Dağ fare doğurdu; memur ve emeklilerinde hayal kırıklığı

2022 ve 2023’teki memur zam oranlarını açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 6’ıncı dönem Toplusözleşme sonucunu açıkladı. 6 milyondan fazla memur ve memur emeklisinin hayalleri suya düştü. 2022’de yüzde 12, 2023’te yüzde 14 zam yapıldığı belirtildi.

21 gündür devam eden görüşmelerin sonucunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı.

Bakan Vedat Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan satır başları:

– Türk ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte yüzde 7 büyüdü. Bu Türkiye’nin üretim gücünü ifade eden bir göstergedir. Enflasyon altında yurttaşımı, çalışanlarımızı, kamu görevlilerimizi ezdirmeyeceğiz.

2022’DE YÜZDE 12, 2023’TE YÜZDE 14 ZAM YAPILDI

– 2022 ilk 6 ay için yüzde 5 artı enflasyon, ikinci yarısı için yüzde 7 artı enflasyon toplamda yüzde 12’lik bir artışı önerdiğimizi belirtmek isterim

– 2023 yılı için de ilk 6 ayında yüzde 8, ikinci altı ayında yüzde 6 zam yapılacak. Zam oranlarına enflasyon farkları da uygulanacak.

Bakan Bilgin, 135 lira olan toplu sözleşme ikramiyesinin de 400 lira yapıldığını söyledi.

3600 EK GÖSTERGE’DE SON DURUM

– 3600 Ek Gösterge meselesi bu sözleşme döneminde tamamlanacaktır.

Memur ve emeklilerini büyük hayal kırıklığına uğratan 6’ıncı dönem Toplusözleşme sonuçları ilan edilir edilmez kızılca kıyamet koptu.

Sosyal medya çalışmaya, Memur Sen ve Bakanlığa veryansın edilmeye başlandı.

Sosyal medya hesabından Memur Sen ve Kamu Sen’e ateş püsküren Eğitim İş Burdur Şube Başkanı Erkan Putgül, toplusözleşmeyi “tiyatro”ya benzetti; final oyuncularını da “başrol”de Memur Sen ve Kamu Sen’i gösterdi.

Başkan Putgül, memura verilen zammın 2022 için yüzde (5+7) 12, 2023 için de yüzde (8+6) 14 oranını bulduğunu, ancak talepler arasında yer alan 3600 Ek Göstergenin, seyyanen zammın, refah payının olmadığını, belirterek, “Enflasyon oranında bile zam yok!” dedi.

Putgül paylaşımını şöyle sürdürdü:

“Ama memnun olan ve bu anlaşmayı kabul eden iki konfederasyon var. Memur-sen ve Kamu-Sen’i tebrik ediyorum! Yazık çok yazık! Emekçi kardeşim daha ne kadar bu komediye ortak olacaksınız. Bu konfederasyonlardan istifa etmek için daha neyi bekliyorsunuz?”

Kamu Sen Burdur İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen (TES) Burdur Şube Başkanı Orhan Akın da sosyal medya paylaşımında bulundu. Başkan Akın, “refah payı ve seyyanen zam içermeyen toplusözleşmeyi yetersiz buluyoruz” dedi.

Akın şu görüşleri ileri sürdü:

“Kamu görevlileri ve emeklilerin 2022-2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşme süreci mutabakatla sonuçlanmıştır. Türkiye Kamu-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasından son anına kadar sürece katkıda bulunmak adına bütün gücüyle mücadele etmiştir.

Aileleriyle birlikte 25 milyona yaklaşan bir kitlenin son yıllarda eriyen alım gücünün artırılması, yükselen enflasyon karşısında korunması, geçmiş dönem kayıplarının telafi edilmesi, büyümeden pay verilerek memurların refahının artırılması, 2018 yılında verilen sözün de bir gereği olarak tüm memurları kapsayacak adil ve hakkaniyetli bir 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılması, kamudaki güvencesiz sözleşmeli personel çalıştırılması uygulamasına son verilerek söz konusu personelin kadroya geçirilmesi ile yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi konuları kırmızıçizgimiz olmak üzere tüm kamu görevlilerinin ve emeklilerin sorunlarının kalıcı bir biçimde çözülmesi için birlikte hareket ederek, sesimizin daha gür çıkmasını arzuladık.

Toplu pazarlıklardaki varlığımız ve etkinliğimiz, 2012 yılından beri alınan en yüksek zam oranlarına ulaşılmasını, 3 yıldan beri sürüncemede bırakılan ek gösterge uygulamasının bir takvime bağlanmasını, 2013 yılından beri kanayan yara haline gelmiş olan sözleşmeli personele kadro konusunun toplu sözleşme metnine dahil edilmesini sağlamıştır. 

Gelinen noktada taviz vermeyeceğimiz ve vazgeçmeyeceğimiz taleplerimiz olan özellikle kamu çalışanlarını enflasyon karşısında koruyacak olan refah payı uygulamasının hayata geçirilmemesi, seyyanen zam talebimizin karşılık bulmaması, yardımcı hizmetlilere ilişkin hassasiyetlerimizin göz ardı edilmesi; ek gösterge düzenlemesi ve sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin toplu sözleşme metnindeki bağlayıcı olmayan muğlak ifadeler nedeniyle mutabakat metnine itirazlarımızı heyete ilettik.

4688 sayılı Kanun gereğince toplu sözleşme metnini bağıtlama yetkili konfederasyonun uhdesinde bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen olarak bizim toplu sözleşmeyi imzalama ya da Hakem Kurulu’na baş vurma gibi bir hakkımız hukuken bulunmamaktadır.  Bu nedenle biz, sürece katkı sağlamak adına bilgimizi, tecrübemizi, örgütlü gücümüzü son anına kadar kullandık, ilgilileri uyarma vazifemizi yerine getirdik.

Sonuç itibarı ile geçmiş dönemlere kıyasla daha fazla kazanım elde edilmiş olsa da özellikle refah payı ve seyyanen zam başta olmak üzere kırmızı çizgi olarak gördüğümüz ekonomik taleplerimizi karşılamaktan uzak kalan bu toplu sözleşmenin yetersiz olduğunu düşünmekteyiz.

İlerleme sağlayamadığımız hususlardan vazgeçmiş değiliz. Özellikle refah payı, seyyanen zam, yardımcı hizmetlilerin sorunları, vergi dilimleri başta olmak üzere acil çözüm bekleyen konulardaki taleplerimizin hayata geçmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Ülkemizin belli güç odakları tarafından ekonomik, ekolojik, askeri ve siyasi anlamda zaafiyete uğratılmak istendiği bu dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’in yapıcı yaklaşımı ve çözüm odaklı çabaları kazanımların artması noktasında önemli bir etken olarak bizleri memnun etmiştir.

6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerine en yüksek düzeyde katkıyı sunarak bu seviyeye getirmiş olmamıza rağmen, memurlarımızın tatmin olmadığı bir sözleşmeyi onaylamamız mümkün değildir. İlerleyen süreçte refah payı ve seyyanen zam başta olmak üzere tüm taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.