CHP’de 24 Temmuz programı

Bugün il çapında Basın Bayramı şeklinde estirilen fırtınanın tozdumanı arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanlığında düzenlenen bir programla, gözlerden kaçırılmak istenen Lozan Barış Antlaşması’nın 96’ncı yılı münasebetiyle bir basın açıklaması yapıldı; akabinde Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanan Abdülhamit sansürünün 24 Temmuz 1908 Hürriyet Devrimi’yle kaldırılışının 111’nci yıldönümü münasebetiyle basın mensuplarına hediyeler takdim edildi.

Programa Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, Merkez İlçe Başkanı Sıdıka Oğuzkan, İl Genel Meclisi üyesi Hasan Yalçın ve gazeteciler katıldı.

İlk olarak kürsüye çıkan İl Başkanı İzzet Akbulut, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu, Sevr’in yırtılışı, “yüz yıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir belge”  ve “Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zafer” olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıldönümü konusunda açıklamalarda bulundu.

KIVILCIM Tv Youtube kanalına abone olmayı unutmayın

Başkan Akbulut şunları söyledi:

“96. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu Lozan Antlaşması’nın yıldönümünde; Lozan’ı anlamak Sevr’ reddetmek, Lozan’ı kavramak işgale direnmek, Lozan’ a bağlı kalmak ‘Manda ve himaye kabul edilemez’ diye yemin ettiğimiz ve daha dün yine yıl dönümünü kutladığımız Erzurum Kongresi’ni temel almaktır.

Başkan Ercengiz Kıvılcım kameranın başına geçti

“Ebedi genel başkanımız Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Bu büyük milletin kaderinin nasıl yazıldığını açıkladığı kitap olan Nutukta Lozan antlaşması için şöyle diyordu; “Bu antlaşma Türk Milletine karşı, yüz yıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın sonuçsuz kaldığını bildirir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasi zafer esiridir.”

“Antlaşma devletlerinin ‘Lozan’da onursuz bir barış imzaladık’ diyerek sömürge anlayışlarının nasıl yıkıldığını itiraf ettiğinden bu yana Lozan’ı içeride ve dışarıda karalayanlar yeni bir Sevr’e sevdalananlar daima karşılarında ülkemizin dört bir yanına nüfuz etmiş bağımsızlık karakteriyle karşılaşacaklar ve asla emellerine ulaşamayacaklardır.

“Milli Mücadele, Kuvay-i Milliye Lozan ve Cumhuriyet birbirine bağlı bir ruhtur. Bu ruhu parçalamaya hiç kimsenin ne gücü ne de kudreti yetemeyecektir.

“Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i, o Cumhuriyet’in çocuklarına emanettir. Bütün ümidinin olduğu gençliği, emanetinin yılmaz bekçileridir. Bu duygularla Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünü en kalbi duygularla kutluyor, Erzurum Kongresi’nin damarlarımızda yarattığı bağımsızlık ve özgürlük ateşiyle birlikte bu zaferi bize kazandıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 2.Genel Başkanımız İsmet İnönü olmak üzere tüm Lozan Fatihlerini saygı ve minnetle anıyorum.”

Daha sonra İl Başkanı Akbulut, basın mensuplarına, üzerinde Burdur Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İzzet Akbulut” yazılı duvar saati takdim etti.

KIVILCIM Tv Youtube kanalına abone olmayı unutmayın

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.