Eski bir siyaset adamının siyasete yeniden bir geri dönüş girişimi mi?

Yerkürede yeni bir dünya düzeninin kurulduğu, Türkiye’nin bu düzen içinde şerefli yerini almaya başladığı, bu sebeple siyasetin çok sıcak, karmaşık, hareketli olduğu, yeni saflaşmaların, konumlanmaların, eski partilerin güç ve itibar kaybettiği ve gerilediği, yeni parti kurma girişimlerinin yaşandığı şartlarda, sanki bir arayışı ve komuoyu yoklaması ihtimalini yansıtan bir basın açıklaması

Eski bir siyaset adamı olan eski Burdur ve İstanbul Milletvekili, dönemin DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Burdur’un yakıcı bir sorunu üzerinden yıllar sonra siyasete bir geri dönüş ihtimali taşıyan bir açıklama yaparak, ilimizin yeni hastane ihtiyacı ile mevcut Devlet Hastanesi’ndeki doktorları bir bir kentimizden uzaklaştıran sorunlara değindi.

İlimizde sağlık turizminin yoğunluğun ve Devlet Hastanesinde yeterli tedavi imkânı bulamayan hastaların komşu illere gitmek zorunda kalmasına değinen Hasan Macit, “bu durum hemşerilerimizin perişan etmekte, gereksiz para harcamalarına neden olmaktadır. İlimizin sosyal ve ekonomik olarak büyük kayıplarına sebep olmaktadır. Bu durum, sorunlar bulunup önlemler alınmadıkça devam edecektir “ dedi.

TIKLAYINIZ

“Devlet Hastanesi, depreme dayanıksız olarak yıllardır hizmet vermektedir. Günde 10 bin kişi riskle karşı karşıya. Hastanede 10 bin insanın ölme tehlikesi var” diyen Macit, “mevcut hastanemiz fiziki olarak yetersizdir. Burdur halkının gereksinimini karşılayamamaktadır. Koğuş oda sitemi, ortak tuvaletler, eksik havalandırma sistemi gibi durumlar, Burdur Halkını zora sokmakta, çağdaş bir sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Ayrıca, günlük ortalama on bin (4000 günlük poliklinik sayısı, 1200 çalışan, 300 yatan hasta, 4000-4500 hasta yakını)  kişinin girip çıktığı binanın depreme dayanıklı olmadığı söylenmektedir. 1. Derece deprem bölgesi olan ilimizde bu durum büyük bir facia ile sonuçlanabilir. Afet durumunda yardım eden değil, yardım edilmesi gereken bir yer haline gelebilir” diye konuştu.

“Yeni hastane planlaması yapılırken, TTB, EO, MMO paydaş olarak görülmeli ve önerileri alınmalıdır” önerisinde bulunan Macit, “hangi ilçelerden hasta başvurusunun çok olduğu, sevk güzergâhları, zemin yapısı, çevre koşullarının hastane yapılmasına uygun olup olmadığı birlikte araştırılmalıdır. Bu durum otoparktan, esnaf yerleşimine kadar geniş yelpazeli sosyolojik araştırma gerektiren bir iştir” dedi.

Burdur Devlet Hastanesinden; Göğüs Cerrahisi, Gastroenteroloji, Endokrinoloji vb kadrolarda hekim bulunmadığı vurgusu yapan Macit, “bu kadrolara uzun zamandır atama yapılamadı. Diğer branşlarda hekim sayıları azaldı. Son 6 ay içerisinde, Uzman Hekimlerin yaklaşık ¼’i ayrılmıştır. Ayrılmaların yılbaşı itibariyle hızlanmasından korkulmaktadır. Burdur sağlık çalışanlarınca tercih edilen bir il iken, artık sağlık çalışanları için tercih edilmeyen bir il oldu. Tayin için çok tercih edilmeyen illerin hekim sayısını korumak için sözleşmeli hekim çalıştırma uygulaması vardır. İlimiz hastanesinin sözleşmeli hekim kadrosunun sayısı arttırılır ise Burdur tercih edilen il olabilir. Hekim eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerekir” değerlendirmesi yaptı.

Macit şu görüşleri savundu:

“Hasta sevklerinin en önemli kısmını oluşturan Kardiyovasküler Departman Devlet Hastanesi’nde yoktur. Bu sebeple kalp krizi geçirmekte olan, Anjio yapılması gereken, Kalp – Damar ameliyatı olması gereken çok sayıda hasta çevre illere yönlendirilmek zorunda kalınıyor. Anjiyo ünitesi acilen açılmalı.

Hastanemizdeki döner sermaye dağıtımındaki yetersizlik ve çalışanlar arasında adaletsizlik, hekimlerin ayrılması ve dışardan gelmeyi düşünen hekimlerin Burdur’u tercih etmemesinde en büyük etkendir. Döner sermaye sorunu tüm sağlık çalışanlarının sıkıntıları olarak görülmesi gerekmektedir. Son birkaç yıldır yardımcı sağlık personelleri hiç döner sermaye alamamaktadır. Yaz döneminde birkaç ay hiç ödenmemiş ya da çok az döner sermaye dağıtılmıştı. Sonrasında Tabip Odası’nın yoğun girişimleri sebebiyle, dağıtım oranlarının 39’dan 41’e çıkarılması sebebiyle bir miktar düzelme sağlanmıştır. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Her ay Bakanlığın insafına bağlı kalmaktan hekimler oldukça rahatsızlar. Döner sermaye dağıtımı kalıcı olarak çalışma barışını sağlayan ve adaletli hale getirilmelidir.”

“Yasal sınırının iki katı icap nöbetine kalan hekimlerin moral ve motivasyonunu bozmaktadır. Hekimlerin bu konudaki dilekçelerine, İl Sağlık Müdürlüğü gerekli şekilde yanıtlamamaktadır. Bu durum hekimlerin aile düzenlerini bozmakta, kronik yorgunluğun tıbbi hatalara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu durum hem ilgili yasaya, hem mevzuatlara, hem genelgelere, hem yargı kararlarına aykırıdır. Tabip Odası ve Hekimler bu konuyu yargıya taşımak için çalışmalarını tamamlamak üzereler. Yargıya taşınmadan İl Sağlık Müdürlüğü  bu sorunu çözmeli aksi halde hekimler Burdur’dan uzaklaşır ya da performans düşer buda hastalara zarar verir. ”

Askeri hastanenin kapatılıp tüm askerlerin Devlet Hastanesi’ne sevk edilmesinin  Devlet Hastanesine ek bir yük oluşturduğun altını çizen Macit sözlerine, “bu durum, kapasite ve donanım yetersizliği olan hastanemizde, acil servis işleyişini zora sokmaktadır Burdur halkı bir an önce yeni hastanenin yapılmasını, malzeme donanım ve hekim eksikliğinin gidermesini bekliyor” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir