Erdoğan Hükümeti, “yerel meclisler”le Suriye’nin toprak bütünlüğü siyasetini terkediyor

Son dönemdeki muhalefetin ve dış düşmanların mülteci ve “sınırlar kevgire döndü” propagandası üzerine Erdoğan Hükümeti’nin yaptığı açıklamaya göre aynı zamanda Türkiye’ninkini de doğrudan ve çok yakından ilgilendiren Suriye’nin toprak bütünlüğünü hiçe sayan “yerel meclisler” uygulama kararına karşı tepkiler devam ediyor. Bu kapsamda Vatan Partisi’nin il örgütlerinin başlattığı basın açıklamaları etkinliğine Hatay İl Örgütü de katıldı. Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım yaptığı açıklamada, “Erdoğan Hükümeti Suriye’nin kuzeyinde fiilen kantonlar oluşturmaktadır. Fiilen Suriye’nin toprak bütünlüğü siyasetini terkeden bir yolun ağzında duruyor” dedi.

En son olarak Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ’ın bir milletvekili ve bir akademisyene yakışmayacak kabadayıvari hareketlerle mülteci konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile girdiği sert diyalog Türkiye’nin önemli sorunlarından biri haline gelen mülteci konusunu gündemin başına oturttu.

Muhalefet mülteci konusunda bastırıyor.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, alelacele yaptığı açıklamayla Suriye’nin kuzeyinde “yerel meclisler”le çalışacaklarını, en az bir milyon Suriyelinin geriye döneceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda ilgili taraflarla şimdiye kadar izlediği siyasetten sapmaya karar verdiğini, aynı zamanda doğrudan ve yakından bizimkini de ilgilendiren Suriye’nin toprak bütünlüğü siyasetini terketmeye hazırlandığını açık etti.

Yerel meclisler, açıkça Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin kurmaya çalıştığı ve Mehmetçik tarafından berhava edilen kantonlar benzeri oluşumlar kurma uygulamasıdır.

Bu konuda ilk tepki, Türkiye’nin erken uyarı sistemi olan Vatan Partisi’nden geldi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek ardarda yaptığı acıkmalarla “yerel meclisler”le oluşturulacak olan “kantonların vurguncu takımına ve yobaz terör örgütlerine dayandığı”nı, “dahası ABD ve İsrail tarafından desteklendiği”ni belirterek Erdoğan Hükümeti’ni Türkiye’nin dışlanmasına neden olacağı ve Mavi Vatan Doğu Akdeniz’de “tuzağa çekileceği” konusunda dostça uyardı.

Ardından ülke çapında Vatan Partisi il başkanlıkları basın açıklaması yapmaya başladı.

Bu kapsamda Vatan partisi Hatay İl Başkanlığı da bir basın açıklaması yaparak hükümeti, Suriye’de girilen yolun tehlikeleri konusunda uyardı.

Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, Antakya merkezde Köprübaşı mevkisinde bir basın açıklaması yaparak, Suriye’de “yerel yönetimler” sorununu eleştirdi.

Başkan Yıldırım, “Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan, 3 Mayıs 2022 günü Suriye’nin kuzeyindeki 13 bölgede ‘yerel meclisler’ oluşturulduğunu belirtti ve bir milyon Suriyeli göçmeni bu bölgeye yerleştirmeyi öngören bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı” dedi.

Başkan Yıldırım açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi.

“Sözü geçen yerel meclisler, Suriye devletine bağlı değildir, dahası Suriye’nin meşru yönetimini tanımıyorlar. Erdoğan yönetimi, Suriye’nin kuzeyinde fiilen kantonlar oluşturmaktadır. Bu durumda Erdoğan yönetimi, hukuken olmasa bile, fiilen Suriye’nin toprak bütünlüğü siyasetini terk eden bir yolun ağzında duruyor.

Burada belirleyici olan niyetten çok, içine girilen süreçtir. Çünkü Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan yerel otoriteler kurumlaştırılıyor. Bu durumda Türkiye’nin fiilî egemenliği altındaki kantonların hangi gelişmelere zemin oluşturacağı ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün nasıl sağlanacağı soruları gündemi işgal etmektedir.

Bölgede Türkiye kökenli bir takım vurguncu şirketler destekleniyor. Bu vurguncu zümre, Türkiye ile Suriye’nin anlaşmasını istemiyor. Bu vurguncu zümre, Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşıdır. Dahası bu zümre Suriye’nin kuzeyinde yer yer iktidar odakları oluşturan bölücü yobaz örgütleriyle de işbirliği halindedirler. Bu örgütler, Birleşmiş Milletlerin ve Türkiye’nin terör listesinde yer alıyorlar. Bu gidiş, Suriye’nin toprak bütünlüğü siyasetini tehlikeye atan bir gidiştir. Bu gidiş bir çıkmaz sokaktır. İki komşu devletin egemenliği karşı karşıya gelmektedir.

Türkiye-Suriye ilişkileri yeniden gerginleşiyor. Vurgunculuk büyütülüyor, Suriye’nin kuzeyinde yerel meclisler yerel devletçiklere dönüşüyor. Türkiye ile Asya ülkelerinin ilişkileri bozuluyor. Türkiye ABD-İsrail planları karşısında yalnızlaşıyor. Kışkırtıcılara ve ABD merkezli kaos planlarına fırsat veriliyor. Türkiye-Suriye ilişkilerinde gerginlik, Türkiye düşmanlarının kaos planlarına hizmet ediyor. Dikkat edilirse CIA ve MOSSAD bağlantılı birtakım kışkırtıcılar sahneye çıkmıştır ve

sığınmacılara ve Arap halklarına karşı düşmanlık yaymaktadırlar. Bu kışkırtıcılar, ABD’nin Tayyip Erdoğan hükümetini devrime planlarının hizmetindedirler.

Türkiye-Suriye ilişkilerinin gerginleşmesi ekonomik sorunları da derinleştiriyor. Rusya ve Batı Asya ile aramızdaki ticarete ve turizme zarar veriyor. Suriye’nin kuzeyinde kanton kurma siyaseti, bir avuç vurguncunun bitlenmesini sağlıyor ama Türkiye ekonomisine zarar veriyor ve halkın hoşnutsuzluğunu artıran süreçleri hızlandırıyor.

Huzur, güvenlik ve ekonomik gelişme için Vatan Partisi’nin çözümü zorunlu ve kaçınılmazdır. Türkiye, derhal Suriye’nin meşru hükümetiyle, Beşar Esad Hükümetiyle siyasî, askerî, ekonomik, kültürel, her alanda işbirliği başlatmalıdır. Terörü bitirmenin ve güvenliği sağlamanın tek yolu budur. Bu çözüm ülkemizde misafir ettiğimiz komşularımızın vatanlarına güvenli geri dönüşünü de sağlayacaktır. Suriye hükümetinin ilan ettiği genel af Türkiye için önemli bir fırsattır. Bir an önce Suriye’nin meşru hükümetiyle anlaşılmalıdır.

11 yıl önce başlayan Suriye savaşı başta Hatay ve güney illerimiz olmak üzere ülkemize ciddi yükler getirmiştir. Suriye ile barış, Hatay’a ve güney illerimize bayram havası getirecek. Halk Suriye ile gerginlik istemiyor. ABD’nin kaos planlarını bozmak, ikinci İsrail projelerini yerle bir etmek, terörü ve terör örgütlerini bölgemizden söküp atmak ancak komşularla işbirliği ile mümkündür. Türkiye’nin ekonomik darboğazdan çıkmasının da önünü açacak olan çözüm Suriye ile işbirliğidir. CIA-MOSSAD merkezli kışkırtma senaryolarını boşa düşürecek olan da bu çözümdür. Türkiye’nin doğru çözümü bulacağına güveniyoruz ve bunu için görev başındayız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.