Enes Kara, “sorumluluklarımızı hatırlatan bir çığlıktır”

Cemaat yurtları gençlerin hürriyetlerini yok ediyor

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), ailesinin zoruyla Nur cemaatinin yurdunda kaldığını belirten, ailesini ve cemaati eleştiren, yurttaki cehennemi baskı ve psikolojik ortamı, yaşam sevincini nasıl kaybettiğini anlatan bir video yayınlayarak intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ölümüyle ilgili olarak 5 tivitte olayı yorumladı, sorumluluklarını ve görevlerini açıkladı. TGB, Enes Kara’nın intiharını, “sorumluluklarımızı hatırlatan bir çığlıktır” dedi.

Enes Kara…

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi…

Babasının zoruyla Nur Cemaatine ait bir yurtta kalıyor.

Yurttaki günlük hayatın cehennemini anlatan, ailesini ve cemaati eleştiren bir video yayınlayarak intihar etti.

Kara, “yaşam sevincimi kaybettim” diyordu.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) 5 tivitle, Enes Kara intiharının Türk gençliğinin sırtıma yüklediği sorumlulukları anlattı.

“ENES’LERİN YİTİP GİTMEEMSİ İÇİN GÖREVLERİMİZ VAR”

“Enes Kara arkadaşımızın hepimizi derinden sarsan intiharı, kulaklarımızda çınlayacak, hiç dinmeyecek ve sorumluluklarımızı hatırlatan bir çığlıktır” diyen TGB, “Ailesinin ve yakınlarının acısını paylaşır, başsağlığı dileriz” ifadelerine yer vererek, “Eneslerin yitip gitmemesi için görevlerimiz var!” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Şu ifadelere yer verdi.

GENÇLİĞİN TARİKAT EVLERİNE VE YURTLARINA HAPSEDİLMESİNE İZİN VERİLEMEZ”

“Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar ülkesi olamaz. Üreten, sorgulayan, ülkesine ve toplumuna bağlı Cumhuriyet yurttaşı, Atatürk’ün bu tarifinin hayata uygulanmasıyla mümkündür. Gençliğin tarikat evlerine ve yurtlarına hapsedilmesine izin verilemez.”

TRARİKAT VE YURTLAR, TÜRKİYE İÇİN BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNUDUR

Ülke eğitimine musallat olmuş yasa dışı tarikat ve yurtların, 15 Temmuz Amerikancı darbesini yapan FETÖ’nün Işık evleri üzerinden örgütlendiğinin altını çizerek aynı zamanda Türkiye için bir milli güvenlik sorunu oluşturduğunu vurgulayan TGB, “Bu acı tecrübelerden acil görevler çıkartılmalıdır.  Tarikatlara ve benzer nitelikteki vakıflara ait eğitim kurumları ve yurtlar derhal kamulaştırılmalıdır!

Sadece yurtlar değil, tarikatlara ait öğrenci evlerine de müdahale edilmelidir” dedi.

ÖĞRENCİLERİN BARINMA HAKKI, DEVLETÇE GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR

TGB, sonuç olarak, öğrencilerin tarikat ve özel yurtların insafına bırakılamayacağını, öğrencilerin barınma hakkının devletçe güvence altına alınması gerektiğini belirterek, “Yurtlarının sayısı artırılmalı, yurt koşulları iyileştirilmeli ve öğrencilerin güvenli şekilde barınması sağlanmalıdır” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.