Dünya Göçmen Kuşlar Günü

Burdur, kuş gözleminde ülkede üçüncü

Her Yıl Mayıs ayının ikinci hafta sonu Dünya Göçmen Kuşlar Günü olarak kutlanıyor. Bu yılın teması “Bir kuş gibi şarkı söyle, uç ve yüksel” oldu.

Dünyanın en büyük kuş gözlem ağı olan ebird.org bu günü BIG DAY (Büyük gün) ismi ile tüm gözlemcilerin katılabileceği büyük bir etkinlikle kutluyor. Tüm dünyada kuş gözlemciler 8 Mayıs 2021 günü pandemi şartları altında, ülkemizde ise tam kapanma döneminde çevrelerindeki kuşları gözlemledi. Kayıtlarını ebird.org adresine yükleyerek katkıda bulundular.

Bu yıl Dünya genelinde 191 ülkede 133.071 gözlemde 7232 kuş türü gözlemlendi. Türkiye dünya sıralamasında 194 gözlem ve 289 kuş türü ile 31. Sırada yer aldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü de bu gün kapsamında kuş gözlem etkinliğine katıldı. Şube Müdürü Tamer Yılmaz ve kuş gözlemcisi Mustafa Erturhan’ın 16 saat süren Burdur Geneli kuş gözleminde 144 kuş türü gözlemlenerek Türkiye genelinde Samsun ve Kayseri illerinin ardından 3’üncü oldu. Bu aynı zamanda Burdur için bir günde gözlemlenen en fazla kuş türü sayısı olmuştur.

İlk 10 il ise Samsun, Kayseri, Burdur, Denizli, Kars, Ankara, Iğdır, Aydın, Antalya ve İstanbul olmuştur. Tam kapanma döneminde kısıtlı alanlarda yapılan gözlemlerde bu sayıya ulaşılması kuşlara ve doğaya ilginin arttığını göstermektedir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir