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir