Elektrikte kanayan yaraya tampon bastı

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yönelttiği sorularla, halkı dert küpü yapan problemlerden biri olan elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin hangi kalemleri içerdiğini Meclis önergesi haline getirdi.

Akaryakıttaki, Türkiye halkına dünyanın en pahalı akaryakıtını kullandıran devlet payından sonra ikinci sırada gelen vergilerle, vurgunlarla, sorma ver paralarıyla şişirilen elektrik faturaları cep yakmaya devam ediyor. Halk, şimdi artık hiç çekilmez hale gelen ve eski miktarları ikiye katlayan elektrik faturalarına infial halinde bulunmaktadır. Bu kapsamda CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na, elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin hangi kalemleri içerdiğini sordu.

53,5 LİRALIK ELEKTRİK TÜKETİMİNE

KARŞILIK 54,5 LİRALIK DEVLET PAYI BULUNMAKTADIR.

Elektrik faturalarındaki artışların ve şişkin gelen faturaların vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirdiğini belirten Göker, “daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmeler sonrasında özellikle meskenlere gelen elektrik faturaları bir hayli yükselmiştir. 2018 yılının Ekim ayında bir meskene gelen elektrik faturası aslında her şeyin özetidir.  Söz konusu faturada 53 lira 50 kuruş olan tüketim bedeli üzerine 27 lira 2 kuruş dağıtım bedeli, 54 kuruş enerji fonu, 1 lira 7 kuruş TRT payı, 2 lira 68 kuruş Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi ve 15 lira 27 kuruş KDV’si ile birlikte faturanın 100 lira 8 kuruşa çıktığı görünmektedir” dedi.

27,2 LİRALIK DAĞITIM BEDELİNİ İÇERİĞİNDE HANGİ KALEMLER VAR?

Sonuç olarak, 4 kişilik bir ailenin ortalama 196 kilovat saatlik tüketimi için ödemek zorunda kaldığı aylık elektrik faturasının 100 lira 8 kuruş olduğunu belirten CHP’li Vekil, “Söz konusu faturadaki 27 lira 2 kuruş olan dağıtım bedeli ise vatandaşın kulanmış olduğu tüketim bedelinin yarısından fazladır. Dağıtım bedelinin içinde hangi kalemler olduğunu ben de, vatandaşlarımızda merak ediyor” diyerek Bakanlığına bazı sorular yöneltti.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker şu sorulara yer verdi.

Dağıtım bedeli adı altında faturaya yansıtılan kalemler nelerdir?

Elektrik faturalarında yer alan ve vatandaşlarımızın isyan ettiği dağıtım bedelinin bu kadar yüksek olmasının sebebi nedir?

Daha kaliteli ve daha ucuz hizmet vaadiyle yapılan özelleştirmelerden beklenen verimin alınamamasının sebepleri nelerdir?

Ortalama bir ailenin her ay 100 lira elektrik faturası ödemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bakanlık olarak elektrik şirketlerini zengin etmek yerine vatandaşlarımızı yüksek gelen faturalardan koruyacak düzenlemeler yapmak gibi bir düşünceniz var mıdır?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir