Ele verir talkını, kendi yutar salkımı durumu

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, AKP İl Başkanı Volkan Mengi’nin Belediye şirketlerindeki huzur hakkı tartışmasıyla ilgili basın açıklamasına, toplumun kafasında algı yaratarak bu algı üzerinden siyaset yapmak olarak değerlendirdi ve sert tepki gösterdi. “Siyasetin medya üzerinden döndürülmesi, son dönemde moda oldu. Biz demokrasiye inanan insanlar olarak, aynı masa etrafına oturup, halkın gözü önünde tartışmayı çok isteriz” ifadelerini kullanan Balkan Ercengiz, basın arkasına saklanarak açıklama yapan AKP İl Başkanı Volkan Mengi’ye “kükremiş sel gibi” cevap verdi.

BELEDİYE MECLİS TOPLANTILARINI TALEP EDİLİRSE CANLI VEREBİLİRİZ

AKP İl Başkanı Volkan Mengi’nin “kendisine şirket hesaplarının denetlenmesi ile ilgili komisyon kurulsun, içerisinde her partiden bir Meclis üyesi olsun talebimiz her nedense kabul görmemiş. CHP’li Belediye Meclis üyelerinin tamamının oylarıyla red edilmiştir” açıklamasına, “biz 5 yıldır kapısından girene kimlik sormadan salonumuza aldığımız ve halkımızın özgürce izleyebildiği meclis toplantılarını gerçekleştiriyor ve basın aracılığıyla da vatandaşımıza her anını, hiçbir şekilde gizlemeden ulaştırıyoruz” diyerek yanıt veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “talep edilmesi halinde belediye meclis toplantılarını bizlerde canlı yayınlayabiliriz hiçbir sıkıntı yok. Çünkü biz halkımıza hesap verebilen bir anlayış içersinde beş yıl boyunca çalıştık” dedi.

Burdur’da tarihi bir oy farkıyla ve tarihi bir oy oranıyla Burdur’da yeniden belediye başkanlığına, Burdur halkı tarafından seçildiğine vurgu yapan Başkan Ercengiz, “seçimlerin bitmesine rağmen, maalesef bazı siyasilerin kafasında hala seçimin bitmediğini görüyoruz. 31 Mart akşamı Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığım konuşmada, “Benim açımdan artık siyaset ve seçim bir kenarda kaldı. Burdur için çalışma vakti.” demiştim, ancak geldiğimiz noktada, daha mazbatamızı almadan başlayan hakaret ve iftiralar ve hakaret kampanyalarının dün bir yenisini daha gördük. Biz tartışabiliriz, biz konuşa biliriz, biz bir şeyleri paylaşabiliriz ve bunu halkın gözü önünde yapmaktan da asla imtina etmeyiz” diye konuştu.  

BAKKAL DEFTERİ GİBİ VERESİYE DEFTERLERİ TUTULMUŞ

Başkan Ercengiz,  İl Başkanı Volkan Mengi’nin “sözde basın açıklamasında karda olduğunu söylemiş, hatta şirketleri zararla devraldık diyerek demagoji yapmıştır” sözlerine ise “Burdur Belediyesi iştiraki olan şirketlerin, 2014 yılı Nisan ayında göreve geldiğimizde hiçbir şekilde kurumsal niteliği kalmamış, bakkal defteri gibi veresiye defterleri tutulduğunu tekrar hatırlatmak isterim. Belki huzur hakkının alınmadığı ama bazı yöntemlerle şirketin içinin boşaltıldığı bir 10 yıl yaşanmış. Şuan hala devam eden yargı sürecinin sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu yargı sürecinin sonunda milletin kaynaklarının nereye gönderdiğini, kimlerin harcadığını, nereye harcadığını ve nasıl harcandığının hesabının sorulmasını bekliyoruz. Göreve başladığımızda ilgili şirketlerin hiçbir kaydı önümüze düzgün konulamadığı gibi,  5 yıldır Burdur Belediyesi’nin iştiraki olan hemen hemen bütün işletmeleri yeni baştan yenilenmesini sağlayıp, halkımıza en üst düzeyde hizmet edebilmesini sağladık. Bunlar kavak yaprağıyla yapılmıyor” değerlendirmesinde bulundu..

KENDİSİ DE HUZUR HAKKI ALMIŞ, HİÇ BİR ZAMAN DA İTİRAZ ETMEMİŞTİR

Başkan Ercengiz, kendilerini yasal olmasına rağmen huzur hakkı almakla suçlayan İl Başkanı Mengi’nin Meclis üyesi olduğu dönemde aldığı huzur hakkını hatırlatarak “bunun adı üstünde huzur hakkı. Yasal olarak belirlenmiş bu hak isteğe bağlıdır. İsteyen alır, isteyen almaz. Kaldı ki 2014’den 2017’ye kadar Belediye Meclis üyeliği yapan atanmış siyasi, Burdur Belediyesi’ndeki yaptığı görev süresi içersindeki tüm huzur haklarını almış, hiç birisine de itiraz etmemiştir. Bir şeyleri söylerken dikkatli olmak lazım. Popülizm yapıyorum derken, kendi hatalarınızın ortaya çıkacağını da hesap etmelisiniz. Eğer bu durum söz ettiğiniz gibi bir hata ise, söz konusu aynı hatayı zamanında siz de yaptınız öyleyse, bunu da hatırlatmak isterim” diye konuştu.   

NEDEN NADİM OLUP BAŞINIZI ÖNE EĞİYORSUNUZ?

Başkan Ercengiz, söz konusu yasal haktan vazgeçilebileceğine dikkat çekerek, “bizi huzur hakkı almakla suçlayan ve sayın genel başkanımıza akıl verme cüretini gösteren o atanmış siyasiye bir şey sormak istiyorum. 25 yıldır yönettiğiniz İstanbul ve Ankara’da bu huzur hakları alınırken, siz siyasi inanç içersinde değil miydiniz? Sayın Genel Başkanınıza bu konuda hiç mi akıl vermeyi düşünmediniz? Siz bu huzur hakları alınırken, bu şirketlerin denetiminin yapılıp yapılmadığını hiç mi sorgulamadınız?  Ya da geçmiş 10 yıla ait sorular sorduğumuzda neden nadim olup, başınızı öne eğmektesiniz?  Bu konuyu duymazdan gelmektesiniz? Bugüne kadar Burdur Belediyesi Belediye Başkanı olarak, kurumumda çalıştığım süre içersinde hiçbir faturayı getirmedim. Aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olduğum iştirak şirketlerine de bugüne kadar, daha önceki yıllarda yapıldığı gibi uygun olmayan faturaları getirip, kurumdan tahsilatını yapmadım. Biz şeffafız hiçbir korkumuz yok. Varsa bir haksızlık, usulsüzlük, yolsuzluk bunun bedelini de kim yaptıysa içimizde bedelini ödemeye de hazırdır” şeklinde konuştu.

Volkan Mengi’nin yazılı açıklaması şöyleydi:

ERCENGİZ LAF ÇEVİRME, GENEL BAŞKANININ TALİMATINA UY!

CHP Genel Merkezi; Burdur Belediye Başkanına şirketlerinden ödenen Maaşları engellemeli!!!

Değerli kamuoyu,

Son günlerde yazılı, görsel ve sosyal medyada İzmir CHP’li Karaburun belediye başkanın şirketten

aldığı maaş gündem oluşturmuştur. 21 Temmuz 2019 tarihinde Sözcü gazetesinde Necati Doğru

“maaş şişirme mikrobu” olarak CHP belediye başkanlarının şirketlerden aldığı maaş ve huzur haklarını

köşesine taşımış ve Bu gün de Hürriyet gazetesi köşe yazısında Abdülkadir Selvi CHP Genel Başkanı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun CHP’li Karaburun Belediye

Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ı arayarak derhal belediye şirketinden istifa etmesini istemişler ve

Belediye Başkanı şirketteki görevinden istifa eden olayı yazmıştır.

“ŞİRKETTE BİR AÇIK YOKSA, DENETİM KOMİSYONUNA NEDEN RED OYU VERDİNİZ ?”

31 Mart yerel seçim öncesi ve sonrasında hem basın yoluyla hemde belediye meclisinde AK Parti

grubumuz aracılıyla CHP’li Burdur Belediye Başkanının şirketten huzur hakkı almasını eleştirmiş ve

halkın belediye şirketinin zararlarını kamuoyuyla şeffaf Belediyecilik adına halka açıklamasını bir çok

defa istemiştik. Ama her defasında şirket zararlarını gizlemiş ve şirketlerden maaş aldığını ve şahsi

hesabında biriktirdiğini pişkin pişkin anlatmıştır. Sözde basın açıklamalarında şirketin karda olduğunu

söylemiştir. Hatta şirketi zararla devraldık diye demagoji yapmışlardır. Ancak kendisine şirket

hesaplarının denetlenmesi ile ilgili komisyon kurulsun, içerisinde her partiden bir meclis üyesi olsun

talebimiz her nedense kabul görmemiş. CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin tamamının oylarıyla red

edilmiştir. En iyi yapmış olduğu iş olan lafa gelince mangalda kül bırakmayan Ali Orkun Ercengiz her

nedense konu şirket hesapları olunca “şeffaflık” konusunu unutuyor.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU, ALİ ORKUN ERCENGİZ’İN BELEDİYE ŞİRKETİNDEN

ALDIĞI MAAŞINI GERİ ÇEKTİRMELİ!!!

Burdur Belediyesini mevcut CHPli başkana önceki dönem AK Partili Belediye Başkanımız Sebahattin

Akkaya ve şirket yönetiminin belediye şirketlerinden hiçbir ücret, huzur hakkı ve maaş almayarak

teslim etmiştir. Şehrimiz adına CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum; Belediye

şirketlerinden CHPli belediye Başkanlarının ücret almasın talimatını Burdur Belediye Başkanı içinde

uygulayın. Batakta olan şirketlerin hesabını Burdurlulara vermesini isteyin!

Siz değerli hemşehrilerimize ticaret sicil gazetesinde CHP’li Burdur Belediye başkanın yayınlanan aldığı

ücretleri yıl yıl yayınlıyoruz. Takdir Burdur Kamuoyunun…

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.