Engelsiz günlere yelken açalım!

Değerli Okurlar;

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün olmuştur.

Aslında tüm insanlık olarak empati kursak, böyle günlere ihtiyacımız da olmayacaktır.

Bu özel günlerin amacı nedir? Toplumun dikkatini çekmek değil midir? Peki buna neden ihtiyaç duyulur? Acaba toplum azınlıkları hiçe saydığı için olabilir mi? Böyle ÖZEL günler peki yılda bir gün ile geçiştirilir mi? Sırt sıvazlamak, acımak yeterli midir? Neyse herkes vicdanı ile cevap vermelidir bu sorulara…

Asıl önemli olan sırt sıvazlayıp vicdan rahatlatmak değildir aslında. Bu günlere neden ihtiyaç duyulmuş? Bunun tek sebebi farklı görünen bireyler hakkında toplumu bilgi sahibi yapıp o bireyleri farklılaştırmadan toplumda yerleri olduğunu anlatmak, önlerindeki engelleri devleştirmek yerine, cüceleştirip sıfıra indirmektir.

Yaşadığımız yeryüzünde kim kime benziyor ki aslında o yüzden LÜTFEN size benzemiyor diye dışlamayın ön yargılı olmayın. Siz de dahil olmak üzere hiçbir kimse konumunu seçme özgürlüğüne sahip değildir. Daha duyarlı bir toplum için lütfen empati kuralım, saygı ve nezaketi elden bırakmayalım.

Düşünce engeli bulunmayan, bencil olmayan, ÖZEL günlere ihtiyaç duyulmaması dileği ile daha medeni, daha çağdaş, daha bilinçli ve anlayışlı engelsiz günlere yelken açalım…

 Günsel Altuğ             M. Yavuz Kaya

engelsizburdur@gmail.com

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.