Emperyalizmin kurduğu devlet

Eskiden Hellas denilen Yunanistan ya da resmî adıyla Helen Cumhuriyeti, 200 yıl önce 25 Mart 1821 tarihinde Osmanlı topraklarında kuruldu. Kuruluşunun 200’üncü yılında Yunanistan hakkında Aydınlık gazetesine konuşan Amiral Cem Gürdeniz, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu ve “emperyalizmin kurduğu devlet” nitelemesinde bulundu.

Yunanistan’ın 19 yüzyılın büyük emperyalist devletlerince “Avrupa ile Asya arasında bir tampon devlet olarak kurulduğu”nu belirten Gürdeniz, “bugün Yunanistan’da Navarin Baskını’nın yaşandığı körfezde büyük bir anıt vardır. Bu anıtın üç köşesinde İngiliz, Fransız ve Rus amirallerin rölyefleri vardır. Sadece bu anıt bile Yunanistan’ın 19. yüzyıl emperyalizmi tarafından kurulduğunun bir nişanıdır” dedi.

Gürdeniz açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Yunanistan sürekli bir maşa, bir vekil olarak kullanılmıştır. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu’nun işgali gibi gelişmeler, tabi ki Türkiye’nin ciddi kayıplarına sebep olmuştur. Ancak 1922’den sonra Mustafa Kemal Atatürk sayesinde ayağa kalkan Anadolu, 19. yüzyıl ortalarından itibaren sürekli Türk dünyasından toprak kapan ve genişleyen Yunanistan’a dur demiştir.”

‘KULLANILDIKLARININ BİLİNCİNDELER’

İçinde bulunduğumuz süreçte “karasal anlamda Lozan’la sağlanan bir denge”nin bulunduğunu belirten Amiral Cem Gürdeniz, “ancak deniz yetki alanlarında Yunanistan’ın eski alışkanlıklarını sürdürdüğü”nü, “Mavi Vatan dediğimiz alanda Türkiye’nin haklarını yok saydığı”nın altını çizerek, “bu süreçte de mevcut deniz ve hava sorunları emperyalizm tarafından bu kez Türkiye’nin Rusya’yı güneyden kuşatan kenar kuşakta tutulması için bir araç olarak kullanılmaktadır. Yunanistan kullanıldığının bilincindedir. Ama Yunan halkı bu gelişmelerin henüz farkında değildir. Sonunda acı çekecek olan her zaman olduğu gibi Yunan halkıdır. Bugün Yunanistan’ın yanında duran ABD ve AB ülkeleri Türkiye’nin denizde jeopolitik bir geri çekilme içine girmesini hayal edebilirler. Bunun için baskı da yapabilirler” değerlendirmesinde bulundu.

MAVİ VATAN MÜCADELESİ, TÜRKİYE’NİN İKİNCİ MİSAK-I MİLLİ MÜCADELESİDİR

Amiral Gürdeniz sözlerine, “kimsenin şüphesi olmasın bu baskılara iktidarlar evet dese bile Türk halkı asla evet demez ve mücadeleye devam eder. Bugün Mavi Vatan mücadelesi Türkiye’nin İkinci Misak-ı Milli mücadelesidir. Ve halk bunu benimsemiştir” sözleriyle son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.