Epeydir varolduğu anlaşılan MAKÜ’de taciz Rektörlükçe doğrulandı

Bir anda #MAKUdeTacizVakası hasgtag’iyle sosyal medyayı sallayan MAKÜ’deki taciz skandalı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörlüğü’nden yapılan basın açıklamasıyla doğrulandı.

gizemiyav @lifegoodsx Twitter kişisinin paylaşımlarıyla bir anda sosyal medyada fenomen olan MAKÜ’de taciz olayı paylaşımı Burdur kamuoyuna bomba gibi düştü. Gün içerisinde çeşitli internet gazetelerinin ve merkez medyadan Hürriyet gibi yayın organlarının da ilgisini çekince Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörlüğü, epeydir soruşturmasının devam ettiği ve sürüncemeye bırakılarak örtbas edileceği anlaşılan skandalı yazılı bir basın açıklamasıyla doğrulamak zorunda kaldı. gizemiyav @lifegoodsx Twitter kişisinin paylaşımları incelendiğinde konunun oldukça eski bir vaka olduğu, Rektörlüğe intikal edip soruşturma açılmasının üzerinden epeyce zaman geçtiği, Savcılığa bile yeni başvurulduğu anlaşılıyor.

İşte Rektörlüğün açıklaması!

Son günlerde bazı yayın organları ile sosyal medyada çıkan ve üniversitemizde meydana geldiği iddia edilen olaylar ile ilgili haberler üzerine, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın açıklaması yapılması gereği duyulmuştur.

Rektörlüğümüze gelen bir ihbar üzerine, 5 Mart 2019 tarihinde ivedi olarak disiplin soruşturması açılmış olup, bahse konu iddiaların niteliği ve soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği soruşturma hassasiyetle tamamlanmıştır. Akabinde, disiplin soruşturması sonucunda hakkında soruşturma yapılan kişinin “Kamu Görevinden Çıkarılma” cezası ile tecziyesi teklif edilmiş, durum gereği için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na (YÖK) bildirilmiştir. Sürecin en kısa zamanda tamamlanması beklenmektedir.

Ayrıca disiplin soruşturması başlar başlamaz, sonucu beklenmeksizin 12 Mart 2019 tarihinde durumun hassasiyeti dikkate alınarak, konu ivedilikle Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmiş ve konu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş olup, adli soruşturma süreci devam etmektedir.

Üniversitenin konuyu epeydir soruşturduğunu, ancak olay basına yansıyınca
Savcılığa taşıdığını ifade eden skandalın mağduru, sırf bu yüzden
okuldan ayrılmış öğrencinin Twitter’ı.
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir