Devlet RAND Raporunun önünü kesiyor, altın vuruşa hazırlanıyor; HDP’ye ‘Kobani’ operasyonu: 7 ilde 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı

Vatan Partisi’nin 4 kez Yargıtay’a kapatılması için dilekçe verdiği, şimdiye kadar başka kimseden tık çıkmayan, ABD’nin “kara kuvvetim” dediği, terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin kapatılması süreci başlanıldı

Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu’nun da tutuklu bulunduğu 2014’teki ‘Kobani’ bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Aydınlık Gazetesi’nin AA’na dayandırdığı haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada “6, 7, 8 Ekim 2014 tarihlerinde, ülke genelinde ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde PKK/KCK terör örgütü sözde yöneticileri, örgütün gençlik yapılanması, kadın yapılanması ve şehir silahlı yapılanması ile HDP MYK üyeleri ve eş başkanlarınca sosyal medya hesapları ile PKK/KCK terör örgütünün bazı basın yayın organlarında, Fırat Haber Ajansı ve gençlik yapılanması, kadın yapılanması vb üzerinden halka sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmeleri yönünde çok sayıda çağrı yapıldığı” belirtildi.

Açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki iller başta olmak üzere 35 il, 96 ilçe ve 131 yerleşim yerinde 6 Ekim 2014’te başlayarak 7, 8, 9 Ekim 2014 tarihlerinde barikatlar kurmak sureti ile yolların kesildiği, uzun namlulu silah, molotof kokteyli, havai fişek, taş ve sopalarla kamu binalarına ve araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verildiği, çok sayıda vatandaşın ve kolluk kuvveti mensubunun yaralandığı terör olayları sonucu 37 vatandaşın hayatını kaybettiği bildirildi.

Terör eylemlerine dayalı cinayetlerin 7 Ekim 2014’te işlenmeye başlanmasına karşın bu yöndeki çağrıların kararlı şekilde 8 Ekim 2014’te de devam ettiğinin görüldüğü aktarılan açıklamada, olaylar sırasında 37 nitelikli adam öldürme, 29 adam öldürmeye teşebbüs, 3 bin 777 mala zarar verme, 25 alıkoyma, 395 hırsızlık, 15 yağma, 308 iş yeri ve konut dokunulmazlığını ihlal, 13 Türk bayrağını yakma, 7 Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçunun işlendiği, ayrıca 326 güvenlik görevlisi ile 435 vatandaşın yaralandığı kaydedildi.

Açıklamada, “ülke genelinde meydana gelen eylemlerde sokağa çıkma çağrısı yapan PKK/KCK terör örgütü ve sözde örgüt yöneticileri ile bazı siyasi parti yönetici ve partililer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca 2014/146757 sayı ile soruşturma başlatılmış, soruşturma kapsamında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Şenoğlu tutuklu bulunmakta olup gelinen aşama itibarıyla Ankara merkezli 7 ilde, 25 Eylül 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 82 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Karar gereği şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalara Ankara İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekiplerince devam edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

GÖZALTINA ALINAN İSİMLERDEN BAZILARI

Gözaltı kararı verilenlerden bazılarının isimleri şu şekilde: Alp Altınörs (MYK), Nazmi Gör (Eski MV. MYK), Ali Ürküt (MYK), Altan Tan (MYK), Ayla Akat Aka (Eski MV), Emine Ayna (Eski MV), Sırrı Süreyya Önder (Eski MV), Gülfer Kaya (MYK), Beyza Üstün (Eski MV), Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER AKSARAY’DA GÖZALTINA ALINDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 2014’teki Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturması kapsamında, eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Aksaray’da kaldığı otelde gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, hakkında yakalama kararı çıkarılan eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Aksaray’da bir otelde olduğunu belirledi. Otele giden ekipler, Önder’i gözaltına aldı. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirilen Önder, Ankara’ya gönderildi.

KARS BELEDİYE BAŞKANI AYHAN BİLGEN GÖZALTINA ALINDI

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen de aynı soruşturma kapsamında sabah saatlerinde gözaltına alındı.

CHP DÜN DE DESTEK VERDİ BUGÜN DE

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, 6-8 Ekim öncesinde PKK ve HDP’den yapılan protesto çağrılarıyla birlikte İstanbul’da halkı sokak çağırmıştı.

Sezgin Tanrıkulu’nun bugün gerçekleşen gözaltıların ardından da HDP’ye destek verdiği görüldü. Tanrıkulu, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ayhan Bilgen, Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve bir çok siyasetçi sabah saatlerinde gözaltına alındılar. Nedeni 6-8 Ekim 2014 Kobane olaylarıymış. Aradan tam 6 yıl geçmiş, soruşturulmuş, ifade vermiş ve yargılanmışlar. Bu sabah yapılan gözaltılar Saray’a düğün hediyesidir!” ifadelerini kullandı.

HDP’Lİ RTÜK ÜYESİ ALİ ÜRKÜT, DİYARBAKIR’DA GÖZALTINA ALINDI

2014’te Kobani bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin soruşturma kapsamında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) HDP’li üyesi Ali Ürküt Diyarbakır’da gözaltına alındı.

Diyarbakır’da İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda RTÜK üyesi Ali Ürküt yakalandı.

Ürküt ile operasyon kapsamında gözaltına alınan eski HDP milletvekilleri Emine Ayna, Altan Tan ve Ayla Akat Ata’nın da bulunduğu 4 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

6-8 Ekim Kobani olayları nasıl başladı ve gelişti

2014’te, Demirtaş’ın Genel Başkanlığını yaptığı HDP’nin çağrısıyla başlayan 6-8 Ekim olaylarının üzerinden 6 yıl geçti ama yaşananlar hafızalardaki tazeliğini koruyor.

Kurban eti dağıtan Yasin Börü ve 3 arkadaşı, PKK terör örgütü yandaşları tarafından acımasızca katledildi. Yasin’i defalarca bıçaklayıp evden aşağı attılar ve bedenini ateşe verip, üzerinden araçla geçtiler.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir