“Kentlerin arşivi” olan Anadolu basınını çökertme planı

1086 basın organından 800’ü kapıya kilidi vuracak

Binlerce basın emekçisi işsiz kalacak

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda söz alarak bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, hazırlık süreci içerisindeki ikinci yargı paketi içerisindeki resmi ilanlarla ilgili bir düzenlemeye değindi. Milletvekili Tanal, “bu düzenlemenin hayata geçirilmesi hâlinde 1.100 civarında yerel gazeteden 800′ e yakınının kapanacağı öngörülüyor. Binlerce basın emekçisi işsiz kalacak” dedi.

Hazırlanması sürecine katılan TBB Başkanı Feyzioğlu’nun linç edildiği yargı paketleri ardarda Meclis’e geliyor. Hazırlıkları süren ikinci yargı paketindeki gazetelere verilen resmi ilanların kesileceğine ilişkin bir düzenlemenin yer alacağı iddiası Meclis’te tartışmalara sebep oldu.

TBMM Genel Kurulu’nun dünkü oturumunda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, özellikle resmi ilanlarla ayakta duran yerel gazetelerin can damarının kesilmek istendiğine dikkat çekti.

RESMİ İLANLAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLANACAK

“İktidarın özgür ve bağımsız basına karşı alerjisi olduğu”nu iddia eden Tanal, ikinci yargı paketinde yaygın ve yerel basına ağır darbe vuracak bir düzenlemenin yer aldığını öğrendiklerini, “İcra İflas Kanunu ilanlarının gazetelerde yayınlanma zorunluluğunun kaldırılarak bu ilanların internet üzerinden yayınlanmasının planladığı”nı ileri sürdü.

BASIN DİJİTALLEŞİYOR; YAZILI BASINA GEREK KALMIYOR

Ayın başında Aydınlık’tan Füsun İkikardeş’e konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici, zor bir süreçten geçen basının durumunu yetkililere anlatmak için yaptıkları faaliyetler konusunda bilgi verirken, iktidar sahiplerinin “basının dijitalleştiği”ni, “yazılı basına gerek kalmadığı”nı, bu sebeple kendilerini dijitalleşmeye hazırlamalarını söylediklerini ileri sürmüştü.

1086 GAZETEDEN 800’E YAKINI KAPIYA

KİLİT VURACAK; BİNLERCE GAZETECİ İŞSİZ KALACAK

Resmi ilanların basın ve özellikle yerel basının “can damarı” olduğunu, “yerel gazetelerin resmi ilanla ayakta kaldığı”nı belirten Tanal, “bu düzenlemenin hayata geçirilmesi hâlinde 1.100 civarında yerel gazeteden 800′ e yakınının kapanacağı öngörülüyor. Binlerce basın emekçisi işsiz kalacak” iddiasında bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir