Davutoğlu çıkışının 12 soruda deşifresi

Bugün bir Amerikan projesi olarak ortaya çıkan Davutoğlu Hareketi, iktidarında Türkiye’ye hangi yanlış politikalarla hangi zararları verdiğini anlama ve kavrama bakımından Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel’in 12 Twitter’i, Davutoğlu Hükümeti’nin icraatlarının özeti gibi.

İşte o Twitter’ler!

1) Libya’daki ‘isyancılara’ 300 milyon dolar para desteği yapıldığını açıklamıştınız. Paranın uçaklarla nasıl gönderildiğini bile anlatmıştınız. Teröristler ise gelen paranın biraz daha az olduğunu söylemişti. Paranın geri kalanı nerede, hangi amaçla kullanıldı?

2) İzlediğiniz Amerikancı çizgi sebebiyle Libya’dan tamamen dışlandık. Büyükelçimizin bile güvenliğini sağlayamadığımız için geri çektik. Yılda 5 milyar dolarlık müteahhitlik geliri olan Türkiye Libya’da her şeyini kaybetti. Bu defteri sonuna kadar açalım mı?

3) Suriyeli yetkililer Şam’da masaya, bütün kritik bakanlıkların Müslüman Kardeşler’e verildiği bir bakanlar kurulu listesi koyduğunuzu açıkladı. Listeniz ABD’nin listesiyle aynıydı. Bu listeyi kiminle hazırladınız? Bu defteri açacak mısınız?

4) Göreviniz sırasında Suriye sınırı teröristlere açıldı. IŞİD, El Nusra gibi örgüt üyeleri istedikleri girip çıktı. Aynı sırada CIA Kafkaslardan ve Çin’in Sinciang bölgesinden terör grupları getirdi. CIA’yla yapılan anlaşmanın detayları nelerdir?

5) PYD’nin lideri Salih Müslüm’ü Türkiye’ye getirerek ağırladınız. Televizyonlarda bu adımı hararetle savundunuz. Salih Müslim’e devlet olanakları sağlamanızdan dolayı pişman mısınız? Esat düşmanlığı Mehmetçiğin canını tehlikeye atmaya değer miydi?

6) Barzani peşmergelerinin silahları ile birlikte Türkiye üzerinden Suriye’ye geçmesini organize ettiniz. Bu geçiş için Meclis’ten tezkere çıkması gerekiyordu. Ama anayasa çiğnenerek PKK’nın Suriye koluna yardım gönderildi. Bu defteri de açalım mı?

7) Irak’ın itirazına rağmen Kuzey Irak’taki petrolün Türkiye üzerinden İsrail’e satışına izin verdiniz. Bu yüzden Bağdat yönetimi Türkiye’ye tavır aldı ve milyarlarca dolarlık ticari kayıp yaşandı. Komşularla bozulan ilişkilerin mali defterlerini açalım mı?

8) Rus uçağının düşürülmesi sonrasında “Emri ben verdim” dediniz. Rusya ile ilişkiler kesildi. Tarım ve turizmimiz ağır yara aldı. Ülkemiz milyarlarca dolar zarara uğradı. Görevde olduğunuz sırada Türkiye’ye zarar vermediğiniz bir an oldu mu?

9) Mezhepçi dar kafalılığınız sebebiyle Mısır’la ilişkileri de bozdunuz. Bozulan ilişkiler İsrail’e yaradı. D. Akdeniz’de Mısır’la dayanışma içinde olmamız gerekirken, Mısır, İsrail, Yunanistan ve Rum kesimi birlikte hareket etmeye başladı. Açmayalım mı bu defteri?

10) ABD dış politikasına yön veren Foreign Policy’de görevinizi bırakmanızın ardından “ABD, Ankara’daki adamını kaybetti” yorumları yapıldı. ABD’nin Ankara’daki adamı mıydınız?

11) Size yakın Karar Gazetesi Türkiye’nin Rusya, İran ve Çin’le ilişkilerini hedef alırken ABD tehditlerini neden görmüyor? Karar çıkarken örtülü ödenekten yardım ettiniz mi?

12) Görev döneminizde düzenlenen Aday Meslek Memurluğu sınavlarında FETÖ’nün usulsüzlük yaptığı tespit edildi. 249 kişinin örgütle bağlantısı saptandı. Bakanlığınızdaki FETÖ örgütlenme atılımına ilişkin defteri de açmamız gerekmez mi?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir