Eski Avlan Gölü’ne hayat soluğu üflendi

Devlet eliyle kurutulan 850 hektarlık Antalya/ Elmalı’nın ekosisteminde önemli bir yer tutan Avlan Gölü, çevre sakinlerinin talebi üzerine yeniden bir hayat soluğu üflenerek hayata döndürüldü. Su tutan Avlan Gölü’nde son zamanlarda su seviyesi yükselerek eski durumuna kavuştu.

Değeri kuruyunca anlaşılan ekosistem

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Antalya/ Elmalı’da bulunan ilin milli öneme sahip ilk ve tek sulak alanı olan değeri kuruyunca anlaşılan ekosistem Avlan Gölü Milli Parkında iyileştirme faaliyetlerinin hızla devam ediyor.

1980’li yıllarında kurutulan, ancak 2000’li yıllarda yöre halkının talepleri ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları neticesinde yeniden su tutması için iyileştirme çalışmaları başlatılan Avlan Gölü için 2017 yılında, Avlan Gölü Sulak Alan Yönetim Planı hazırlandı.

Plan uygulamalarının hızla hayata geçirildiği bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Avlan Gölü Şenlikleri, Göl çevresindeki habitatların ağaçlandırılması, göle balık bırakma gibi çalışmalara ek olarak Korkuteli Milli Park Şefliği ve Elmalı Belediyesi işbirliği ile göldeki su kayıplarını önlemek amacıyla göl yatağı içerisinde bulunan düdenlerdeki kaçakları önlemek için çuvallarla geçici seddeleme çalışması yapıldı. Su seviyesinin yüksekliği nedeniyle iş makinalarının giremediği göl kenarında, uygun koşullar oluştuğu dönemde göl yatağında bulunan bütün düdenlerin kalıcı bakımları gerçekleştirileceği ifade edildi.

Yapılan çalışmayla göldeki su seviyesinin kontrol altına alınarak stabil kalması sağlanacağı belirtildi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.