Diyanet’in iki numarasından çirkin paylaşım

Bir yandan “ölünün arkasından kötü konuşulmaz” inançları olan, diğer yandan da merhumun aleyhinde kötü paylaşım da bulunan dinci sahtekârlık

Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın ölümü sonrası Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen sosyal medya hesabından Cengiz Numanoğlu’nun “Ey Mevta” şiirinin ilk dörtlüğünü paylaştı. Sert tepkiyle karşılaşınca tivitini silerek, şiirin yazarı Cengiz Numanoğlu’nun “Değerli Okurlarım! ‘EY MEVTÂ’  isimli şiirim 1996 yılında yazılmış bir şiirdir. Herhangi bir kişi veya kişilere ithafen yazılmış değildir” şeklindeki tivitini paylaştı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, 1995 yılında Çevik Harekâtıyla hâkimiyet alanına girerek Vietnam’dan sonra en büyük yenilgisini yaşattığından dolayı ABD’nin hedefindeki “hizadan çıkmış Türk Ordusu”nun Genelkurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı’nın hayatını kaybetmesini müteakiben, “Ne kadar büyüktü dindara kinin. Hacıya, hocaya uzardı dilin. Konuşsana mevta, bitti mi pilin? Oksijen tüpleri yok tabutların, söyle de bir nefes versin putların” dizelerinin bulunduğu şiiri paylaştı.

Şiirdeki “Put” ifadesi, “Atatürk’e gönderme” olarak algındı ve tartışma yarattı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen’in, Cengiz Numanoğlu’na ait 9 kıtalık şiirin tek kıtasını paylaşması dikkat çekerken, bu paylaşıma, “sebep olanların odunları bol olsun inşallah, Allah razı olsun hocam” yorumları da yapıldı.

Ancak sosyal medya mecralarında gelen sert tepkiler üzerine bütün alçakların yaptığı gibi duruşunu sürdüremedi; hemen kıvırtarak tiviti sildi. Şiirin yazarının bir paylaşımını yayınladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir