AKP’de büyükşehir adayları netleşiyor

Yerel seçimlerde AKP’nin İzmir, İstanbul, Ankara gibi megakentler için düşündüğü isimler netleşmeye başladı. İstanbul adaylığı için Binali Yıldırım’ın ismi öne çıkarken, Ankara’da Mehmet Özhaseki’nin kesine yakın olduğu iddia edildi. İzmir’de ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sesleri geliyor.

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yazdıklarına göre, AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin Ankara adaylığı kesinleşmek üzere.

Sarıkaya, İstanbul için aynı kesinliğin “TBMM Başkanı Binali Yıldırım için de geçerli…” olduğunu belirterek, “Ekonomi gazetecisi diliyle söylersem, AK Parti’de Yıldırım’ın İstanbul adaylığı satın alınmış” ifadelerini kullandı.

Sarıkaya, İzmir için AKP’de iki ismin öne çıktığını ifade ederek, “ilki İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, diğeri de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu” diye yazdı.

Sarıkaya, “Soylu’nun yakın çevresine, ‘daha yapacak çok işimiz var, işimize bakalım’ dediği biliniyor. Özgener’in ise Ticaret Odası Başkanlığı’nda başlattığı projeleri bitirme kararlılığını sürekli dile getirdiğine işaret ediliyor. Dikkat çeken, muhalefet gibi iktidar partisinde de büyükşehir adaylıkları için adı geçen sayısının az olması. AK Parti’de nedeni konusunda ileri sürülen gerekçelerden biri, eski büyükşehir belediye veya il başkanlarının ağırlıklı bölümünün bu dönem milletvekili olması. Örneğin Samsun’un da arasında bulunduğu bazı illerde milletvekilleriyle belediye başkanları ters düşmüş” diye değerlendirmede bulundu.

Sarıkaya yazısına, “İstanbul, Ankara, Bursa, Balıkesir’in de arasında bulunan illerde büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınmış olması da bu makamlara teveccühü azaltmış…” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir