Emniyet Genel Müdürlüğünün en tepesine, FETÖ kumpasının sanığı atandı

Etme bulma dünyası… Ergenekon, Balyoz kumpasları döneminde FETÖ’cüler bir numaraydı. Silivri zindanlarını FETÖ’nün hedefindeki komutanlar ve devrimciler dolduruyordu. Başta mahkemeler ve adliye olmak üzere devletin önemli kurumlarını başta FETÖ’cüler olmak üzere tarikat mensupları işgal etmişti. Ancak gün geldi devir devran değişti. Konumlar ve yerler de değişti. Vatansever ve devrimcilerle FETÖ’cüler Silivri’de yer değiştirdiler.

İşte bu kapsamda şimdi Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bir zamanlar FETÖ’nün cirit attığı bir makamın en tepesine getirilen Celil Uzunkaya da bir zamanlar FETÖ’nün tezgâhından geçen vatansever emniyetçilerimizden biri.

“FETÖ kumpasının sanığı Emniyet’in bir numarası oldu!” başlıklı yazısıyla Hikmet Çiçek önemli bir gelişmeye parmak bastı.

İşte o yazı!

Hikmet Çiçek

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM), son olarak Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Müşaviri olarak görev yapan Celal Uzunkaya atandı…

Emniyet Genel Müdür yardımcısıyken 2009 yılında FETÖ kumpası ile 4 yılla yargılanan Uzunkaya, 17-25 Aralık sürecinin ardından sırasıyla İzmir Emniyet Müdürlüğü, ardından Antalya Emniyet Müdürlüğü görevlerine getirilmişti.

O GÜNLERİ HATIRLAYALIM

Uzunkaya, İzmir’de kendisini muhbir ve MİT görevlisi olarak tanıtıp çok sayıda kişiyi dolandırdığı iddia edilen çete lideri İrfan Erbarıştıran ile bağlantısı olduğu iddiasıyla o dönem yürüttüğü Emniyet Genel Müdürlüğü yardımcılık görevinden alınarak yargılanmıştı. Uzunkaya, “örgüte yardım etmek”ten 3 ay 10’ar gün hapis cezasına çarptırılıp, daha sonra aldığı ceza ertelenmişti. Uzunkaya, ayrıca “soruşturmanın gizliliğini ihlal” suçundan 5 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Uzunkaya o dönem emniyet içindeki paralel bir yapının kendilerine komplo kurduğunu belirtmiş, isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubuyla birçok sahte delil üretilerek bu davanın içine sokuldukları iddiasında bulunmuştu.

FETÖ’CÜ HEYET SORUYOR

Ergenekon kumpasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin FETÖ’cü heyeti 25- 26 Şubat 2014 tarihlerinde Türkiye’nin üç önemli istihbarat teşkilatına aynı soruyu soruyordu. Mahkeme, “Ergenekon isimli örgütle ve bu örgütle bağlantılı örgütler ile ilgili 12 Haziran 2007 tarihinden önce kurumunuza herhangi bir suç intikal edip etmediği, bu örgüt tarafından bu tarihten önce işlenmiş herhangi bir suç olup olmadığı hususunda ivedi bilgi verilmesini” istiyordu.

MİT ve Genelkurmay’ın yanıtları gelmişti. İki kurum da Ergenekon adlı bir örgütün varlığını hiç duymamıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 6 Ocak 2009 tarihinde gelen cevap da farklı değildi. Yazıda, Genel Müdürlüğe “intikal eden terör/suç örgütleri ile ilgili yürütülen çalışmalarda elde edilen bulgular, ‘Ergenekon’ isimli örgüt ve diğer terör/suç örgütlerinin ‘Ergenekon’ isimli örgüt ile bağlantısı… anlamlandırılamamıştır” deniliyordu. Yazının altında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü’nün imzası vardı!

‘İBRETLİK BİR VAKA’

Zaten cemaatin hedefinde olan Gülcü, bu yazıdan sonra iyice mimlendi. FETÖ, teşkilat adına verilen bu aykırı yanıtın hesabını mutlaka soracaktı.

Hanefi Avcı, 2010 yılında yayımlanan “Haliç’te Yaşayan Simonlar/ Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı ünlü kitabında, cemaatin o günlerdeki gücü ve yaptığı operasyonlar hakkında bir fikir vermek açısından çok önem verdiği iki emniyet genel müdür yardımcısının Mustafa Gülcü ile Celal Uzunkaya’nın ‘harcandığı’ olaya ‘ibretlik bir vaka’ diyordu.

‘İADE-İ İTİBAR’

Uzunkaya, FETÖ tarafından hedef alınan, etkisizleştirilen ve başlarına gelmedik kalmayan polis şeflerinden biriydi. 13 Şubat 2014 günü çıkarılan emniyetler müdürleri kararnamesi ile Mustafa Gülcü ile eski Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal emniyet genel müdür yardımcılıklarına getirildi. Gülcü eski görevi olan personelden sorumlu emniyet genel müdür yardımcısı oldu. Eski EGM yardımcısı Celal Uzunkaya da aynı kararname ile İzmir Emniyet Müdürü olmuştu.

HEP AYNI ÖZEL YETKİLİ SAVCILAR

Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ile Celal Uzunkaya 2009 yılında isimsiz bir ihbar mektubu ile hedef alındılar, İzmir’de açılan bir dolandırıcılık davasına adları karıştırıldı, üçer ay 10 gün hapse mahkum edildiler, verilen cezalar ertelendi ve merkeze çekildiler. Gülcü ile Uzunkaya’nın mahkumiyetine neden olan soruşturmayı özel yetkili savcı Fatih Genç yürütüyordu. Genç, FETÖ’cüydü.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından, 2 Eylül 2016 günü FETÖ/PDY örgütü ile irtibatlı oldukları iddiasıyla meslekten ihraç edilen 543 hakim ve cumhuriyet savcısının arasında Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemde Hrant Dink cinayetinin sanığı Ogün Samast’ı sorgulayan ve Ağustos 2016’daFETÖ’den tutuklanan eski İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç de yer aldı.

HAYATLAR KARARTILDI

Yok temizlik ihalesine “fesat” karıştırmış, yok “çeteyle işbirliği” yapmış, yok “örgüt üyeliği”, yok “Ergenekon”… Hepsi bahaneydi.

FETÖ, Emniyet içinde tam hakimiyetinin önünde engel oluşturan tüm namuslu bürokratları tasfiye etmek istedi. Önce psikolojik savaş yürüttü, “kara propaganda” yaptı, “Ergenekoncu” yaftası astı, sahte ihbarlar gönderdi… Sonra da sıra operasyonlara geldi. FETÖ’cü polislerin en büyük yardımcıları da bazı özel yetkili savcılar oldu.

Hanefi Avcı, Mustafa Gülcü, Emin Aslan, Sabri Uzun, Celal Uzunkaya, Faruk Ünsal, Orhan Özdemir… Bunlar kamuoyunun bildiği isimler. Ya bilinmeyenler? Acaba cemaatin tertipleriyle, ihbar mektuplarıyla, yalancı tanıklarla kaç polis şefine tuzak kuruldu, gelecekleri karartıldı, meslek hayatları mahvedildi bilemiyoruz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir