Durmuş Yılmaz’ı dinleyenler %18 kaybetti: İyi Parti’nin kur fiyaskosu!

“Bir de ülkeyi yönetseler ne olurdu”

Dolarda sert düşüş yaşanan gece ‘Alım fırsatı, sabah yükselecek’ diyerek vatandaşı dolara yönlendiren MB eski Başkanı ve İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz, kendisine güvenen vatandaşı üç günde yüzde 18 zarar ettirdi.

Utku Reyhan’ın çözümlemesine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası Kur Korumalı Vadeli Mevduat tedbirini açıkladığı 20 Aralık akşamı, dolar kurunda sert bir düşüş yaşandı. 20 Aralık saat 11.30 civarında 18,3 TL seviyesine ulaşarak tarihi zirvesine ulaşan dolar, akşam gelen açıklamanın ardından hızla düştü.

‘ALIM FIRSATI’

Eski Merkez Bankası Başkanı ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, o akşam kurdaki gelişmeleri değerlendirmek üzere Halk TV’de yayınlanan Şirin Payzın’ın sunduğu, Emin Çapa ve Barış Terkoğlu’nun sabit konuk oldukları “Sözüm Var” programına katıldı. Düşüşün sürdüğü saat 22.15’te Terkoğlu, Yılmaz’a “Sizce yarın uyananlar doların düştüğünü mü görecekler yoksa bu ateşin sadece bir geceliğine söndüğünü ve tekrar eski hâline döndüğünü mü?” sorusunu yöneltti. Bu soruya Yılmaz, “Bu bir alım fırsatıdır. Başka hiçbir şey değildir. Önceki müdahaleler nasıl alım fırsatı yarattıysa bu da öyledir. Yarın sabah benim tahminim bu iş kaldığı yerden devam edecektir.” yanıtını verdi.

DOLAR DÜŞMEYE DEVAM ETTİ

Böylece Durmuş Yılmaz doların çakıldığı akşam, vatandaşı “sabah yeniden yükselecek” iddiasıyla dolara yönlendirmeye çalıştı. Yılmaz’ın “alım fırsatı” ifadesini kullandığı saat 22.15’te dolar kuru 14,3 TL seviyesindeydi. O gece 01.10 sularında 11,1 TL’ye kadar gerileyen dolar, 23 Aralık günü sabah saatlerinde 10,3 TL seviyesine indi. Haberi hazırladığımız sırada ise dolar 11,7 TL’ydi. Durmuş Yılmaz’ın “alım fırsatı” iddiasına güvenip dolara yatırım yapanlar yaklaşık yüzde 18 zarar etmiş oldu. Başka bir ifadeyle 100 bin TL’sini 14,3 TL’den dolara çevirenler haberi hazırladığımız an itibariyle yaklaşık 18 bin TL kaybetmiş oldular.

‘TAVSİYE’ DEĞİL ‘YÖNLENDİRME’

Önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda eleştirileri yanıtlayan Yılmaz’ın çelişkili ifadeleri dikkat çekti. Dolardaki düşüşün bir “alım fırsatı” olduğunu ve “artışın kaldığı yerden devam edeceğini” söylediğini kabul eden Yılmaz bununla bir “al-sat tavsiyesi” yapmadığını sadece “yön gösterdiğini” belirtti. Vatandaşı zarara sokan İyi Partili Yılmaz, sosyal medyada “Bir de ülkeyi yönetseler ne olurdu” yorumlarına neden oldu.

IMF TEMSİLCİLERİYLE GİZLİ BULUŞMA

Eylül 2019’da CHP’li Faik Öztrak ve İyi Partili Durmuş Yılmaz, Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle Ankara’da bir otelde kamuoyundan gizli olarak buluşmuş, bu görüşme daha sonra ifşa olmuştu. Gizli görüşmeden bir süre sonra Halk TV sunucusu Şirin Payzın’ın yayınına çıkan Yılmaz, Türkiye’nin dövize ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bana göre bu kaynak ancak IMF’nin gözetim ve denetimi sağladığı bir ortamda olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

SPEKÜLASYON YAPTI DOLAR YÜKSELDİ

“Alım fırsatı” yönlendirmesiyle tepki çeken Yılmaz, geçen ay da doların tansiyonunu yükselten spekülasyonuyla gündeme gelmişti. TBMM Bütçe Komisyonu’nda 19 Kasım günü yaptığı konuşmada “Bu gece saat 00.00 da Resmi Gazete’yi takip edin, ekonomi açısından olağanüstü bir şey olacak.” diyen İyi Partili Yılmaz’ın bu iddiasını HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medyaya taşımış, oluşan panik havası doları bir anda 10,83’ten 11,27’ye kadar çıkartmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.