Davar yetiştiricilerine müjde!

Burdur’da davar yetiştiricilerinin kapasitesini 100 başa çıkaracak dev proje

Valilik toplantı salonunda, orta büyüklükte ve kaynakları kıt bir tarım ve hayvancılık kenti olan Burdur’da Ziraat Bankası’nın hazırlayıp uygulayacağı küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesine yönelik, 7 yıl vadeli 100 bin lirası faizsiz 50 bin lirası çok düşük faizli yıllık ödemeli kredi içerikli proje kapsamında ön toplantı yapıldı.

“Köyümde yaşamak için birçok nedenim var” isimli proje toplantısı yapıldı.

Projenin düzgün, eşit ve rantabl uygulanması halinde küçükbaş hayvancılık potansiyelimizin daha da artacağı belirtiliyor.

Proje Ziraat Bankasınca hazırlandı.

Valiliklerle yapılacak protokoller çerçevesinde yürütülecek.

Daha önceki görev yaptığı yerlerde özellikle “organik tarım” konusunda hazırlayıp uyguladığı projelerle efsaneleşmiş olan Burdur Valisi Ali Arslantaş toplantıda yaptığı konuşmada, “kısa süre önce açıklandığı için bir kısmınızın haberi oldu, bir kısmınızın haberi olmadı. Ama içeriğine bakıldığı zaman Burdur’un hayvancılık geleneklerinin ve geleceğini değiştirecek güzel orijinal bir destek paketi olduğunu görerek, bir an önce de harekete geçmek suretiyle sizleri Pazar günü buraya davet ettim” dedi.

Vali Arslantaş’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

-Bu proje ile İlimizdeki küçükbaş hayvancılık işletmelerin hayvan varlığını asgari 100 başa çıkarmış olacağız.

 -Hafta başından itibaren Vali Yardımcımız başkanlığında İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği yetkilileri, mevcut hali hazırda küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve geçmişte bu işle uğraşmış yetiştiriciler ile ildeki 100 başın altındaki küçükbaş hayvan yetiştiricilerin tespit çalışmalarına başlayacaklar.

-Proje, 2022 yılının sonuna kadar sürdürülecek.

-Küçükbaş hayvan varlığını 100 başın üzerine çıkarmak isteyen işletmeler, yıllık ödemeli olarak, 7 yıl vade ile 150 bin liraya kadar 100 bin faizsiz olmak üzere, geriye kalan kısmı da çok düşük faiz oranı ile kredi kullanabilecekler.

-Proje, küçükbaş hayvan yetiştirme şeklini, geleneklerini ve geleceğini değiştirecek, terbiye edecek, dizayn edecek çok önemli bir proje. -Bu projenin, ilimizin bu alandaki potansiyelini daha da artacağına inanıyorum.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.