Derya Can, deniz altında 100 kg’lık kağnı çekti

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, Cumhuriyet’in 96’ncı yılı dolayısıyla Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşında şehit olan kadınlar anısına daldı. Deniz dibinde kağnı çekti.

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Derya Can, şehit kadınlar için daldı.

Can, bu sefer de Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan kadınlar için daldı.

Çanakkale Kordon boyunda dalışını yapan Can’a çevredekiler destek verdi.

AA’nın Twitter hesabında yapılan paylaşıma göre, suyun altındaki 100 kilogramlık kağnıyı çektikten sonra yüzeye çıkan Can, asker selamı verip Türk bayrağı salladı.

Can, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehit Kastamonulu Şerife Bacı’dan esinlenerek dalışını yaptığını söyledi.

9 AYLIK BEBEĞİ SIRTINDA KAĞNIYLA

MÜHİMMAT TAŞIRKEN DONARAK ÖLEN ŞERİFE BACI’DAN ESİNLENDİK

Can, dalışın Guinness Dünya Rekorları arasına girmesi için çalıştıklarını belirterek, “Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı mücadelesinde birçok kadın şehit var. Birçoğunun ismini hepimiz unuttuk. Şerife Bacı vardı, 9 aylık bebeğiyle cepheye mühimmat taşırken bebeğiyle karda donarak şehit oldu. Biz ondan esinlenerek bu dalışı yaptık” dedi.

Can şöyle konuştu:

“İstiklal mücadelesinde şehit olan bütün kadınlarımız için bu dalışı gerçekleştirdik. Suyun altında 100 kilogramlık kağnı taşıdım. Gerçekten çok zordu ama onların yaşadığı zorlukların yanında bizimki gerçekten çok önemli değil.”

ONLARIN ADINI HER ZAMAN YAŞATACAĞIZ VE UNUTMAYACAĞIZ

Can, kadınların yaşadığı zorluklara da değinerek, “biz bunu dile getirmek istedik. Onların adını her zaman yaşatacağız ve unutmayacağız. Guinness Dünya Rekoru bu. Dünyada hiçbir şekilde yapılmamış bir dalış. O anlamda da tescilleteceğiz ve dünya rekorunu da bugün kırmış olduk ayrıca bu dalda” ifadelerini kullandı.

Can, Barış Pınarı Harekâtı’na katılan askerlere selam gönderdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir