Milletvekili Uğur’un 19 Mayıs kutlama mesajı

Burdur Milletvekili Yasin Uğur yaptığı yazılı açıklamayla, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı. Uğur, “Milli mücadele döneminden beri hep ön saflarda yer alan gençlerimiz, bu vatan uğruna canlarını siper etmişlerdir. 15 Temmuz hain darbe girişiminde de gördük ki tankların önüne geçen, silahların üstüne korkusuzca yürüyen ve bağımsızlığı için mücadele veren bir gençlik vardı” dedi.

Burdur Milletvekili Yasin Uğur, Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 102. Yılı olması ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi.

“Tarih boyunca devletlerin kaderini tayin eden önemli dönüm noktaları vardır. Zaferlerle dolu şanlı tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919 tarihi, kurtuluş meşalesinin Samsun’dan ateşlenerek, Anadolu’nun her köşesine yayıldığı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan sürecin de başladığı tarihtir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı bu bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır. Bu ilk adımda yakılan “İstiklal Meşalesi” Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatana yayılmış, nihayetinde destanlaşan bir kurtuluş mücadelesine dönüşmüştür.

“19 Mayıs tarihi, hürriyetinden vazgeçmeyen, esareti kabul etmeyen, zulme asla boyun eğmeyen aziz Milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı, milletimizin yeniden dirilişidir.

“19 Mayıs 1919 tarihinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Gençliğe armağan edilmesi oldukça anlamlıdır. Bütün ülkeler genç kuşaklara büyük önem vermektedir. Bu nedenle; gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, Milli ve Manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir. Devletimiz tüm imkânlarıyla gençlerimizin yanında olmaya devam edecek, bu zorlu yolculuklarında kendilerine her türlü desteği verecektir. Gençlerimiz de 2053 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda yarının büyük ve güçlü Türkiye’sini inşa edeceklerdir. Gençlerimize güveniyor, değer veriyor ve onlarla her zaman duyuyoruz.

“Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve Aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir